Badanie HSG – kontrola jajowodów

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
iStock_000003034764XSmall

Histerosalpingografia, zwana często po prostu HSG, to jedno z pierwszych badań wykonywanych podczas diagnostyki niepłodności. Wykonywane jest w celu uwidocznienia nieprawidłowości w budowie jajowodów i macicy, w szczególności w ocenie drożności tych pierwszych. Podczas badania odtwarza się ich obraz za pomocą promieni rentgenowskich. HSG często wywołuje obawy, przede wszystkim ze względu na ból, który nierzadko  towarzyszy badaniu. Czy jednak naprawdę jest się czego bać?

Kiedy HSG?

HSG to badanie niezwykle przydatne w diagnozowaniu przyczyn niepłodności u kobiet. Wykonuje się je w celu stwierdzenia nieprawidłowości w budowie macicy i jajowodów. To także badanie tzw. pierwszego rzutu, czyli podstawowe w przypadku podejrzenia niedrożności jajowodów. Jest to bowiem bardzo często przyczyną niemożności zajścia w ciążę. Aż 40% bezpłodnych kobiet cierpi właśnie na tę dolegliwość. Polega ona na zablokowaniu jajowodów, w wyniku czego komórka jajowa nie może się dostać do macicy, a nasienie do komórki jajowej. Uniemożliwia to zapłodnienie. Dzięki badaniu histerosalpingografem, oprócz diagnozy niepłodności, można ocenić także skuteczność prowadzonego leczenia niedrożności jajowodów. HSG wykonuje się również wtedy, gdy u pacjentki podejrzewana jest niewydolność szyjki macicy. Takie schorzenie skutkuje niemożnością donoszenia ciąży. Innym wskazaniem do poddania się tej procedurze jest domniemana gruźlica narządu rodnego. HSG nie pomoże jednak w wykryciu endometriozy czy takiej patologii jak zrosty okołoprzydatkowe.

Przed badaniem

Zanim lekarz wykona HSG, zazwyczaj zlecane są dodatkowe badania, takie jak USG, badanie ginekologiczne czy aktualny wymaz z kanału szyjki macicy lub stopień czystości pochwy. Przed badaniem trzeba mieć także m.in aktualną cytologię, morfologię, jonogram i układ krzepnięcia. Wszelkie badania poprzedzające powinien z nami szczegółowo omówić lekarz. HSG wykonuje się w pierwszej części cyklu, najczęściej do 12 pierwszych jego dni, ale już po całkowitym ustąpieniu krwawienia miesiączkowego. W dniu poprzedzającym badanie zaleca się spożycie lekkiej kolacji, a następnie rano niewielkiego śniadania. Zdarza się również, że lekarz wymaga wykonania lewatywy rano w dniu wykonywania HSG oraz zaaplikowania czopka ze środkiem rozkurczowym doodbytniczo około 20 minut przez rozpoczęciem całej procedury w gabinecie. To jednak należy omówić indywidualnie ze specjalistą, do którego się udajemy. HSG wykonuje się często z zastosowaniem znieczulenia ogólnego ze wzgędu na to, że może być dosyć bolesne. W takim przypadku 6 godzin wcześniej nie wolno niczego jeść ani pić. Zabroniona jest nawet guma do żucia.

Nie taki diabeł straszny?

Podczas badania HSG lekarz wprowadza do do macicy i jajowodów tzw. środek cieniujący za pomocą specjalnej strzykawki lub tzw. aparatu Schulza. Środek wypełnia stopniowo macicę i jajowody, co uwidacznia ewentualne nieprawidłowości. Jeśli jajowody są drożne, roztwór rozleje się do jamy otrzewnej. Niepokojące są z  kolei wszelkie zaburzenia w przepływie. W takim przypadku wymagane są dalsze badania. HSG wykonywane jest w pracowni radiologocznej przy obecności ginekologa i radiologa, a często również i anestezjologa. Po wprowadzeniu środka kontrastującego wykonywane są zdjęcia, których ilość zależy od potrzeb. Cała procedura trwa około 20 minut, jednak jeszcze przez około 2 godziny pacjentka musi pozostać pod obserwacją lekarza. Kobiety często obawiają się HSG ze względu na ból. Faktycznie, jest to zabieg inwazyjny, może więc okazać się w pewnych przypadkach bolesny. Trzeba szczerze przyznać, że badanie histerosalpingograficzne nie należy do najprzyjemniejszych. Szczególnie, jeśli jajowody okażą się niedrożne, dyskomfort może wyowaływać zwiększenie ciśnienia wprowadzanego do maciccy i jajowodów środka. Jednak najczęściej, aby temu zapobiec stosowane jest znieczulenie miejscowe lub ogólne. Trzeba także pamiętać, że nie ma jednej reguły i to, co jedną kobietę może bardzo boleć, u drugiej wywoła jedynie lekki dyskomfort. W czasie zabiegu należy więc niezwłocznie zgłosić lekarzowi wszelkie duszności, nudności i ból.

Średnia ocena: 12345 3,80/5 (głosów: 10).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki