Ciąża po laparoskopii

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
kobieta w szpitalu

Dzięki zabiegowi laparoskopii możliwe jest usunięcie niektórych problemów ginekologicznych, stojących na drodze do zapłodnienia. Kiedy można podjąć starania o dziecko po przebytym zabiegu?

Wskazania do laparoskopii

Laparoskopia to badanie, polegające na wprowadzeniu do otworu brzusznego przez kilka niewielkich nacięć w skórze specjalnego przyrządu. Pozwala on na obserwację narządów wewnętrznych w celu sprawdzenia, czy potrzebna jest interwencja chirurgiczna, a w razie potrzeby jej podjęcie lub pobranie materiału do badania histopatologicznego. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Na początku lekarz przekłuwa powłokę brzuszną w okolicach pępka i wprowadza do wnętrza dwutlenek węgla, po to by wytworzyć tzw. odmę otrzewnową. Pozwala to na oddzielenie powłok brzusznych od narządów wewnętrznych i stworzenie wolnej przestrzeni, w której można manipulować narzędziami i swobodnie obserwować pole operowania. Czas zabiegu trudno oszacować z góry – może potrwać kilkanaście minut do nawet kilku godzin. Po jego zakończeniu otwór w powłokach brzusznych zamyka się specjalnymi klamerkami chirurgicznymi. Jeśli nie ma żadnych powikłań, możliwe jest opuszczenie szpitala już dobę po zabiegu.

Z uwagi na coraz sprawniejsze działanie takich przyrządów diagnostycznych, jak ultrasonografy czy tomografy komputerowe, laparoskopia jest dziś stosowana w chirurgii ogólnej zdecydowanie rzadziej niż kiedyś. W ginekologii jednak często okazuje się niezastąpiona. Głównymi wskazaniami do laparoskopii w tej dziedzinie są podejrzenia endometriozy, mięśniaków macicy, torbieli w jajnikach, guzków, zrostów wewnątrzbrzusznych i okołojajowodowych, zapalenia jajowodów, niewyjaśnionych bólów podbrzusza czy nieprawidłowych krwawień macicznych. Zabieg jest też wykorzystywany w terapii niepłodności – chodzi o sytuację rozpoznania nieprawidłowości w funkcjonowaniu lub anatomii narządu rozrodczego, np. w przypadku niedrożności jajowodów.

Ciąża po laparoskopii

To, czy i kiedy zajście w ciążę po laparoskopii będzie możliwe, zależy od zakresu zabiegu. Bez względu jednak na wszystko, przed podjęciem prób zalecane jest przeprowadzenie badań kontrolnych u ginekologa, który za pomocą ultrasonografu oceni stan narządu rodnego i stwierdzi, czy nie ma ewentualnych – często jedynie chwilowych przeciwwskazań, takich jak np. krwiak. Jeśli takie przeciwwskazania nie istnieją, wówczas lekarz zaleca zazwyczaj odczekanie około trzech miesięcy od operacji przed podjęciem kolejnych starań o dziecko.

Warto jednak pamiętać, że każda sytuacja jest inna – każdy przypadek jest indywidualnością, dlatego w kwestiach medycznych trudno o jakiekolwiek generalizacje. Kobiety, które przeszły z powodzeniem zabieg laparoskopowego udrażniania jajowodów dzielą się własnymi doświadczeniami, z których wynika, że wielu lekarzy radzi podjęcie starań „od razu” – w momencie, kiedy sama kobieta czuje się gotowa na zbliżenie – i fizycznie i psychicznie. Podobnie w przypadku laparoskopowego usunięcia ciąży pozamacicznej – niektórzy lekarze zalecają podjęcie starań już po pierwszym cyklu. Warto więc zapytać swojego lekarza, czy w naszym konkretnym przypadku konieczne jest odczekanie określonego okresu przed podjęciem kolejnych prób czy też nie ma takiej potrzeby.

———-

Istnieją oczywiście sytuacje, kiedy ciąża po zabiegu laparoskopii nie będzie w ogóle możliwa. Ma to miejsce np. po usunięciu obydwu jajników. Warto jednak pamiętać, że usunięcie tylko jednego jajnika nie zabiera zupełnie szans na zapłodnienie – oczywiście starania mogą potrwać nieco dłużej, ale jeśli w jajniku zachodzi owulacja, ciągle jest spora nadzieja na zajście w ciążę.

Średnia ocena: 12345 2,73/5 (głosów: 11).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki