Ciąża to nie choroba – co dozwolone, a czego należy unikać?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
ból główy w ciąży

Stwierdzenie powtarzane do znudzenia. Do tego stopnia, że wiele przyszłych mam w ogóle nie zwalnia tempa, a czasami wręcz je podkręca – by maksymalnie wykorzystać czas, jaki pozostał do narodzenia dziecka. To prawda – ciąża nie jest chorobą. Jest jednak stanem wyjątkowym, w czasie którego nie wszystko jest dozwolone.

Tego unikaj

Nie dźwigaj

Generalnie istnieje zasada, że kobieta ciężarna nie powinna podnosić więcej, niż 5 kilogramów. Oczywiście znamy przypadki kobiet, które aż do rozwiązania podnosiły ciężary i szczycą się tym, że urodziły zdrowe dziecko, ale trudno powiedzieć, czy ryzykowanie zdrowiem i życiem własnego dziecka naprawdę zasługuje na pochwałę i naśladowanie. Podnoszenie ciężarów grozi krwawieniami z dróg rodnych, a te często prowadzą do poronień. Dlatego należy ograniczyć noszenie ciężkich przedmiotów do minimum, a jeśli musimy coś przenieść, podnosząc to z podłogi przykucnijmy, zamiast się schylać.

Nie pal

O porzucenie nałogu warto zadbać już na etapie starań o dziecko, a jeśli się to nie uda – bezwzględnie zerwać z nim w czasie ciąży. Palenie papierosów zwiększa wydatnie ryzyko poronienia i niesie wiele innych niebezpieczeństw – powoduje np. mniejszą masę płodu, która może przyczynić się do przedwczesnego porodu. Jednak nie tylko przyszła mama powinna zrezygnować z nałogu – postarać się o to powinien także jej partner. O tym, jak działa bierne palenie przeczytać możecie tutaj.

Nie pij

Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiet ciężarnych – kiedy pijesz ty, pije twoje dziecko. Oszczędź mu tego, bo alkohol z pewnością nie przyczyni się do jego rozwoju pozytywnie. Spożywanie alkoholu w czasie ciąży – nieważne pod jaką postacią, grozi wystąpieniem u dziecka nieuleczalnego alkoholowego zespołu płodowego (tzw. FAS). W czasie ciąży należy też ograniczyć picie kawy (jeśli przyszła mama nie wyobraża sobie bez niej dnia, warto postarać się zrezygnować z niej zupełnie przynajmniej w pierwszym trymestrze, a potem ograniczyć spożycie kofeiny do 200 mg dziennie) i innych napojów energetyzujących, zrezygnować z wszelkich herbatek ziołowych (unikaj szczególnie tymianku, rozmarynu, żeń-szenia, owoców jałowca, krwawnika) oraz tych, o działaniu odchudzającym czy oczyszczającym organizm.

Nie jedz niektórych produktów

Zakazów nie ma wiele, więc tym bardziej warto się do nich dostosować. W czasie ciąży najlepiej zupełnie zrezygnować ze spożywania serów pleśniowych i innych produktów niepasteryzowanych, surowych: jaj, ryb, mięsa, wędzonej wędliny, wątróbki, owoców morza, a także produktów wysoko przetworzonych, bardzo słodkich i słonych.

Nie wieszaj firanek, nie myj okien

Zalecenie to odnosi się generalnie do faktu, że w czasie ciąży nie należy przebywać przez dłuższy czas z rękami uniesionymi do góry. Ponadto praca na jakiejkolwiek – nawet nie dużej wysokości, może poskutkować zawrotami głowy, a w efekcie utratą równowagi i upadkiem.

Nie stosuj niektórych kosmetyków

Kosmetyki z zawartością witaminy A i jej pochodnych,  oleju sojowego i wyciągu z soi,  olejku rozmarynowego, kwasów owocowych AHA, alg, aloesu, kosmetyki przeciwzmarszczkowe, przeciwtrądzikowe, antycellulitowe, zwalczające rozstępy, wyszczuplające, opalające, a także wszelkie produkty zawierające szkodliwe parabeny i ftalany powinny trafić na wyższą półkę. Taką, na którą przyszłej mamie sięgać nie wolno.

Nie opiekuj się kotem

Celowo użyliśmy tutaj słowa opiekuj, ponieważ nie ma konieczności, by przyszła mama pozbyła się z domu na okres ciąży swojego pupila – szczególnie, jeśli jest do niego przywiązana. Obowiązki związane z kociakiem powinien jednak w tym okresie przejąć ktoś inny – niewskazane są bliskie zabawy ze zwierzęciem, a w szczególności sprzątanie jego kuwety. Ryzyko zarażenia się toksoplazmozą istnieje nawet, jeśli nie posiadamy zwierzaka w domu, a w takich okolicznościach wzrasta dość znacznie.

Nie uprawiaj niebezpiecznych sportów

Aktywność fizyczna nie jest zabroniona, a wręcz wskazana, ale niestety – nie pod każdą postacią. Wszelkie sporty, które grożą upadkiem, urazem itp. należy odłożyć na później. Poza sportami ekstremalnymi, o których nawet nie będziemy wspominać, najbezpieczniej będzie też zrezygnować z jazdy na nartach, na rowerze czy gier zespołowych. Także jogging nie jest wskazany, jeśli przyszła mama nie uprawiała go wcześniej. Można za to bezpiecznie uprawiać łagodną gimnastykę, a także pływać.

Nie korzystaj z wysokich temperatur

Mowa zarówno o opalaniu, solarium, jak i o saunie czy gorących kąpielach. Kontakt z gorącą wodą zwiększa ryzyko poronienia, a przegrzanie organizmu może prowadzić do powstania u dziecka wad wrodzonych mózgu i kręgosłupa.

Na to możesz sobie pozwolić

A teraz podajemy kilka rzeczy, na które – wbrew przekonaniu wielu przyszłych mam – można sobie pozwolić w czasie ciąży. Oczywiście istnieją pewne obostrzenia, ale ich przestrzeganie pozwoli bezpiecznie korzystać z poniższych czynności.

Leczenie zębów

Kobietom planującym ciążę zaleca się wizytę u stomatologa po to, by pozbyć się ewentualnych ubytków i uniknąć konieczności leczenia zębów w czasie ciąży. To oczywiście najlepsze rozwiązanie, ale jeśli taka konieczność się zdarzy, wizyta u stomatologa nie jest zabroniona. Oczywiście pod pewnymi warunkami. Takie zabiegi, jak usuwanie zębów i wypełnianie ubytków można bez obaw przeprowadzić od drugiego trymestru. Należy jedynie poinformować lekarza o swoim stanie – w razie konieczności zastosowania znieczulenia, wybierze on takie, które nie zawiera substancji obkurczających naczynia krwionośne. W czasie ciąży wstrzymać się należy z leczeniem kanałowym (konieczność prześwietlenia zęba), zabiegami ortodontycznymi i protetycznymi.

Farbowanie włosów

Kolejny zabieg, który przy zachowaniu pewnych środków ostrożności, jest jak najbardziej dozwolony także w czasie ciąży. Koloryzacja jest niewskazana jedynie w początkowym etapie, a dokładnie w pierwszym trymestrze. W czasie, kiedy ma miejsce kształtowanie się najważniejszych organów dziecka nie należy ryzykować nawet, jeśli nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających negatywny wpływ kosmetyków do farbowania na płód. Wybierając farbę do włosów warto jedynie zwrócić uwagę, by nie zawierała w swoim składzie amoniaku, którego wdychanie może wywoływać mdłości.

Seks

Także uprawianie seksu nie jest bezwzględnie zakazane przez okres dziewięciu miesięcy. Otoczony błonami płodowymi, płynem owodniowym i macicą maluszek naprawdę jest bezpieczny – nawet w czasie miłosnych igraszek rodziców. Z seksu trzeba zrezygnować jeśli ciąża jest zagrożona bądź istnieją inne zasadne powody (może to być np. skracająca się szyjka macicy). Czasami rezygnacja jest konieczna w końcowym etapie ciąży z uwagi na ryzyko przedwczesnego porodu. Seks w ciąży wymaga oczywiście większej ostrożności i korzystania wyłącznie z bezpiecznych dla przyszłej mamy pozycji.

Ostre potrawy

To prawda, że pikantne produkty i przyprawy stymulują przewód pokarmowy, wywołując skurcze jelit, ale to przecież nie to samo, co skurcze macicy! Specjaliści nie widzą więc zagrożenia w spożywaniu przez ciężarną ostrych potraw. Jedynym zagrożeniem może być złe samopoczucie przyszłej mamy – ewentualne dolegliwości żołądkowo-jelitowe mogą być w tym czasie odczuwane podwójnie (nadwrażliwość niektórych ciężarnych na zapachy i smaki). Z pikantnych smaków zrezygnować też powinny te panie, które wcześniej ich unikały – nie wiadomo przecież, jak zareaguje na nie organizm. No chyba, że są typową ciążową zachcianką – podobno to, na to ma ochotę przyszła mama, nie może jej zaszkodzić!

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki