Aspiryna pomaga zajść w ciążę i zabiega poronieniom

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
ciąza

Kojarzy nam się głównie z bólem głowy i przeziębieniem. Tymczasem okazuje się, że znana wszystkim aspiryna może mieć znacznie więcej zastosowań.

Niewielka dawka aspiryny dziennie podnosi szanse na zapłodnienie oraz donoszenie ciąży u kobiet, które w ostatnim czasie poroniły lub urodziły martwe dziecko – takie rewelacyjne dane opublikowało niedawno czasopismo „The Lancet”. Do wniosków tych doszli naukowcy pod wodzą dr Enrique Schistermana, szefa Oddziału Epidemiologii w Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development w Bethesda, którzy przeprowadzili w tym kierunku szeroko zakrojone badania. Na czym dokładnie polegały?

Aspiryna i placebo

Do badania zakwalifikowano ponad 1000 kobiet w wieku od 18 do 40 lat, które doświadczyły poronienia lub urodzenia martwego dziecka. Kobiety przyporządkowano losowo do dwóch grup – jednej z nich codziennie podawano niewielkie dawki aspiryny (dokładnie 81 mg) i kwasu foliowego, drugiej (kontrolnej) – tabletki jedynie przypominające aspirynę oraz kwas foliowy. Z uwagi na to, że w badaniu zastosowano metodę podwójnie ślepej próby – zarówno pacjentki, jak i lekarze nie mieli wiedzy na temat tego, które kobiety przyjmowały aspirynę, a które tabletki o działaniu neutralnym. Kobiety biorące udział w badaniu poddano kontroli przez okres równający się sześciu cyklom menstruacyjnym, w czasie których podejmowały one starania o zajście w ciążę. Jeśli u danej kobiety doszło do zapłodnienia, wówczas obserwację przedłużano również na czas trwania ciąży (ciężarne te odstawiały aspirynę w 36. tygodniu ciąży).

Aspiryna lekiem na płodność?

Wstępne wyniki badania nie wydawały się nazbyt korzystne dla popularnej aspiryny – a w każdym razie nie przypisywały jej szczególnego działania w sferze kobiecej płodności. Jak się okazało – 13 proc. kobiet, które przyjmowały aspirynę i zaszły w ciążę, doświadczyło kolejnego poronienia, podczas gdy w grupie kontrolnej liczba ta była mniejsza jedynie o jeden punkt procentowy. 58 proc. kobiet, które przyjmowały aspirynę i zaszły w ciążę urodziły żywe dziecko, podczas gdy w grupie kontrolnej liczba ta była mniejsza jedynie o pięć punktów procentowych. Podsumowując, w badaniu nie wykazano jakoby aspiryna miała istotny wpływ na zmniejszenie ryzyka poronienia bądź urodzenia martwego dziecka.

Specjaliści zmienili zdanie, kiedy przyjrzeli się kobietom, które doświadczyły poronienia przed 20. tygodniem ciąży i w ostatnim czasie – a dokładnie w przeciągu minionych 12. miesięcy. Panie te miały zdecydowanie wyższe wskaźniki zachodzenia w ciążę oraz urodzeń żywych dzieci. O ile – przyjmowały aspirynę (w ciążę zaszło 78 proc. kobiet przyjmujących aspirynę oraz 66 proc. tych, którym podano placebo; 62 proc. kobiet przyjmujących aspirynę urodziło żywe dziecko, podczas gdy w grupie pań otrzymujących placebo miało to miejsce jedynie w 53 proc. przypadków).

Jak aspiryna wpływa na płodność?

Niestety, powyższe badania nie dają odpowiedzi na to kluczowe pytanie. Naukowcy z Uniwersytetu w Utah oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka w USA wskazują, że codzienne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego obniża wskaźniki infekcji ogólnoustrojowej, a tym samym powoduje, że środowisko macicy staje się bardziej przystępne dla rozwoju zarodków. Specjaliści podejrzewają też, że aspiryna wpływa na poprawę przepływu krwi do miednicy i zwiększenie grubości wyściółki macicy, ułatwiając tym samym zagnieżdżanie się zarodka. Pozostaje jednak mieć nadzieję, że wpływ ten zostanie dokładniej zbadany nim tysiące kobiet na całym świecie zacznie przyjmować tabletki przeciwbólowe w celu poprawienia swojej płodności. Planowane są również badania sprawdzające, czy aspiryna poprawia płodność innych grup kobiet zmagających się z trudnościami w zapłodnieniu.

Uwaga! Nim zaczniemy profilaktycznie przyjmować aspirynę weźmy pod uwagę fakt, że kwas acetylosalicylowy może sprzyjać wystąpieniu krwawień wewnętrznych, co stanowi spore zagrożenie dla życia płodu. Koniecznie więc skonsultujmy ten pomysł ze swoim lekarzem.
Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki