Bezpieczne in vitro

dodany: autor: Redakcja Portalu Komentarze 0
17_gallery_photos_img__mg_6093

Działania, których celem jest unikanie błędów na poziomie procedur embriologicznych, mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pacjentów i przestrzegania podstawowych zasad etycznych. Polskie prawo nie reguluje szczegółowo kwestii in vitro, prowadzenie diagnostyki i leczenia niepłodności wymaga więc ze strony klinik ogromnej odpowiedzialności. Dotyczy to zarówno realizowanych procedur, jak i inkubacji i przechowywania zarodków. W obliczu niejednoznaczności, doświadczone placówki odwołują się do standardów międzynarodowych.

Zasady dotyczące znakowania, identyfikacji i przechowywania zarodków powstałych w wyniku zapłodnienia in vitro opisuje w podstawowym zakresie:

  • Dyrektywa Komisji Wspólnot Europejskich 2006/86/WE wykonująca dyrektywę 2004/23/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie wymagań dotyczących możliwości śledzenia, powiadamiania o poważnych i niepożądanych reakcjach i zdarzeniach oraz niektórych wymagań technicznych dotyczących kodowania, przetwarzania, konserwowania, przechowywania i dystrybucji tkanek i komórek ludzkich oraz
  • Dyrektywa Komisji Wspólnot Europejskich 2006/17/WE z dnia 8 lutego 2006 r. wprowadzająca w życie dyrektywę 2004/23/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do niektórych wymagań technicznych dotyczących dawstwa, pobierania i badania tkanek i komórek ludzkich.

Dokumenty nie zostały wprawdzie w naszym kraju zaimplementowane, ale mogą być źródłem cennych wskazówek. Dodatkowo punktem odniesienia są także standardy określone przez europejskie i amerykańskie stowarzyszenia medycyny wspomaganego rozrodu.

Dbające o wysoką jakość i bezpieczeństwo laboratorium in vitro wdraża szereg procedur dotyczących postępowania z zarodkami na każdym etapie programu in vitro. Materiał biologiczny musi być oznaczony w sposób czytelny, jednoznaczny, trwały i zabezpieczony przed nieumyślnym zniszczeniem oznakowania. Dotyczy to również okresu po przechowywaniu w ciekłym azocie. Kliniki INVICTA używają dodatkowo specjalnego systemu informatycznego, w którym oznakowanie jest powiązane z danymi personalnymi i medycznymi pacjentów, wszelkimi informacjami dotyczącymi każdego etapu wykonanych procedur medycznych, a także z elektronicznym rejestrem depozytów w banku gamet i zarodków. Wszyscy pracownicy laboratorium embriologicznego przechodzą cykliczne szkolenia dotyczące postępowania podczas zabiegów oraz identyfikacji materiału biologicznego. Dzięki zasadzie podwójnego nadzoru (procedura świadkowania podczas zabezpieczania materiału), wzajemnemu powiązaniu poszczególnych etapów znakowania z ewidencją elektroniczną, a także systemowi wewnętrznej kontroli, zapewnione jest bezpieczeństwo pacjentów leczących się w klinice oraz prawidłowy przebieg wszystkich procedur obejmujących postępowanie z zarodkami.

Dr n. med. Joanna Liss, kierownik Laboratorium In Vitro w Klinice Leczenia Niepłodności INVICTA

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Artykuły eksperckie

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki