Zrosty pooperacyjne

dodany: autor: Paulina Wójtowicz Komentarze 0
operacja

Powstają najczęściej wskutek operacji ginekologicznych. Mogą dawać odczuwalne objawy, ale często ujawniają się dopiero podczas diagnozowania powikłań, np. niepłodności. To właśnie problem z zajściem w ciążę jest jedną z najbardziej przykrych konsekwencji powstania zrostów pooperacyjnych.

Zrosty – czym są i jak powstają?

Zrost, czyli wrodzone lub nabyte nienaturalne połączenie narządów i tkanek, jest jedną z efektów ubocznych niemal każdej operacji na narządach wewnętrznych. Powstają wskutek podrażnienia otrzewnej (cienka błona, wyściełająca ściany miednicy i jamy brzusznej), do którego dochodzi właśnie podczas operacji. Takie podrażnienie nie jest jednak równoznaczne z powstaniem zrostu. W miejscu przecięcia tkanek czy usunięcia fragmentów narządów pojawia się skrzep, który w procesie fibrynolizy rozpada się, pozwalając otrzewnej dojść do siebie po reakcji zapalnej. Zdarza się jednak, że proces ten zostaje zakłócony, a między tkankami tworzy się anormalne połączenie, narastające włóknami nerwowymi i naczyniami krwionośnymi. Szacuje się, że problem ten dotyczy aż 90% osób, którzy przeszli operację na jelicie grubym i 60-90% pacjentek, które mają za sobą interwencje chirurgiczne o charakterze ginekologicznym.

Narastające niebezpieczeństwo

Zrosty nie zawsze są odczuwalne, najczęściej ujawniają się dopiero, gdy pojawią się przewlekłe problemy kliniczne. Do najczęstszych powikłań zrostów pooperacyjnych należą niedrożność jelit, przewlekły ból miednicy mniejszej oraz niepłodność. W przypadku problemów jelitowych konieczna jest kolejna operacja, która wymaga dużo więcej czasu i skrupulatności niż w przypadku braku zrostów. Ponadto każda kolejna operacja to ryzyko powstania kolejnych adhezji. Także chroniczne bóle w okolicach miednicy są zwykle wskazaniem do ponownej hospitalizacji.

Zrosty a niepłodność

20% – tyle przypadków niepłodności jest, według ostrożnych szacunków naukowców, powodowane zrostami pooperacyjnymi. A te u kobiet mogą pojawić się m.in. podczas operacji ginekologicznych, takich jak usunięcie torbieli jajników, mięśniaków macicy, ciąży pozamacicznej, zrostów okołoprzydatkowych, Histerektomia, cesarskie cięcie czy innych interwencji chirurgicznych w obrębie jajników i jajowodów. Zrosty powstają także wskutek miejscowych stanów zapalnych, charakterystycznych dla endometriozy, rozciągając się nierzadko między macicą i pęcherzem moczowym i przytwierdzając jajnik do ściany miednicy. W każdym wypadku zrosty zakłócają transport komórek jajowych i hamują zdolność rozrodczą.

Problematyczna walka

Jedną z głównych metod leczenia zrostów jest… prewencja. Zapobieganie powstaniu połączeń jest zadaniem chirurgów, od których precyzji zależy stopień zmian zapalnych. W przypadku istniejących już zrostów najczęściej wybieraną formą leczenia jest tzw. adhezjoliza chirurgiczna, czyli operacyjne uwalnianie zrostów (np. podczas laparoskopii, ale także tradycyjnej operacji brzusznej). Niesie ona jednak niebezpieczeństwo powstania kolejnych zrostów, więc coraz częściej lekarze skupiają się raczej na zabezpieczeniu otrzewnej podczas pierwszej operacji niż późniejszej naprawie szkód. Korzystają przy tym z tzw. barier fizykalnych (żele i inne substancje ciekłe), które mają za zadanie tymczasowo oddzielić uszkodzoną powierzchnię od delikatnej błony surowiczej. Ochrona, jaką daje bariera tuż po operacji, pozwala otrzewnej sprawnie się zagoić, a ryzyko powstania zrostów jest wyraźnie ograniczone. Wybór rodzaju środka profilaktycznego bądź forma leczenia istniejących już zrostów należy do chirurga prowadzącego operację bądź lekarza prowadzącego.

Średnia ocena: 12345 4,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki