Witryfikacja komórek jajowych

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
laboratorium

Zamrażanie zarodków wzbudza wiele wątpliwości, przede wszystkim etycznych. Witryfikacja jest najnowocześniejszą metodą mrożenia komórek jajowych, która okazuje się skuteczna, a także wywołuje mniej kontrowersji. Na czym polega i jaka jest jej skuteczność?

Po co zamrażać komórki jajowe?

Jeszcze jakiś czas temu swoje komórki jajowe zamrażały tylko kobiety chore na raka, podczas terapii przeciwnowotworowych. Takie leczenie bardzo szkodzi płodności, tak więc przed jego rozpoczęciem zdrowe komórki jajowe były zamrażane po to, aby wykorzystać je już po wyleczeniu.

Obecnie coraz częściej młode, zdrowe kobiety zamrażają swoje komórki jajowe. W jakim celu? To dla nich sposób na przedłużenie płodności, odłożenie macierzyństwa na później. Wiele kobiet czas swojej najlepszej płodności poświęca na rozwijanie kariery, na spełnianie się na innych polach, często też dość późno (patrząc z biologicznego punktu widzenia) znajdują odpowiedniego partnera, z którym są gotowe założyć rodzinę. Mrożą jajeczka także te kobiety, których płodność jest zagrożona np. przedwczesną menopauza, endometriozą lub innymi schorzeniami. Komórki jajowe można zamrozić jedynie w prywatnej klinice – tam pobiera się je, mrozi i przechowuje.

Na czym polega witryfikacja?

Witryfikacja jest metodą mrożenia komórek jajowych opracowaną w Japonii. Czym różni się od „tradycyjnego” zamrażania? Przede wszystkim – szybkością. Podczas procedury witryfikacji komórki jajowe zostają zamrażane natychmiast w ciekłym azocie o temperaturze -196° Celsjusza. Wcześniej usuwana jest z ich wnętrza cała woda – można powiedzieć, że są więc suche. Dzięki temu znacznie minimalizowany jest proces krystalizacji, czyli wytrącania kryształków lodu, które mogłyby uszkadzać jajeczka.

Dotychczas lepsze wyniki osiągane były w procesie mrożenia zarodków. Komórka jajowa ma duże rozmiary, co czyni ją podatną na różne uszkodzenia. Witryfikacja to metoda, która pozwala  na znacznie bezpieczniejsze, obarczone mniejszym ryzykiem mrożenie komórek jajowych. Szacuje się, że po ogrzewaniu przeżywa aż 95% z nich. Odsetek zapłodnień także jest wysoki, najlepsze kliniki mogą pochwalić się skutecznością na poziomie 76%. Jednak do tych fantastycznych liczb lepiej podchodzić z dużą dozą ostrożności. Nie odnotowane także negatywnych skutków widocznych u dzieci poczętych z komórek jajowych poddanych witryfikacji.

Jak w skrócie przebiega cała procedura? Przed samym zamrażaniem, kobieta poddawana jest stymulacji hormonalnej, a następnie aby pobrać komórki jajowe wykonuje się punkcję jajnika. Podczas punkcji stosowane jest znieczulenie miejscowe. Jednorazowo pobierane jest od kilku do kilkunastu komórek jajowych.

Problemy z mrożeniem jajeczek

Jednak nie jest aż tak kolorowo, jak można myśleć. Gdyby mrożenie komórek jajowych było aż tak skuteczne, można by zupełnie zrezygnować z zamrażania zarodków, a jedynie odmrażać jajeczko
i stosować inseminację. Prawda niestety jest taka, że komórki jajowe słabo reagują na mrożenie i faktycznie po odmrożeniu okazuje się, że większość z nich już się nie przyda. Tym niemniej witryfikacja uważana jest za dobrą, choć nieidealną, metodę i krok naprzód w tej dziedzinie.

Wątpliwości natury etycznej

Witryfikacja nie jest tak kontrowersyjna pod względem etycznym ze względu na to, iż decydując się na tę procedurę rezygnuje się z mrożenia zarodków na rzecz mrożenia komórek jajowych. Zmniejsza też częściowo problem nadliczbowych zarodków.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki