Zakażenie od matki – jak chronić swoje dziecko?

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
ciężarna

Oczywiście, że dziecko może zarazić się od matki – kaszlem, katarem, przeziębieniem, grypą… Na szczęście przed nimi łatwo malucha ochronić stosując się do kilku prostych zasad. Są też jednak poważniejsze zakażenia. Takie, którymi obarczyć można maleństwo będące jeszcze w brzuchu mamy, lub też podczas porodu. Co to za zakażenia, skąd się biorą i w jaki sposób chronić siebie i dziecko?

Zakażenia odmatczyne

Tak potocznie nazywa się zakażenia, na które narażone jest dziecko w okresie płodowym oraz podczas porodu. Związane są oczywiście z matką i faktem, że przechodzi ona pewne infekcje, jest zakażona bakteriami, pierwotniakami lub wirusami, które mogą zaatakować także i maleństwo. To coś, czego nie można bagatelizować, bo może zagrażać jego zdrowiu, a w najgorszych przypadkach – nawet życiu.

Właśnie z tego względu warto mieć świadomość zagrożeń, badać się i zapobiegać zakażeniom na tyle, na ile jest to możliwe. Chroniąc przed nimi siebie, chronisz także swoje dziecko. Dbając o swoje zdrowie, dbasz także o zdrowie malucha. Nie zapominaj o tym!

Jak chronić siebie i dziecko?

Najważniejsze są badania i szczepienia – i to jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko. Szczepienia są ważne w przypadku chorób, których kobieta jeszcze nie przebyła (jak choćby różyczka, którą wiele osób przechodzi w wieku dziecięcym, a także ospa wietrzna, odra) lub takie, na które nigdy się nie szczepiła (może to być np. grypa).

Powody zakażeń płodu

  • Wirus różyczki

Zakażenie jest dla płodu najgroźniejsze na samym początku ciąży. Może prowadzić m.in. do poronienia, wystąpienia wad wrodzonych. Uchronić się można szczepionką, jeśli przyszła mama jeszcze z takowej nie skorzystała.

  • Wirus ospy wietrznej

U ciężarnej powoduje zmęczenie, gorączkę i wysypkę. Na szczęście ryzyko zakażenia płodu jest niewielkie, natomiast dziecko może zarazić się podczas porodu. Najlepiej, jeśli kobieta przeszła ospę w dzieciństwie. Jeśli nie – trzeba się zaszczepić. Należy zrobić to najpóźniej 3 miesiące przed zajściem w ciążę. Jeśli szczepionka nie wchodzi w grę należy chronić się jak przed innymi chorobami wirusowymi, unikając dużych skupisk ludzi i dbając o higienę.

  • Wirusy opryszczki HSV 1 i HSV 2

Wywoływane przez nie choroby są bardzo częste i dotyczą skóry i błon śluzowych. HSV 1 odpowiada za zmiany w obrębie ust, jamy ustnej (opryszczka wargowa), a HSV 2 w obrębie narządów płciowych. Podczas ciąży groźne są obydwa (HPV 1 może przenieść się w okolice pochwy np. poprzez seks oralny). Do zakażenia dziecka dochodzi w trakcie porodu, a może mieć ono tragiczne skutki, włączając w to śmierć. Dlatego tak istotne jest badanie krwi i wymaz ze świeżej opryszczki jeszcze przed ciążą, a także poinformowanie lekarza o zakażeniu wirusem kiedykolwiek w przeszłości. Jeśli w trakcie ciąży dojdzie do opryszczki narządów rodnych, może być konieczne cesarskie cięcie. Oprócz tego stosuje się leki przeciwwirusowe.

  • Wirus cytomegalii

To ciekawy wirus – występuje u większości populacji, u części powodując niecharakterystyczne objawy (kaszel, ból głowy, ból gardła, podwyższona temperatura), ale u większości osób zakażenie przebiega bezobjawowo. Cytomegalia jest groźna dla płodu jedynie wtedy, gdy ciężarna w ciąży zarazi się nim po raz pierwszy – szczególnie w I trymestrze. Wirus przenosi się na dziecko podczas porodu i w większości przypadków nie daje żadnych objawów, lecz czasem występują żółtaczka, problemy neurologiczne, powiększenie wątroby.

  • Toksoplazmoza

Toxoplasma gondii jest pierwotniakiem, którym możemy się zakazić przez kontakt z odchodami kota lub jedzenie surowego i półsurowego mięsa, niemytych warzyw i owoców. Jest groźna dla dziecka tylko wtedy, kiedy będąc w ciąży kobieta zachoruje na nią po raz pierwszy. Kobiety, które miały ją wcześniej są uodpornione. Dziecko może się zarazić zarówno w życiu płodowym, jak i podczas porodu. Co mu zagraża? Przedwczesny poród, niska waga urodzeniowa, uszkodzenia mózgu. Aby przekonać się, czy maluch jest bezpieczny, trzeba przed ciążą zrobić badania krwi – oznaczenie przeciwciał toksoplazmozy.

  • Chlamydia trachomatis

To bakteria, która może powodować chlamydiozę, objawiającą się m.in. pieczeniem przy oddawaniu moczu i upławami. Co ważne, może też nie dawać żadnych objawów! Dziecko może zarazić się podczas porodu, co skutkuje np. zapaleniem płuc, spojówek, gałki ocznej. Dlatego wymaz z szyjki macicy jest bardzo ważnym badaniem, które należy przeprowadzić na początku ciąży. Aby się nie zarazić najlepiej dbać o higienę, unikać seksu z przelotnymi partnerami bez użycia prezerwatywy.

  • Paciorkowce z grupy B

Paciorkowce u człowieka dorosłego bytują w przewodzie pokarmowym, górnych drogach oddechowych, na skórze. Zazwyczaj są niegroźne, jednak gdy przedostaną się do jamy macicy mogą stanowić zagrożenie dla płodu. Zakażenie podczas porodu skutkuje np. sepsą, zapaleniem płuc, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Bardzo ważne jest wykonanie badań, ale dopiero przed porodem – w ostatnich tygodniach ciąży. Jeśli okazuje się, że ciężarna jest zakażona, podczas porodu podaje się antybiotyk, który ochroni dziecko.

  • Zapalenie wątroby typu B i C

Wirusowe zapalenie wątroby może przenieść się na dziecko w trakcie porodu, co w konsekwencji może spowodować zniszczenia w tym narządzie u malca, jeśli szybko nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie. Przeciwko typowi B można się zaszczepić – przed ciążą lub nawet w jej trakcie. Jeśli chodzi o typ C, szczepienia nie ma, dlatego tak ważne są badania, szczególnie u osób w grupie ryzyka – korzystających z salonów piękności, tatuażu, piercingu, często przebywających w szpitalu).

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki