Witaminy – suplementować czy dbać o dietę?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 2
preparing food

Witaminy są niezwykle istotne dla naszego zdrowia. Niedobór niektórych z nich może spowodować bardzo przykre skutki – pogorszyć samopoczucie, wygląd, narazić na różnego rodzaju choroby, obniżyć płodność… Dostarczanie organizmowi witamin i minerałów staje się jeszcze ważniejsze w czasie przygotowań do ciąży oraz w trakcie jej trwania. Czy zdrowa dieta wystarczy? A może trzeba ratować się suplementami?

Witaminki, witaminki…

Łatwo jest machnąć ręką na witaminy – w końcu nikt ich nigdy nie widział, nie powodują też (a raczej ich niedobór) bezpośrednio żadnych groźnych chorób. Wiadomo tylko, że są, ogólnie rzecz ujmując, „ważne”. Ale ta ich „ważność” jest dość enigmatyczna. Mało kto zwraca uwagę na to, aby dieta była zbilansowana także pod kątem witamin. Mało kto ma odpowiednią do tego wiedzę i poza świadomością, że cytryna to dobre źródło witaminy C (prawda, ale nie najlepsze), raczej ciężko wymienić i dopasować literkę do warzywa, owocu czy innego składnika diety.

Niedobór witamin

To, jakie będą objawy i skutki niedoboru zależy oczywiście od danej witaminy, której brakuje w organizmie.

Mogą to być między innymi:

  • Podatność na choroby.
  • Pogorszenia stanu włosów, paznokci, cery – np. łuszcząca się skóra, suchość skóry, trądzik, wysypka.
  • Zmniejszona efektywność hormonów płciowych.
  • Pogorszenie płodności.
  • Przyspieszony proces starzenia organizmu.
  • Skurcze.
  • Osłabienie, problemy z koncentracją.

Najczęściej można zaobserwować niedobór witamin C, D oraz witamin z grupy B.

Zdrowa dieta to podstawa!

To prawda – prawidłowa, różnorodna dieta, która dostarcza produktów ze wszystkich grup (owoce, warzywa, nabiał, mięso, ryby, produkty zbożowe…) powinna wystarczyć. Musi być jednak faktycznie zdrowa, czyli składać się z nieprzetworzonych produktów, bogatych w różne składniki odżywcze. Niestety, o to ciężko. Wiele osób wyklucza z diety węglowodany (nawet te dobre) twierdząc, że są szkodliwe i tuczą, nie je owoców, ogranicza tłuszcze… Tymczasem wszystkie te produkty są nam w pewnych racjonalnych ilościach potrzebne. Zdrowa dieta to podstawa – ona powinna dostarczać nam witamin – tego stwierdzenia należy się trzymać. Żeby wprowadzić ją w życie wystarczy poszperać w odpowiednich książkach, dobrych źródłach internetowych, zapytać specjalisty… Po prostu zdobyć potrzebną wiedzę. To wcale nie takie trudne.

Wspomagać się – ale jak?

Tabletki nie zastąpią dobrej diety. Mogą ją jedynie wspomóc w ograniczonym zakresie. Jeśli niedobory nie występują, wystarczy sporadycznie, ale ciągle w miarę potrzeb, stosować suplementy. Kiedy? Na przykład wiosną, kiedy brakuje owoców i warzyw. Warto obserwować też swój organizm i być wyczulonym na objawy niedoboru. Co ważne, każdorazowo warto skonsultować suplementację z lekarzem. Nadmiar niektórych witamin może szkodzić! Wchodzą tez w interakcję z lekami, np. leki moczopędne zmniejszają wchłanianie witaminy B6 i kwasu foliowego.

Suplementacyjny mit

Apteczne półki uginają się pod różnego rodzaju suplementami witaminowymi. Można stosować każdą witaminę oddzielnie, kompleks witamin, witaminy w postaci napoju musującego, tabletek, żelków, cukierków… Ale ile to wszystko jest warte? Okazuje się, że niezbyt wiele. Suplementów o potwierdzonej badaniami skuteczności jest przerażająco mało w stosunku do tych dostępnych na rynku. Nieprawidłową suplementacją częściej można sobie zaszkodzić, niż pomóc. Nie można więc wierzyć reklamom, które krzyczą, że dane tabletki rozwiążą wszystkie nasze problemy, bo zawierają niezbędne witaminy. Nie dajmy się zwariować.

Witaminy najważniejsze dla kobiet

Witaminy z grupy B – ważne, ponieważ tracimy je podczas miesiączek. Dodatkowo, niedobór wit. B12 jest związany z poronieniami oraz powstawaniem wad cewy nerwowej u dziecka. Witaminy B zawiera kasza jaglana, siemię lniane, B12 to z kolei przetwory mleczne, mięso, jajka.

Kwas foliowy  (to również witamina z grupy B) – bardzo istotny dla kobiet planujących ciąże. Aby go dostarczyć warto sięgać m.in. po szpinak, bób, szparagi, soję, otręby, chleb razowy.

Witamina C – ważna też dla mężczyzn. Jej niedobór zwiększa ryzyko poronienia, zwiększa liczbę i ruchliwość plemników, ale nadmiar wydłuża fazę niepłodną cyklu. Można ją znaleźć w czarnych porzeczkach, papryce, brukselce, dzikiej róży, natce pietruszki. Cytrusy są dobrym źródłem, ale gorszym niż wszystkie wymienione wcześniej.

Witamina E – niedobór może skutkować poronieniem, wpływa także na męską płodność. Jej dobrymi źródłami są oleje roślinne, migdały, pestki dyni, słonecznika.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki