Wszystko idealnie, płodność w normie… a ciąży dalej brak! Dlaczego?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 1
smutna para

Wyniki badań – idealne, nie mogłyby być lepsze. Płodność – w normie, zarówno po jego jak i po jej stronie. Chęć posiadania dziecka – ogromna. Tymczasem ciąży jak nie było, tak nie ma. Mimo, że z medycznej, biologicznej strony absolutnie wszystko jest w porządku. Dlaczego dwójka zdrowych, płodnych ludzi nie może doczekać się dziecka?

Wszystkie wyniki w normie, a dziecka dalej nie ma!

Zazwyczaj po roku bezskutecznych starań o dziecko mówi się o niepłodności. Wtedy przychodzi też czas na szukanie jej przyczyn. Zaczyna się oczywiście od badań. W przypadku mężczyzny to badania nasienia, a w przypadku kobiety – na początek sprawdzenie owulacji oraz badania hormonalne. Kiedy wszystko jest w normie, szuka się coraz dalej i dalej, aby wykluczyć lub potwierdzić przyczynę niepowodzeń.

Istnieje jednak skończona liczba metod diagnostycznych, skończona liczba badań, które można wykonać. Może się zdarzyć, że choć absolutnie wszystkie są w normie – dziecka nie ma.

Niepłodność idiopatyczna – co to takiego?

W sytuacji, kiedy przyczyna niepłodności jest nieznana, mówi się o tak zwanej niepłodności idiopatycznej, czyli takiej, której jednoznaczne źródło pozostaje nieodkryte. Zarówno kobieta, jak
i mężczyzna są płodni i zdrowi, jednak nie mogą spłodzić dziecka. A ciężko przeciwdziałać problemowi jeśli nie wiadomo skąd się bierze.

Takie przypadki zdarzają się częściej niż można sądzić. Diagnoza „niepłodność idiopatyczna” to problem ciężki do udźwignięcia, bo jak walczyć, jakimi metodami, skoro wroga nie widać? Zwykle
w takich sytuacjach pojawia się zwątpienie i przygnębienie większe, niż jeśli lekarz postawiłby konkretną diagnozę.

Psychika też się liczy

Kiedy już wiadomo, że fizycznie wszystko jest w porządku, można zacząć zastanawiać się nad psychologicznymi aspektami płodności. Bo umysł ma ogromny wpływ na nasz organizm, o wiele większy niż możemy sobie wyobrazić! Psychika i ciało są ze sobą bardzo ściśle powiązane, tymczasem wpływ kondycji psychicznej na płodność to wciąż temat pomijany i marginalizowany.

Psychika może być przyczyną problemów z poczęciem dziecka. Stres, problemy, napięcie, strach… to wszystko może sprawić, że starania będą mocno utrudnione. Bardzo często nie jesteśmy w pełni świadomi swoich motywacji i lęków. Wszystko jest głęboko ukryte lub podświadome.

Mogą to być na przykład:

  • strach przed niedonoszeniem ciąży,
  • strach przed dorosłością, przed odpowiedzialnością,
  • lęk przed popełnieniem tych samych błędów, co własny rodzic,
  • brak emocjonalnej stabilności,
  • problemy w związku, niepewność co do partnera,
  • nerwica,
  • depresja…

Tylko zrozumienie i poszukanie u siebie, partnera i, kiedy problem okaże się zbyt poważny by dźwigać go samodzielnie, psychologa, zrozumienia i pomocy sprawi, że będzie można uwolnić się od dręczących nas demonów.

Męski punkt widzenia

Wpływ psychiki na płodność to nie tylko kobieca kwestia. U panów bardzo często zdarza się, że problemy z płodnością mają podłoże psychiczne. Bezskuteczne starania o dziecko sprawiają, iż nierzadko mężczyzna kwestionuje swoją męskość, przeżywa ogromny stres i czuje się odpowiedzialny za całą sytuację. Ma wrażenie, że rozczarował partnerkę. Z drugiej strony może bać się odpowiedzialności, nie czuć się gotowy na dziecko bądź czuć ogromną presję, że musi dać sobie radę jako „głowa rodziny”.

Stres to najgorszy wróg

Stres to zabójca płodności. Niestety, kiedy bezskutecznie staramy się o dziecko bardzo łatwo możemy wpaść w błędne koło. Bezskuteczne starania generują stres… który sprawia, że mamy problemy
z poczęciem. Stres można zminimalizować przede wszystkim dając sobie czas na odpoczynek i relaks (i nie chodzi tu o siedzenie na kanapie z pilotem w ręce!).

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki