Z in vitro znaczy „gorszy”?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 2
Adorable Baby Girl

Ten artykuł nie będzie próbował odpowiedzieć na pytanie, czy dzieci z in vitro są gorsze. Oczywiste bowiem jest, że nie są. Niestety nie dla wszystkich. Niektórzy widzą w nich pośledniejszy rodzaj człowieka, wybryk natury, kogoś, kto nie powinien w ogóle istnieć. Szokujące? Owszem. Ale niestety – prawdziwe.

Społeczeny problem z in vitro

Polskie społeczeństwo ma z in vitro nie lada problem. Fakt, że nie ma jeszcze prawnych regulacji dotyczących tego procesu tylko pogarsza sprawę. Rozterki natury przede wszystkim etycznej są spore. Istnieją oczywiście tacy, dla których in vitro jest jak najbardziej dopuszczalną i pożądaną procedurą. Uważają, że to świetne rozwiązanie dla niepłodnych par. Na drugim biegunie znajdują się osoby, dla których in vitro jest pogwałceniem natury, praw boskich lub i jednego i drugiego. Czasem swoje poglądy zachowują dla siebie i nie wpływa to na sposób traktowania dzieci urodzonych dzięki zapłodnieniu pozaustrojowemu. Ale są też bardzo przykre przypadki, kiedy dziecko jest krzywdzone tylko dlatego, że przyszło na świat dzięki in vitro.

Problem z Kościołem

Kościół ma w stosunku do in vitro jednoznaczne stanowisko – absolutnie nie dopuszcza tej metody. Podstawową kwestią są „nadprogramowe” zarodki tworzone podczas procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Według stanowiska Kościoła mają one status osoby ludzkiej, czyli mają prawo do ochrony życia. Utrata tych zarodków jest więc równoznaczna z zabijaniem. Kościół uważa, że dziecko poczęte dzięki in vitro przychodzi na świat wbrew naturze. Jednak – i to bardzo ważne – nie może mieć to wpływu na sposób traktowania tych dzieci. Mówi o tym nawet oficjalny dokument watykański, „Donus Vitae”:
Chociaż nie można aprobować sposobu, przez który dokonuje się poczęcie w FIVET (in vitro), każde dziecko przychodzące na świat ma być przyjęte jako żywy dar dobroci Bożej i wychowane z miłością.

Dzieci z in vitro nie mogą być więc traktowane gorzej, wyśmiewane czy wytykane palcami. Mają takie samo prawo do godności jak wszyscy inni, tak więc nie można odmówić im np. chrztu. A jednak… słyszymy o takich przypadkach.

Dziecko wyklęte

Niestety ilu księży, tyle postaw względem in vitro. Teoretycznie Kościół mówi jednym głosem, ale zachowania poszczególnych kapłanów mogą się różnić. Niestety zdarzają się przypadki odmowy udzielenia chrztu czy  komunii świętej. To absurdalne i niedopuszczalne. Kościół sprzeciwia się bowiem metodzie i niszczeniu zarodków, nie powinien więc dyskryminować dzieci już poczętych, które niczemu nie są winne.

dreamstime_11053507_001Społeczeństwo podzielone

Polskie społeczeństwo, według badań CBOS, w przeważającej części akceptuje in vitro. Tyle statystyki. A jak jest naprawdę? Czy faktycznie nasz kraj jest tak tolerancyjny? Niestety, liczby sobie, a życie sobie. Oczywiście każdy ma prawo mieć etyczne wątpliwości co do in vitro i moralnie się z nim nie zgadzać. Chodzi jednak o to, aby nie przekładało się to na czyny i obraźliwe słowa. Stosunek do in vitro nie powinien także wpływać na stosunek do dzieci narodzonych dzięki tej metodzie. Tymczasem wiele osób nie potrafi oddzielić tych dwóch rzeczy i winę za „pogwałcenie praw natury” składa na karb niewinnego dziecka. To, podobnie jak odmowa chrztu przez księdza, niedopuszczalne.

In vitro? Nic wielkiego

Dla dzieci urodzonych dzięki in vitro to, że powstały z probówki to często nic wielkiego, żaden powód do zmartwienia. Gdy rodzice uświadamiają im ten fakt, najczęściej nic to w ich życiu nie zmienia – to prostu inna metoda zapłodnienia. Aby społeczeństwo w pełni zaakceptowało osoby urodzone dzięki in vitro, niezbędna jest edukacja. Uprzedzenia często wynikają bowiem z niewiedzy lub ślepej wiary w to, co mówią demagodzy – że in vitro to morderstwo, a dzieci tak poczęte przyczyniły się do śmierci swoich braci i sióstr. Do pełnej tolerancji droga niestety  jeszcze daleka, ale trzeba mieć nadzieję, że problem in vitro, odpowiednio naświetlany i komentowany, znajdzie wreszcie satysfakcjonujące rozwiązanie.

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki