9. listopada – Światowy Dzień Adopcji

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
adopcja

To w Polsce raczej niszowe święto, o którym wiedzą raczej tylko te osoby, których temat adopcji bezpośrednio dotyczy. Światowy Dzień Adopcji to inicjatywa, która powstała w Stanach Zjednoczonych, a jej celem jest celebrowanie rodzin adopcyjnych i adopcji, szerzenie świadomości na jej temat, a także – w USA – zbieranie funduszy dla osób będących w trakcie procesu adopcyjnego.

Skąd takie święto?

Światowy Dzień Adopcji widnieje w kalendarzu świąt dopiero od 2014 roku. Inicjatywa ta powstała w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie – w Los Angeles. Jej pomysłodawcą był założyciel fundacji AdoptTogether – Hank Fortener. I to właśnie od owej fundacji wszystko się zaczęło. Organizacja ta jest w zasadzie platformą crowdfundingową – pomaga zebrać fundusze dla rodzin planujących adopcję. W Stanach Światowy Dzień Adopcji to inicjatywa, przynajmniej z początku, ściśle związana z AdoptTogether, jednak z czasem rozprzestrzeniła się na cały świat. Dziś ten dzień obchodzony jest (choć oczywiście na niewielką skalę, zwykle w ośrodkach adopcyjnych oraz rodzinach adopcyjnych) nawet w naszym kraju.

adopcja 2

Założenia Światowego Dnia Adopcji

Jakie są założenia Światowego Dnia Adopcji?

  • celebrowanie rodzin adopcyjnych i idei adopcji oraz wspominanie drogi, jaką należało przejść;
  • zwiększenie świadomości dotyczącej adopcji;
  • walka z krzywdzącymi stereotypami na temat adopcji, uprzedzeniami;
  • wspieranie osób będących w procesie adopcji;
  • dzielenie się swoją historią adopcji;
  • w Stanach także – zbiórka funduszy dla fundacji  AdoptTogether.

Święto ma także swój symbol, którym jego ambasadorzy i osoby wspierające ideę dzielą się na swoich mediach społecznościowych – jest to rysunek uśmiechu na wnętrzu dłoni.

Adopcja wciąż wzbudza wiele obaw

Temat adopcji wciąż wzbudza masę wątpliwości. Nie jest jeszcze „oswojony”, czemu z pewnością nie sprzyja fakt, że cały proces jest długi i żmudny, związany z masą procedur biurokratycznych. Z jednej strony to zrozumiałe – nie można pozwolić, by dziecku stała się jakakolwiek krzywda. Musi istnieć pewność, że trafia do dobrego miejsca i na zawsze.

Oprócz biurokracji, osoby rozważające adopcję obawiają się też nieznanych genów dziecka, pewnych jego skłonności czy śladów pozostawionych w psychice. Boją się także o to, jak będzie przebiegała aklimatyzacja malucha w nowej rodzinie oraz czy wychowanie dziecka nie okaże się ponad ich siły. Jednak wszystko to koniec końców blednie w obliczu tego, jak wiele dobra i miłości można dać i otrzymać adoptując dziecko. A o tym, jak wygląda adopcja w Polsce według raportu NIK przeczytasz w tym artykule.

adopcja 3

Prawa rodziny adopcyjnej

Warto wiedzieć, że rodzina adopcyjna zastępuje i „wypiera” rodzinę biologiczną – staje się dla dziecka jedyną rodziną, z pełnią praw, obowiązków i zależności takich, jakie mają rodziny biologiczne. Dziecko dzięki adopcji zyskuje nie tylko rodziców, ale nowe więzi rodzinne – dziadków, wujków, kuzynów… Jeśli zaś chodzi o kwestie formalne – adoptowane dziecko otrzymuje nowe nazwisko, zmienia się mu akt urodzenia, dziedziczy, a rodzice mają pełnię uprawnień rodzicielskich.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki