Zrosty – jak się ich pozbyć?

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
dreamstime_5006290

Zrosty to nieprawidłowe połączenia między tkankami, które mogą być wrodzone lub powstać np. wskutek zabiegów chirurgicznych. Mówi się o nich najczęściej w kontekście powikłań po operacjach, jednak zagrożone nimi są także kobiety chorujące na endometriozę. Zrosty to częsta przyczyna nabytej niepłodności. Jak je leczyć?

Zrosty a niepłodność

Zrosty są częstą przyczyną niepłodności. Szacuje się, że u około 15-20% niepłodnych kobiet to właśnie one uniemożliwiają zajście w ciążę. W jaki sposób? Otóż zaburzając porządek w obrębie jajników i jajowodów i sprawiając, że zapłodniona komórka jajowa nie może się przemieszczać. Zrosty związane z endometriozą mogą powstawać na dwa sposoby. Powoduje je sama choroba, bądź też zabiegi chirurgiczne z nią związane. Co ważne, po usunięciu takich zrostów problem znika jeśli są one jedyną przyczyną niemożności zajścia w ciążę.

Lepiej uniknąć niż leczyć

Najprościej zrostów oczywiście unikać. Nie jest to jednak zależne od nas, lecz od osób przeprowadzających operację. Niestety, każdy zabieg może doprowadzić do powstania zrostów pooperacyjnych. Nawet, kiedy wszelkie reguły i procedury były przestrzegane. Tak naprawdę wszystkie małe uszkodzenia, będące normalnym elementem operacji, mogą powodować zrosty. Jednak jest szansa na poprawę. Technika chirurgiczna ciągle idzie naprzód, rozwijają się metody mające prowadzić do obniżenia ryzyka powstania zrostów.

Histeroskopia – skuteczny zabieg

Histeroskopia to metoda diagnostyczno-terapeutyczna służąca usuwaniu zarówno zrostów, jak i wszelkich innych nieprawidłowości w jamie macicy. Dzięki temu zabiegowi można obejrzeć wnętrze jamy macicy i rozpoznać zaburzenia, które tam powstały, a także je usunąć. Histeroskopia polega na wprowadzeniu przyrządu zwanego endoskopem do jamy macicy przez pochwę i kanał szyjki macicy. Gdy zabieg połączony jest z operacyjnym usunięciem zmian chorobowych, wykonuje się go ze znieczuleniem ogólnym. Histeroskopia jest bezpieczna. Powikłania zdarzają się rzadko i obejmują przede wszystkim mechaniczne uszkodzenia ścianek macicy, które mogą skutkować bólem brzucha i lekkim krwawieniem.

Laparoskopowe usunięcie zrostów

Laparoskopia to kolejna metoda, dzięki której można usunąć np. zrosty występujące w obrębie jajowodów. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Może potrwać od 30 minut do 2 godzin. Przyrząd zwany laparoskopem jest wprowadzany do ciała przez małe nacięcie na brzuchu. Umożliwia on przekazywanie obrazu na ekran monitora. Następnie za pomocą specjalnych narzędzi usuwa się zrosty. Zabieg ten nie jest bardzo inwazyjny, rekonwalescencja jest krótka a blizna, która po nim powstanie – niewielka. Jego popularność ogranicza jednak spora cena sprzętu i fakt, iż jest to metoda trudna technicznie.

Mniej inwazyjne metody

Na szczęście metody operacyjne to ostateczność. Stosuje się je, gdy zmiany są bardzo nasilone.  Zrosty, jeśli nie są poważne, można także usunąć w inny sposób. Dobre efekty daje rehabilitacja ginekologiczna, która składa się z 10 zabiegów. Są to np. kąpiele w solance lub ciepłe borowinowe okłady. Takie zabiegi zazwyczaj przeprowadza się w sanatoriach. Natomiast w domu można np. robić nasiadówki z naparu rumianku. Warto spróbować także wizyty w saunie. Ginekolog może także przepisać specjalne środki z enzymami, które ułatwiają usuwanie zrostów.

Średnia ocena: 12345 3,00/5 (głosów: 22).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki