Zaśniad groniasty a zajście w kolejną ciążę

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
kobieta płacze

Zaśniad groniasty to choroba zaliczająca się do grupy tzw. ciążowych chorób trofoblastycznych, czyli takich dotyczących trofoblasu. Trofoblast to część błony płodowej, którą od 16. tygodnia ciąży nazywamy łożyskiem. Czy jeśli pierwsza ciąża była zaśniadowa, można w ogóle zajść w kolejną?
A jeśli tak – jakie jest ryzyko, że wszystko się powtórzy?

Zaśniad groniasty – co to jest

Zaśniad groniasty to jedna z tzw. ciążowych chorób trofoblastycznych, czyli dotyczących trofoblastu. Trofoblastu. Trofoblast to wierzchnia warstwa komórek zewnętrznych błony płodowej. Tworzy się na bardzo wczesnym etapie rozwoju zarodka, a od 16. tygodnia ciąży możemy nazywać go łożyskiem. Zaśniad groniasty dzielimy na częściowy i całkowity.

Powstaje, kiedy komórka jajowa została nieprawidłowa zapłodniona. Całkowity powstaje, kiedy jeden lub dwa plemniki zapłodniły komórkę jajową, która była pozbawiona kobiecego materiału genetycznego. Łożysko rozwija się wtedy nieprawidłowo. Częściowy to z kolei sytuacja, kiedy dwa plemniki zapłodnią prawidłową komórkę jajową.

Ciąże zaśniadowe nie kończą się dobrze – te z zaśniadem całkowitym nigdy. Jedynie przy zaśniadzie częściowym istnieje szansa na urodzenie zdrowego dziecka.

Zaśniad powoduje niepłodność?

Nie, po przebyciu tej choroby kobieta jest płodna i będzie w stanie zajść w kolejną ciążę. Zaśniad groniasty nie powoduje niepłodności ani bezpłodności.

Kiedy można starać się o dziecko po zaśniadzie?

Trzeba jednak pamiętać o ważnej zasadzie. Po całkowitym wyleczeniu zaśniadu o dziecko można starać się dopiero po upływie minimum roku. Wcześniejsze poczęcie może być niebezpieczne – wzrasta bowiem ryzyko ciąży zagrożonej.

  • Kiedy zaśniad zostanie wyleczony należy dokładnie monitorować swój stan zdrowia.
  • Przez pierwsze pół roku wykonywać badania hormonalne (chodzi o poziom beta hCG, który rośnie kiedy mamy do czynienia z zaśniadem) co miesiąc.
  • Następnie, jeśli stężenie nie wzrasta ponownie, co dwa miesiące do momentu, aż minie rok.
  • Zazwyczaj wykonuje się także dwukrotnie rentgen płuc oraz USG miednicy mniejszej. Należy bowiem wykluczyć, iż zaśniad przekształcił się w nowotwór kosmówki. Nowotwór i ciąża nie mogą bowiem współwystępować.

Jeżeli wszystko jest w porządku – można zacząć starać się o dziecko. Jednak warto być wtedy pod ścisłą kontrolą lekarza i wykonać badania genetyczne.

Czy to może się powtórzyć?

Niestety – tak. Zaśniad może się powtórzyć przy kolejnej ciąży. Jeśli kobieta nie planuje już ciąży, aby mieć 100% pewności, że choroba nie wróci, możliwe jest wykonanie całkowitego usunięcia macicy. Jeśli wynikiem wystąpienia zaśniadu przy pierwszej ciąży było samoistne poronienie, kolejna ciąża może również zakończyć się w taki sposób lub być zagrożona. Z reguły jednak po zaśniadzie można zajść w ciążę, donosić ją i urodzić zdrowe dziecko.

Zaśniad – leczenie

Dokładne wyleczenie zaśniada groniastego jest bardzo ważne. Zazwyczaj polega ono na łyżeczkowaniu macicy. Jest ono skuteczne w obydwu przypadkach – zarówno zaśniadu całkowitego, jak i częściowego, natomiast jeśli chodzi o ten pierwszy, owa skuteczność okazuje się wyższa i sięga 95%.

To, co zostanie usunięte poddaje się badaniu histopatologicznemu aby wykluczyć przekształcenie się zaśniadu w kosmówczaka, czyli złośliwego raka kosmówki.

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki