Żylaki jąder a szansa na dziecko

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
żylaki

Żylaki jąder, a konkretnie, powrózka nasiennego, występują u około 11-15% mężczyzn. Niestety, panowie często mogą sobie nawet nie zdawać sprawy z tej dolegliwości. Tymczasem mogą one powodować niepłodność! Skąd się biorą, czy można je leczyć i w jaki sposób wpływają na płodność?

Żylaki powrózka nasiennego – skąd się biorą?

Żylaki powrózka nasiennego powstają w sytuacji, kiedy mężczyzna nie ma zastawek w żyłach jądrowych (problem wrodzony), bądź kiedy działają one nieprawidłowo i nie są wydolne. Innym źródłem problemu, lub jego pogarszania, mogą być naturalne różnice w przebiegu żył w jądrach.

Co ciekawe, problem dotyczy najczęściej lewej strony moszny. Dlaczego? Ponieważ żyła po lewej stronie jest bardzo długa i przepływ krwi w niej może być utrudniony. Kiedy krew nie może przepłynąć normalnie, zalega i przez to wywiera ciśnienie na ściany żył. To prowadzi do powstania żylaków.

Istnieją jednak również inne powody powstawania żylaków – czasem mogą być one tylko objawem bardzo poważnych chorób, dlatego nie można ich bagatelizować. Do pogłębienia problemu przyczynia się styl życia – zbyt intensywny wysiłek, nadmierne forsowanie się lub wręcz przeciwnie – siedzący i bierny tryb życia, unikanie aktywności fizycznej.

Istnieją trzy stadia zaawansowania:

• słabo wyczuwalne dotykiem – oprócz pozycji stojącej z napiętym brzuchem
• nieco widoczne, wyczuwalne dotykiem, powiększają się gdy brzuch jest napięty
• bardzo widoczne, widoczne również zniekształcenie moszny

żylaki2

Objawy i leczenie

Mimo, że żylaki jąder często nie dają objawów, warto znać sygnały, które powinny nas w ich kontekście zaniepokoić:
• dyskomfort w obrębie jąder, poczucie ich ciężkości
• ból jąder
• wyczuwalne ręką poszerzone żyły
• problemy z poczęciem dziecka
Wyleczenie żylaków jąder jest możliwe, obecnie jedyną metodą jest operacja.

Wpływ na płodność

Żylaki mogą mieć wpływ na problemy z poczęciem dziecka. Warto jednak podkreślić że nie zawsze i nie w każdym przypadku. Kłopoty mogą wystąpić jako konsekwencja tej dolegliwości, ale wcale nie muszą. Nie każde stadium zaawansowania powoduje też niepłodność .

Zawsze jednak warto ten problem kontrolować i konsultować z lekarzem, ponieważ z czasem – pogarsza się. Negatywny wpływ żylaków na płodność wynika m.in. z faktu, iż podwyższają temperaturę w mosznie. Nie jest to dobre dla rozwoju plemników – zmniejsza się ich jakość: ilość i ruchliwość, występuje też więcej nieprawidłowości.

W jaki sposób żylaki zwiększają temperaturę? Otóż żyły, które nie puszczają swobodnie krwi, gdyż są skręcone i rozszerzone, sprawiają, że ta w nich zalega, powodując rozszerzanie i w konsekwencji ocieplanie moszny.

Z problemem żylaków na jądrach warto zwrócić się do specjalisty! Długotrwale nieleczone żylaki mogą bowiem doprowadzić do problemów z płodnością.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki