Brak miesiączki – czego jest objawem?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
brak miesiączki

Bo o tym, że zwiastuje ciążę, zdaje sobie sprawę każda z nas. Tyle że zapłodnienie to tylko jedna z wielu możliwych przyczyn braku menstruacji. Przeczytaj koniecznie, co jeszcze może oznaczać spóźniający się okres!

Za długi, za krótki czy w sam raz…?

Przyjęło się, że cykl menstruacyjny trwa 28 dni – w rzeczywistości to tylko liczba umowna. W praktyce mało która z nas może się poszczycić miesiączką, która pojawia się dokładnie co 28 dni. U niektórych kobiet cykl trwa ponad miesiąc, u innych zamyka się w przeciągu 21 dni. To kwestia bardzo indywidualna i zależna od wielu czynników. Także regularność okresu nie jest sprawą oczywistą. Część z nas może z przysłowiowym zegarkiem w ręku wskazać moment kolejnej menstruacji, ale równie spora liczba kobiet potrafi podać co najwyżej orientacyjną datę następnej miesiączki.

Czy to jest w porządku? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jak wyżej – to sprawa indywidualna. Każdy przypadek jest inny i każdy należy rozpatrywać osobno. U jednej długi cykl będzie czymś normalnym – cechą osobniczą, być może uwarunkowaną genetycznie. U drugiej może oznaczać zaburzenia hormonalne lub inne nieprawidłowości, które wymagają leczenia. Podobnie w przypadku cyklów krótkich – być może taka już nasza „uroda”, a być może organizm daje znać, że z czymś sobie nie radzi. Dlatego też każda z nas – bez względu na wiek – powinna pozostawać pod stałą kontrolą ginekologa i na bieżąco rozwiewać ewentualne podejrzenia czy wątpliwości. Kwestią, którą na pewno warto skonsultować z lekarzem, jest nagła zmiana w regularności bądź przebiegu cyklu menstruacyjnego, a także samej menstruacji. A co w sytuacji, kiedy menstruacja się nie pojawia?

brak miesiączki 1

Brak miesiączki – co może oznaczać?

Brak miesiączki stereotypowo kojarzymy z ciążą. Ale jak zapewne wiemy, to tylko jedna z bardzo wielu przyczyn, dla których menstruacja może się zatrzymać. Wiedzą o tym zwłaszcza te kobiety, które nie są aktywne płciowo i mają pewność, że do zapłodnienia nie doszło. Na początek warto rozróżnić dwa zaburzenia: pierwotny brak miesiączki (czyli sytuację, kiedy dziewczyna do 16. roku życia nie dostała pierwszej miesiączki) oraz wtórny brak miesiączki (brak okresu przez trzy kolejne cykle u dojrzałej płciowo kobiety). Oczywiście obydwa przypadki wymagają konsultacji z lekarzem ginekologiem, który po przeprowadzeniu wywiadu i badania pomoże znaleźć przyczynę braku krwawienia. Dziś jednak postaramy się przybliżyć wam kilka możliwych powodów wystąpienia drugiej sytuacji.

Warto w tym miejscu podkreślić, że miesiączka jest niezwykle „wrażliwa” na wszelkie zmiany, jakich dokonujemy w naszym życiu. Nie muszą być duże – wystarczy trochę stresu, podróż, choroba czy konieczność przyjmowania antybiotyku. Efekt? Miesiączka się spóźnia. Im większe zmiany, tym ryzyko wpływu na regularność cyklu będzie większe. Drastyczna dieta, intensywne treningi, przeciążenie organizmu – niemalże pewne, że „odbije się” to właśnie na okresie. A jeśli mamy pewność, że w naszym życiu nic takiego nie miało miejsca? Wówczas istnieje prawdopodobieństwo, że brak miesiączki jest spowodowany zmianami hormonalnymi. Wśród częstych przyczyn takiego stanu rzeczy można wymienić niedoczynność i nadczynność tarczycy. Na długiej liście powodów zatrzymania menstruacji znajdziemy też: zespół policystycznych jajników, guzy jajników lub nadnerczy, cukrzycę, niewydolność ciałka żółciowego, zrosty wewnątrzmaciczne (zespół Ashermana), a także niektóre leki przyjmowane przewlekle (zwłaszcza leki nasenne, antydepresyjne oraz leki na nadciśnienie).

Brak miesiączki – i co teraz?

Jeśli spóźniająca się miesiączka jest spowodowana którąś z powyższych przyczyn, lekarz z pewnością wdroży odpowiednie leczenie, celujące w przyczynę braku menstruacji. Czasami jednak leczenie nie jest konieczne ani wręcz możliwe, bo miesiączka nie tyle się spóźnia, co po prostu nie występuje. Mowa tu chociażby o cyklach bezowulacyjnych, które „mają prawo” zdarzyć się każdej z nas 1 – 2 razy do roku. Podczas bezowulacyjnego cyklu menstruacyjnego sama owulacja nie zachodzi, ale menstruacja może – choć nie musi – występować normalnie. Jeśli taka sytuacja się nie powtarza, nie ma powodów do niepokoju.

Kolejną sytuacją, w której miesiączka się zatrzymuje, nie zaś spóźnia, jest menopauza. Choć „powinna” ona pojawić się dopiero między 45 a 55 rokiem życia, czasami wymyka się książkowym normom. Szacuje się, że u 1 na 100 kobiet poniżej 40. roku życia dochodzi do przedwczesnej menopauzy. Czy można coś na to poradzić i przywrócić miesiączkę oraz funkcje rozrodcze? Jeśli kobieta ma jeszcze macierzyńskie plany zdecydowanie warto podjąć taką próbę. W przeciwieństwie do fizjologicznej menopauzy, ta przedwczesna menopauza często jest procesem odwracalnym.


Pamiętaj: w przypadku jakichkolwiek zmian w regularności bądź przebiegu cyklu menstruacyjnego, a także samej menstruacji, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki