Zabiegi chirurgiczne wykonywane w zaburzeniach wzwodu

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
dreamstime_5006054

Zaburzenia wzwodu to dla mężczyzny bardzo wstydliwa przypadłość. Polega na niezdolności do osiągnięcia i utrzymania erekcji potrzebnej do odbycia normalnego stosunku płciowego. Taki stan ma wpływ nie tylko na stan fizyczny, ale w ogromnym stopniu także  na psychikę mężczyzny. W przypadku, gdy inne sposoby leczenia zawodzą, istnieją skuteczne chirurgiczne metody na pozbycie się tego problemu.

Przyczyny zaburzeń erekcji

Zaburzenia wzwodu to przypadłość, która może mieć wiele przyczyn. Dlatego tak ważna jest prawidłowo postawiona diagnoza. Wśród czynników powodujących zaburzenia erekcji można wymienić zarówno te fizyczne, jak i leżące w psychice mężczyzny.

Zaliczamy do nich:

  • uszkodzenie prącia,
  • przyczyny neurologiczne lub hormonalne,
  •  niektóre choroby (np. cukrzyca, choroby serca lub nerek),
  •  papierosy, alkohol, narkotyki,
  •  problemy w związku,
  • obawy: przed posiadaniem dzieci, przed niezdolnością do stosunku, przed chorobami wenerycznymi,
  • kompleksy.

Chirurgia i inne metody

Wśród metod leczenia zaburzeń erekcji chirurgia to zazwyczaj ostateczność, gdyż jest – co oczywiste – najbardziej „agresywna”. Inne metody to przede wszystkim leczenie psychologiczne i farmakologiczne. Chirurgię stosuje się w razie odpowiednich wskazań – nie każdy pacjent tego wymaga i zazwyczaj jest to już ostatni etap leczenia. Metody chirurgiczne obejmują  operacje naczyniowe i protezy członka.

Chirurgia naczyniowa

Tę metodę stosuje się w przypadku, gdy przepływ krwi w członku został zablokowany. Mogło tak się stać np. wskutek urazu prącia lub okolic miednicy i w konsekwencji doprowadzić do zaburzeń erekcji. Operacja ta wykonywana jest również u mężczyzn, u których stwierdzono zatory naczyń spowodowane takimi chorobami, jak stwardnienie tętnic czy nowotwór. Operacja ma na celu przywrócenie normalnego przepływu krwi w penisie, wcześniej zablokowanego, aby mogło dojść do naturalnej erekcji. Jednak efekt takich zabiegów nie zawsze okazuje się długotrwały i często jest to rozwiązanie jedynie tymczasowe. Plusem jest zdecydowanie minimalna ilość powikłań. Te najczęściej występujące to ból lub obrzęk jamy brzusznej lub moszny. Po wykonaniu zabiegu wskazana jest abstynencja seksualna przez sześć tygodni.

Protezy

Inną metodą wybieraną w operacyjnym leczeniu zaburzeń erekcji jest protezowanie prącia. Polega ono na umieszczeniu w nim po dwóch stronach specjalnego urządzenia, które umożliwia powstanie erekcji tak często i długo, jak jest to pożądane przez mężczyznę. Zabieg ten jest jednak kosztowny i w związku z tym stanowi najczęściej „ostatnią deskę ratunku” – rozważa się go dopiero, gdy wszystkie inne metody nie przyniosą rezultatów, lub okazują się nieodpowiednie. Implanty najczęściej zbudowane są z urządzenia nadmuchiwanego lub półsztywnych prętów z silikonu. Są niezwykle precyzyjnie zaprojektowane i powinny wytrzymać całe życie. Niestety, zdarzają się awarie, które wymagają naprawy lub wymiany uszkodzonego urządzenia. Implanty nie mają wpływu na takie czynności jak oddawanie moczu, czy wytrysk. Nie zaburzają także libido.

Istnieją dwa główne typy protez:

  • Półsztywne – zbudowane są z metalowego rdzenia, a z zewnątrz otoczone tworzywem sztucznym, które w żaden sposób nie wpływa na organizm.
  • Hydrauliczne – są kilkuczęściowe (od 1 do 3), a w związku z tym w większym stopniu fizjologiczne. Zdecydowanie preferowane przez lekarzy, jak i pacjentów. Dzięki takiej protezie można regulować stopień sztywności członka.
Średnia ocena: 12345 3,50/5 (głosów: 2).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki