Ciążowe humory. Jak może je znieść przyszły tata?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0

Utarło się przekonanie, że kobiety w ciąży przeżywają swoistą huśtawkę nastrojów. Raz szczęście bez granic, raz smutek i przygnębienie graniczące z depresją. Trudno to znieść samej ciężarnej, a co dopiero jej partnerowi…

Nie bagatelizuj

Zdając sobie sprawę z tego, że przyszła mama może miewać huśtawki nastrojów, partner często bagatelizuje jej nagłe zmiany samopoczucia. Udaje, że nie widzi co się dzieje, nie pyta o powód złego samopoczucia. Tymczasem to najgorsze z możliwych rozwiązanie! Przyszła mama czuje się lekceważona, ma poczucie, że jej problemy, wątpliwości, obawy są dla niego nieważne, że „ze wszystkim” (przyszłe mamy mają tendencję do generalizowania) została sama. Przyszły tato, kiedy widzisz, że coś się dzieje, zapytaj. Nawet, jeśli nie otrzymasz odpowiedzi (albo w zamian za troskę otrzymasz wyrzuty), partnerka będzie wiedziała, że jej nie lekceważysz i że przeżywasz ciążę razem z nią.

Czytaj, czytaj, czytaj!

Z pewnością wiesz o ciąży i jej dolegliwościach (tak fizycznych, jak i psychicznych) niewiele. Zmień to! Dzisiaj nie musisz już kupować setek podręczników – znajdziesz wszystko w sieci. Dowiesz się stamtąd, jakie problemy przeżywają ciężarne na poszczególnych etapach ciąży, zrozumiesz nieco lepiej ich obawy, być może znajdziesz porady, które przekażesz potem swojej partnerce? Kiedy wykrzyczy ci, że „sam byś się wkurzał, jakby ciągle chciało ci się wymiotować”, a ty zaproponujesz jej wodę z imbirem, poczuje, że ma w tobie realne wsparcie, że może na ciebie liczyć, że jesteś z nią na dobre i na złe.

Pomagaj

Współczesne przyszłe matki to kobiety zaradne i aktywne – często do samego końca ciąży. Ale one potrzebują pomocy – nawet, jeśli o tym nie mówią. Dlatego nawet, jeśli twoja partnerka twierdzi, że ze wszystkim świetnie sobie radzi (i rzeczywiście tak jest), postaraj się ją jak najwięcej odciążać. Pomagaj, wyręczaj, ale nie oczekuj za to wdzięczności. To wasza ciąża. Ona ją dźwiga, ty możesz w zamian za to zrobić coś innego. Bądź pewien – nie chciałbyś się z nią zamienić. Za nic w świecie.

Wypełniaj czas

Wiele ciążowych lęków i wątpliwości bierze się stąd, że kobieta ma sporo czasu na (często niepotrzebne, acz uzasadnione) analizy i przemyślenia. Łatwo zresztą zauważyć, że te panie, które decydują się przez dużą część ciąży pozostać aktywne zawodowo, zwykle mają mniej tego rodzaju obaw. Ale czasem aktywność zawodowa ciąży nie sprzyja – jeśli twoja partnerka dużą część czasu spędza sama w domu, nie dziw jej się, że jej lęki i obawy narastają. Postaraj się pomóc jej zorganizować ten czas tak, by na niepotrzebne zmartwienia go zabrakło. Jak najwięcej spędzajcie go razem. Planujcie przyszłość, ale z rozsądkiem – cieszcie się tym, co jest tu i teraz. Takich chwil tylko we dwoje zostało już niewiele!

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki