Wpływ ziół na płodność

dodany: autor: Paulina Wójtowicz Komentarze 3
dreamstime_3205358

Medycyna naturalna od wieków z powodzeniem wspomaga funkcjonowanie naszych organizmów. W dobie powszechności i dostępności chemicznych farmaceutyków, warto pamiętać, że preparaty pochodzenia roślinnego mają nierzadko zbawienny wpływ na wiele czynności, np. zdolność rozrodczą. Jak zioła wpływają na płodność i po które warto sięgnąć, by ją wspomóc?

Zioła a płodność

Zioła stymulują produkcję hormonów, wpływają korzystnie na przebieg cyklu owulacyjnego i wspomagają leczenie wielu dolegliwości i schorzeń, jak PCOS czy niedomoga lutealna.

Preparaty ziołowe są też od dawna stosowane w leczeniu niepłodności i wspomaganiu pracy układu rozrodczego. W zakres substancji stymulujących zdolność rozrodczą wchodzi cała grupa ziół o działaniu regulującym i wzmacniającym. Jednymi z najważniejszych są te rośliny, które aktywizują produkcję estrogenu, jak maca, pluskwica groniasta czy aletra lecznicza), mają właściwości tego hormonu (lukrecja), równoważą poziom hormonów w organizmie (m.in. dzięgiel i czerwona koniczyna) bądź w inny sposób korzystnie wpływają na gospodarkę hormonalną (żeńszeń syberyjski, alchemilla, która stymuluje produkcję progesteronu).

Na niedomogę lutealną zielarze zalecają przede wszystkim pochrzyn włochaty i macę. Wiele ziół zbawiennie wpływa także na przebieg cyklu owulacyjnego – w przypadku zaburzeń miesiączkowania lub jajeczkowania warto sięgnąć po bylicę pospolitą, macę, jagody niepokalanka, aletrę leczniczą, liście maliny czerwonej lub rozmaryn. Niektóre zioła są pomocne w wymagających intensywnego leczenia schorzeniach: PCOS (tu maca), endometriozy i cyst na jajnikach (aletra lecznicza). Na sprawiającą dyskomfort podczas współżycia suchość pochwy i poprawienie stanu błony śluzowej macicy dobre będą olej z wiesiołka, majeranek i niezastąpiona aletra lecznicza. Panowie, którzy chcą poprawić jakość swojego nasienia, powinni wybrać lukrecję lub buzdyganek naziemny – rośliny podnoszące jednocześnie libido. Ogólne wzmocnienie układu rozrodczego otrzymamy stosując preparaty ziołowe z ostropestu plamistego czy też czarnego głogu (tonizuje krążenie krwi w macicy) a także pijąc zieloną herbatę.

Czego unikać?

Niektóre zioła mają działanie antykoncepcyjne i wczesnoporonne, dlatego należy zaprzestać ich spożywania podczas ścisłych starań o dziecko i po owulacji, w oczekiwaniu na wynik testu ciążowego. Do preparatów, po które należy sięgać ostrożnie należą przede wszystkim żeńszeń koreański, lawsonia bezbronna (w dużych dawkach może doprowadzić nawet do niepłodności), róża chińska (wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie męskich jąder, libido i produkcję estrogenów u kobiet, znacząca obniża też płodność), dziurawiec zwyczajny i nasiona bawełny (zaburzają ruchliwość plemników i utrudniają zagnieżdżenie się zarodka).

dreamstime_10824858  1Leczenie ziołami

Zioła są roślinami zawierającymi specjalne substancje stymulujące pracę organizmu. Nie oznacza to jednak, że wszystkie są zdrowe (niektóre to zioła trujące) i potrzebne. Ich korzystne działanie w przypadku różnych dolegliwości, zostało niejednokrotnie udowodnione, ale aktywność ziół jest różna w zależności od funkcjonowania każdego odrębnego organizmu, stanu zdrowia, a przede wszystkim przyjmowania leków i innych preparatów. Dlatego należy pamiętać, że niektóre reakcje organizmu nie muszą być kolejnym objawem schorzenia, ale wpływem ziół – warto tym samym obserwować swój organizm i zaprzestać ich spożywania, gdy dzieje się coś niedobrego lub cel naturalnego leczenia został osiągnięty (np. stwierdzona została ciąża).

Średnia ocena: 12345 3,67/5 (głosów: 9).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki