Zobaczyłaś dwie kreski na teście a przyjaciółka nie może zajść w ciążę od lat

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0

Jak z nią rozmawiać by Twoja ciąża nie zniszczyła Waszej przyjaźni? Podrzucamy kilka wskazówek.

Nie zwlekaj z poinformowaniem o ciąży

To twoja przyjaciółka, więc w normalnej sytuacji zapewne dowiedziałaby się o ciąży jako jedna z pierwszych osób. Biorąc jednak pod uwagę, że ona o swoją stara się już latami, zastanawiasz się, czy nie „oszczędzić” jej może na razie tej informacji. Kiedy powiesz? Kiedy sama zacznie się domyślać, dlaczego po raz kolejny odmawiasz lampki wina? A może dopiero wtedy, kiedy twój brzuszek zacznie się już zaokrąglać?

Nie traktuj swojej przyjaciółki „specjalnie”, bo w tym wypadku wcale nie oznacza to „lepiej”. Im dłużej będziesz zwlekać z informacją, tym trudniej ci będzie podzielić się z nią swoim szczęściem. Jak potem wytłumaczysz ową zwłokę? Nie chciałam cię smucić? Nie sugeruj jej sama, że twoje szczęście mogłoby być powodem jej smutku – to wobec niej niesprawiedliwe. Nie zasłużyła na to.

Nie „łącz” waszych ciąż

Informując przyjaciółkę o swojej ciąży, „nie przepraszaj” jej za nią. I nie chodzi tylko o samo słowo „przepraszam”, którego na pewno nie użyjesz – nie przepraszaj także swoim zachowaniem. Nie rób zbolałej miny, nie wzdychaj, nie nawiązuj do „jej” ciąży, której nadal nie ma. Nie wspominaj o nadziei, że jej też w końcu się uda, że – a nuż zdąży i brzuszki będą wam rosły jednocześnie. Nie, nie, nie.

To twoje życie i twoja ciąża. Masz do niej pełne prawo, podobnie jak masz prawo do tego, by się z niej cieszyć. Nie ukrywaj tej radości, nie tłum emocji. Daj jej prawo do tego, by zareagowała tak, jak czuje. A jeśli reaguje radością, nie dopytuj przypadkiem, czy aby na pewno nie jest jej przykro.

Daj jej prawo zdecydować, na ile będzie uczestniczyła w twojej ciąży

Jednocześnie jednak dopilnuj, by twoja ciąża nie zdominowała waszej przyjaźni. Postaraj się, by nie stała się teraz jedynym tematem waszych rozmów. Informuj ją o ważnych dla ciebie wydarzeniach – pozwól w pełni uczestniczyć w swojej ciąży, ale to po jej stronie zostaw zakres tego uczestnictwa.

Skoro wie, że masz wizytę u lekarza, nie dzwoń zaraz po, by opowiedzieć, co widziałaś na ekranie USG. Niech to ona zadzwoni i zapyta o szczegóły – jeśli chce. Powiedz, że masz zamiar wybrać się na rajd po sklepach w poszukiwaniu wyprawki, ale daj jej prawo zdecydować, czy pójdzie tam razem z tobą.  W ten sposób sama zobaczysz, na ile chce się „włączyć” w twoją ciążę.

Nie zmieniaj podejścia do jej starań

I ostatnia, najważniejsza chyba kwestia. Jak teraz podejść do jej starań – pytać o nie, mówić o nich czy może zupełnie pominąć ten temat w waszych rozmowach. To zależy, jak było do tej pory. Jeśli jej starania zawsze stanowiły solidną część waszych rozmów – nie rób z nich nagle tematu tabu. Jeśli o bezskutecznych staraniach wiesz, ale ich temat nigdy nie dominował waszych spotkań – niech tak nadal pozostanie.

Najważniejsze, byś zrobiła wszystko, aby w tym zakresie nic – albo niewiele – się zmieniło. Twoja nowa sytuacja nie powinna mieć wpływu na jej sytuację życiową i twoje podejście do niej. To może być trudne, ale musisz spróbować. Twoja ciąża z pewnością będzie swego rodzaju próbą dla waszej przyjaźni, ale wbrew pozorom – naprawdę może ją umocnić. Obydwie musicie się o to postarać.

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność - aspekt emocjonalny

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki