Poronienie to jedno z najbardziej tragicznych przeżyć, jakich może doświadczyć matka. Gdy dzieje się po raz pierwszy, pojawiają się obawy przed kolejną ciążą. Bo skoro zdarzyło się raz, to może zdarzyć się i drugi. Wiele kobiet chce badać się już po pierwszym poronieniu. Lekarze uważają, że nie jest to niezbędne i dopiero kolejna utrata dziecka powinna zaniepokoić.
„Dlaczego?” – to pytanie, na które matka po stracie dziecka bardzo chce znać odpowiedź. Niestety, powód może pozostać nieznany nawet po wykonaniu wielu badań. Dzieje się tak, m.in. wtedy, gdy poronienie wystąpi w następstwie anomalii chromosomalnych płodu. Wady te są często nieznane lekarzom, gdyż po prostu nie istnieją osoby żyjące z takimi schorzeniami. Wiele z anomalii już na samym początku ciąży determinuje bowiem fakt, że nie zostanie ona donoszona.Przyczynę poronienia czasem trudno jest określić, jednak można wymienić kilka czynników, które mogą być jego źródłem:
Lekarze generalnie odradzają robienie kompleksowych badań po pierwszym poronieniu twierdząc, że to „po prostu się zdarza”. Niestety, mają racje. W wielu przypadkach pierwsza ciąża zostaje utracona, ale kolejna przebiega prawidłowo. Oczywiście zdarza się i tak, że przyczyną poronienia okazuje się wada, która sprawia, iż następne ciąże także kończą się w ten tragiczny sposób. Jednak gdy nie ma przesłanek pozwalających podejrzewać taki stan rzeczy, warto przyjąć optymistyczny scenariusz, za jakim przemawiają także i lekarze. Istnieje także i druga strona medalu. Wiedza o tym, że wszystko jest w porządku pozwala zmniejszyć obawy przed kolejną ciążą. Z tym, że nie można popaść w przesadę, robiąc wciąż nowe i nowe badania w poszukiwaniu przyczyny, której można po prostu nie znaleźć. Odpowiedź na pytanie, czy badać się po pierwszym poronieniu niestety nie może być jednoznaczna. To indywidualna sprawa każdej kobiety i jej lekarza.
Gdy jednak zdecydujemy się na zrobienie badań, trzeba sobie uświadomić, że ich lista jest dosyć długa. Koszty, jakie trzeba będzie ponieść, chcąc zrobić je wszystkie także nie należą do najmniejszych. Można do nich zaliczyć:
1. Szczepienie przeciw żółtaczce.
2. Szczepienie przeciw grypie.
3. Wykrycie wad anatomicznych .
4. Badania hormonalne (endokrynologiczne) oraz obserwacja cyklu.
5. Badania nasienia.
6. Badania immunologiczne.
7. Badania antyinfekcyjne (różyczka, toksoplazmoza, cytomegalowirus, opryszczka, parvovirus B19, listerioza, zakażenia dróg rodnych).
8. Badania kariotypu.
Według lekarzy po pierwszym poronieniu zamiast wykonywania badań należy dać organizmowi czas na regenerację. Często ważniejsza jest równowaga psychologiczna i pomoc w tym kierunku niż kosztowne badania. Przed kolejną ciążą musi zostać osiągnięty spokój wewnętrzny. Bez niego trudniej zajść w ciążę i następnie ją utrzymać. Nie można starać się
o dziecko, żyjąc w ciągłym strachu, że je utracimy. Dlatego w przypadku, gdy nie potrafimy sobie poradzić z lękiem, warto udać się po pomoc do specjalisty.
Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością
10 najdziwniejszych objawów ciąży
Na czym Polacy nie oszczędzają?
Jak go zniechęcić do pomocy? Są na to sposoby!
Płodność po chorobie nowotworowej- czy można ją zachować?
Czy chemioterapia powoduje niepłodność?
Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.