Zapalenie narządów miednicy mniejszej – zagrożenie dla płodności

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
dreamstimefree_737139

Zapalenie narządów miednicy mniejszej to infekcja wewnętrznych narządów rozrodczych: jajników, jajowodów i wyściółki macicy. Jest na tyle częsta, że może kiedyś spotkać każdą kobietę. Niestety, okazuje się szczególnie groźna dla tych, które starają się o dziecko. Zapalenie narządów miednicy mniejszej nie leczone odpowiednio szybko i dokładnie może bowiem skutkować poważnymi powikłaniami – przede wszystkim problemami w zajściu w ciążę. 

Co to jest?

Zapalenie narządów miednicy mniejszej (ang. Pelvic Inflamatory Disease, PID) dotyczyć może jajowodów, jajników, macicy, a także otrzewnej miednicy mniejszej. Niegdyś na tę chorobę stosowano nazwę „zapalenie przydatków”, jednak było to określenie nieprecyzyjne. PID powodują bakterie, w większości te przenoszone drogą płciową, np. chlamydia czy rzeżączka. Zapalenie narządów miednicy mniejszej wiąże się z poniższymi infekcjami:

  • zapalenie śluzówki macicy,
  • zapalenie jajowodów,
  • zapalenie jajników i jajowodów,
  • zapalenie otrzewnej miednicy mniejszej,
  • ropień jajnikowo-jajowodów.

Kto jest narażony?

Zapaleniu sprzyja założenie spirali antykoncepcyjnej. Bardziej narażone są także kobiety współżyjące w trakcie miesiączki. PID może również zaatakować po przebytym porodzie, poronieniu lub usunięciu ciąży. Wszystkie wymienione sytuacje sprawiają, że osłabiona zostaje odporność w szyjce macicy. Bakterie mają więc ułatwione zadanie, m.in. dzięki poszerzeniu światła kanału szyjki macicy.

Charakterystyczne objawy

PID towarzyszą pewne charakterystyczne objawy, których wystąpienie powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u ginekologa. Przede wszystkim występuje ból w podbrzuszu i gorączka. Może pojawić się także dyspareunia, czyli odczuwanie bólu w trakcie stosunków seksualnych. PID towarzyszą także upławy z pochwy oraz mdłości, wymioty i ogólnie złe samopoczucie. Choroba może wpłynąć na zmiany w cyklu miesięcznym, np. spowodować nieregularne miesiączkowanie.

Leczenie

Szybkie rozpoczęcie leczenia i przeprowadzenie go do końca we właściwy sposób jest niezwykle istotne, gdyż powikłania po PID są bardzo poważne. Leczenie opiera się na podawaniu antybiotyków, a w razie potrzeby leków przeciwbólowych. Zalecany jest odpoczynek i wstrzymanie się od kontaktów seksualnych. Wizyta kontrolna u lekarza pokaże, czy zapalenie zostało prawidłowo wyleczone. Kiedy choroba przebiega ciężej, możliwa jest nawet hospitalizacja. Całe leczenie powinno trwać od dwóch do sześciu tygodni.

Powikłania PID – zagrożenie dla płodności

Ponieważ powikłania PID są niezwykle poważne, trzeba udać się do lekarza natychmiast po zauważeniu objawów. Zapalenie narządów miednicy mniejszej może bowiem skutkować problemami z zajściem w ciążę. Podnosi także ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej. Aby ustrzec się przed tym, należy stosować się do zaleceń lekarza i przeprowadzić leczenie do samego końca, w żadnym wypadku nie przerywać po ustaniu objawów.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki