Ciąża pozamaciczna – co trzeba o niej wiedzieć?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
ciaza pozamaciczna 1

Ciąża pozamaciczna, zwana inaczej ektopową, to sytuacja, w której zarodek zagnieżdża się poza obrębem błony śluzowej macicy – najczęściej takim miejscem staje się jajowód. Przyczyną ciąży pozamacicznej jest najczęściej wada anatomiczna kobiecych dróg rodnych. Co jeszcze należy o niej wiedzieć?

Czym jest ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (http://staraniowy.pl/ciaza-pozamaciczna-objawy-przyczyny-leczenie) to sytuacja, w której zapłodniona komórka jajowa nie rozwija się w macicy, a dochodzi do implantacji poza nią. Inaczej nazywa się ją ciążą ektopową. Ektopia oznacza występowanie  grupy tkanek czy organu poza ich „normalnym”, fizjologicznym miejscem.

Istnieje kilka miejsc, w których, poza macicą, może dojść do zagnieżdżenia zarodka:

  • jajowód – zdecydowanie najczęstsze (nawet ponad 95% przypadków) umiejscowienie ciąży pozamacicznej; zarodek może zagnieździć się w każdej części jajowodu – to niebezpieczne gdyż powoduje rozciągnięcie jego ścianek, a w konsekwencji nawet ich pęknięcie i krwotok;
  • jajnik,
  • jama brzuszna,
  • szyjka macicy.

Objawy i rozpoznanie ciąży pozamacicznej

Niestety, objawy ciąży pozamacicznej nie zawsze się pojawiają, a jeśli tak – często są łatwe do przeoczenia bądź też przypominają symptomy wczesnej ciąży – zatrzymanie miesiączki, nudności, tkliwość piersi, osłabienie czy częstsze oddawanie moczu. Wtedy zwykle wykonujemy test ciążowy, jednak w przypadku ciąży pozamacicznej nie musi (choć może) wyjść on pozytywny.

Dlatego warto zwrócić uwagę na takie objawy występujące po trzecim tygodniu „ciąży”, jak bóle w dole brzucha, plamienie z dróg rodnych, a także duże osłabienie, pocenie się, bladość skóry, uczucie niepokoju, szybsze tętno – powinny nas bardzo zaniepokoić i zmusić do jak najszybszego udania się do lekarza, a nawet – w przypadku silniejszego krwawienia, gorączki, utraty przytomności – wezwania pogotowia.

Ciążę pozamaciczną rozpoznaje się na podstawie badania USG dopochwowego oraz badań stężenia beta-hCG, progesteronu, estradiolu. Szybka diagnoza ciąży ektopowej jest niezwykle ważna, ponieważ w skrajnych przypadkach może ona wywołać krwotok wewnętrzny prowadzący nawet do zgonu. Chodzi o tak zwaną pękniętą ciążę pozamaciczną – stan,
w którym po pęknięciu narządu zagnieżdżenia zarodka następuje duże krwawienie wewnętrzne.

ciąża pozamaciczna 2

Przyczyny ciąży pozamacicznej

Ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej zwiększają między innymi poniższe czynniki:

  • endometrioza,
  • przebyte zapalenia w obrębie miednicy mniejszej, infekcje jajowodów, chlamydia, rzeżączka (mogą pozostawiać zrosty).
  • stosowanie wkładki domacicznej,
  • przebyte operacje jajowodów,
  • wrodzone nieprawidłowości w jajowodach.

Czy ciążę pozamaciczną można donosić? Jak leczyć?

Ciąża pozamaciczna raczej nie jest możliwa do donoszenia. Zdarza się, że sama zanika, natomiast częściej konieczne jest leczenie. Zwykle w początkowych tygodniach ciąży stosuje się farmakoterapię – podawany jest metotreksat, który hamuje rozwój zarodka. Czasem konieczna jest operacja – jeśli jajowód jest bardzo uszkodzony, to kolejna występująca w nim ciąża pozamaciczna lub kobieta nie planuje już dzieci – usuwa się go w całości. Można również wyciąć jedynie ciążę pozamaciczną pozostawiając jajowód nietknięty.

Czy po ciąży ektopowej trudniej zajść w kolejną?

Przebyta ciąża pozamaciczna nie przekreśla szans na kolejną zdrową ciążę. Niestety, ryzyko wystąpienia następnej ciąży ektopowej jest znacznie wyższe u kobiet, który już taką sytuację mają za sobą. Dlatego też decyzję o podjęciu kolejnych starań oraz o przeprowadzeniu diagnostyki w celu ustalenia możliwych przyczyn ciąży pozamacicznej koniecznie należy omówić z lekarzem. On będzie w stanie wybrać najlepsze możliwe rozwiązania, uzależnione od konkretnego przypadku i źródła poprzedniej ciąży ektopowej.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki