Biopsja jąder – metoda TESE

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
mezczyzna u lekarza

Biopsja jąder (z ang. Testicular Sperm Extraction) to zabieg, który wykonywany jest w diagnostyce męskiej niepłodności w przypadku, kiedy podejrzewamy azoospermię, czyli brak plemników w ejakulacie. Dzięki niej można też pozyskać plemniki bezpośrednio z jądra, a następnie wykorzystać je w procedurze wspomaganego rozrodu.

Azoospermia – co to jest?

Biopsja jąder wiązana jest przede wszystkim z azoospermią. Azoospermia to z kolei zaburzenie, które oznacza, że w ejakulacie nie występują plemniki. Nie daje ono żadnych widocznych objawów, można ją podejrzewać dopiero, kiedy starania o dziecko nie przynoszą rezultatu.

Aby przekonać się, czy mamy do czynienia z azoospermią, mężczyzna musi poddać się badaniu nasienia, które zdeterminuje ewentualny rodzaj zaburzeń. Często plemniki są obecne, natomiast jest ich niewiele lub są nieprawidłowo zbudowane, mniej ruchliwe… Możliwych nieprawidłowości dotyczących nasienia jest sporo, a azoospermia, jako jedno z nich, na szczęście nie występuje zbyt często.

Jakie są możliwe przyczyny wystąpienia azoospermii?

  • Zanik lub utrata jąder lub ich niedorozwój.
  • Różnego rodzaju zaburzenia genetyczne.
  • Rak jąder, chemioterapia, radioterapia.
  • Niedrożność nasieniowodów.
  • Zaburzenia kariotypu.
  • Zaburzenia hormonalne.

Azoospermia nie oznacza braku szans na dziecko!

Choć brzmi bardzo poważnie, azoospermia wcale nie oznacza, że szanse na dziecko są równe zeru. Pamiętajmy, że to zaburzenia oznacza brak plemników w ejakulacie, a nie brak ich produkcji w ogóle. W przypadku wykrycia tej choroby należy wykonać szereg dodatkowych badań i zdeterminować, czy owa produkcja została zachowana, czy też nie. I właśnie w tym momencie dochodzimy do kluczowego tematu, czyli – biopsji jąder.

Biopsja jąder – co to takiego?

Biopsję jąder wykonuje się u mężczyzn z azoospermią, w których przypadku badania wskazały, iż istnieje prawdopodobieństwo, że w jądrach odbywa się produkcja plemników. Istnieją dwa podstawowe zastosowania tego badania/zabiegu:

  1. W celu diagnostyki przyczyn azoospermii. Jak wiadomo, to zaburzenie może wynikać z niedrożności przewodów wyprowadzających nasienie z jąder (wtedy plemniki są produkowane, ale nie „przekazywane” do ejakulatu), lub z zaburzeń produkcji plemników. Jeśli biopsja wykaże, że plemniki są obecne w jądrach, mamy do czynienia prawdopodobnie z tym pierwszym przypadkiem.
  2. W celu pobrania plemników bezpośrednio z jądra, aby wykorzystać je w procedurze wspomaganego rozrodu, czyli inseminacji lub in vitro. W tym sensie biopsja jąder jest więc narzędziem pomocnym w przypadku niepłodności męskiej. Dzięki niej nawet partner dotknięty azoospermią ma szansę na poczęcie dziecka.

Przebieg zabiegu i procedura TESE

Biopsję jąder przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Bez niego byłaby niezwykle bolesna więc nie praktykuje się wykonywania jej w ten sposób. Zabieg może przebiegać w różnoraki sposób i przyjąć formy MESA, PESA, TESA i TESE. W przypadku walki z niepłodnością najważniejsza jest ta ostatnia.

Podczas TESE (ang. Testicular Sperm Extraction) lekarz nacina mosznę aby uwidocznić jądra. Następnie jądro (w miejscu gdzie nie ma naczyń krwionośnych) jest nacinane raz jeszcze, dzięki czemu lekarz uzyskuje dostęp do tzw. miąższu jądra. Kolejny etap to zlokalizowanie kanalików nasiennych (to w nich odbywa się spermatogeneza czyli proces powstawania plemników) i pobranie z nich nasienia.

Skuteczność metody TESE jest bardzo wysoka, zwykle powrót do normalnego funkcjonowania jest szybki, nie występują też powikłania.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki