
Zastanawiacie się nad powiększeniem rodziny? A może rozpoczęliście już starania o dziecko? Koniecznie sprawdźcie, jakie witaminy powinny znaleźć się w waszej diecie!
O tym, że starając się o dziecko należy przyjmować kwas foliowy, pamięta przeważająca większość kobiet. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko witamina B9 jest ważna dla naszej płodności.
Pamiętajmy, że witaminy mogą pochodzić z dwóch źródeł – możemy pozyskiwać je z pożywienia bądź dostarczać pod postacią suplementów. Pierwszym i najważniejszym źródłem witamin powinna być zdecydowanie zróżnicowana dieta. Jeśli jednak nie pokrywa ona naszego zapotrzebowania na kluczowe dla zdrowia i płodności witaminy, warto wzbogacić ją – najlepiej pod okiem lekarza – o odpowiednie suplementy.
Starasz się o dziecko? Przyjmuj kwas foliowy! Ta informacja nie jest chyba zaskoczeniem dla żadnej czytelniczki. Ale dlaczego witamina B9 jest taka ważna w kontekście starań? Wady cewy nerwowej czy coś w tym stylu, prawda? Ale o co dokładnie chodzi? Kwas foliowy bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, odpowiadających za tworzenie łańcucha DNA. A więc – mówiąc najprościej – jest niezbędny w procesie powstawania nowych komórek.
Niedobór kwasu foliowego może skutkować poważnymi uszkodzeniami płodu, np. przedostaniem się płynu owodniowego w tworzące się struktury chrzęstno-kostne kręgosłupa czy mózgu, a następnie – zaburzeniem ich rozwoju. Co więcej – nieodpowiedni poziom kwasu foliowego zwiększa ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu. Tymczasem na jego niedobór cierpi większość kobiet! Niektórzy specjaliści zalecają więc, by kwas foliowy suplementowały nie tylko panie starające się o dziecko, ale wszystkie kobiety w wieku rozrodczym. Kwas foliowy warto też dostarczać wraz z pożywieniem.
Gdzie go szukać? Ciemnozielone warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych.
Kolejna witamina ważna dla kondycji naszego organizmu, która ma duże znaczenie właśnie w kontekście płodności. Zapewne wiecie, że jednym z kluczowych dla powstania ciąży hormonów jest progesteron, prawda? Jego zadaniem jest odpowiednie przygotowanie błony śluzowej macicy do przyjęcia zapłodnionej już komórki jajowej, a następnie utrzymanie powstałej ciąży.
A jeśli powiemy wam, że to właśnie witamina B6 wpływa korzystnie na fazę lutealną i w dużym stopniu warunkuje poziom progesteronu? Niedobór witaminy B6 może też powodować nieregularne miesiączki, które znacznie utrudniają starania o dziecko. Koniecznie zwróćcie na nią uwagę w swojej diecie!
Gdzie szukać witaminy B6? Kasza gryczana, banany, szpinak, marchewka, ziemniaki, kurczak, indyk, wątróbka, jaja, ryby: łosoś, dorsz.
Niezwykle ważna dla kobiecej płodności! Warunkuje odpowiedni poziom czerwonych krwinek, zapobiegając tym samym ewentualnej niedokrwistości u przyszłej mamy. Wpływa także na poprawę jakości endometrium, wydatnie je pogrubiając, dzięki temu zwiększa szanse na zagnieżdżenie się powstałego już zarodka. Niedobór witaminy B12 zwiększa natomiast ryzyko poronienia oraz zmniejsza szanse na sukces procedury wspomaganego rozrodu.
Gdzie szukać witaminy B12? Mięso, wędliny, wątróbka, ryby, mleko, jaja, sery.
Nieco mniej znana, a równie ważna w kontekście starań o dziecko. Cholina – bo o niej mowa – bierze czynny udział w rozwoju mózgu i układu nerwowego u płodu. Jej niedobór – podobnie jak w przypadku kwasu foliowego – zwiększa ryzyko wad cewy nerwowej oraz poronienia.
Gdzie szukać witaminy B4? Wątróbka, jaja, orzechy, ryby, kiełki pszenicy.
O tym, że witamina D to nasz przyjaciel i warto o nim pamiętać nie tylko w okresie jesienno-zimowym, wie coraz więcej osób. I choć należy ją suplementować bez względu na swoje rodzicielskie plany, w czasie starań o dziecko jest podwójnie ważna. Witamina D wspomaga tworzenie hormonów płciowych, wpływając tym samym na owulację i równowagę hormonalną. Dodatkowo wspiera produkcję progesteronu, o którego znaczeniu dla rozwoju i utrzymaniu ciąży pisaliśmy wyżej.
Gdzie szukać witaminy D? Słońce, tłuste ryby, tran.
Być może kojarzycie, że w czasie ciąży niezalecane jest stosowanie kosmetyków z witaminą A? To prawda, ale jej suplementacja w czasie starań o dziecko to zupełnie inna kwestia! Rola beta- karotenu w czasie planowania ciąży jest wprost nieoceniona – polega na ochronie komórki jajowej i plemników przed uszkodzeniem wywołanym szkodliwą działalnością wolnych rodników.
Gdzie szukać witaminy A? Marchew, wątróbka, tłuste ryby, pełne mleko.
O tym, że witamina C jest ważna dla kondycji naszego organizmu wie chyba każdy. Jej rola wzrasta jednak w czasie starań o dziecko. Witamina C nie tylko poprawia odporność, wzmacniając tym samym organizm i jego zdolności rozrodcze, ale ma też nieoceniony wpływ na konsystencję śluzu szyjkowego i jakość endometrium. Na witaminę C zwrócić powinny uwagę szczególnie te kobiety, które borykają się z defektem fazy lutealnej i mają problemy z owulacją (witamina C bierze udział w usuwaniu wolnych rodników, które mają wpływ na jakość komórek jajowych).
Gdzie szukać witaminy D? Papryka, pomidory, brokuły, jarmuż, kapusta, owoce cytrusowe, żurawina, porzeczki.
I na koniec nasz swoisty bohater – witamina płodności. Nie bez powodu witamina E zyskała to zaszczytne miano – jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga redukować poziom wolnych rodników. Jej niedobór może powodować zaburzenia owulacji oraz niską jakość endometrium. W czasie ciąży witamina E zmniejsza ryzyko poronienia i jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju płodu. Co ciekawe, jest ważna także dla przyszłych tatusiów! Wspomaga wytwarzanie nasienia, a wraz ze związkami cynku – pobudza aktywność seksualną.
Gdzie szukać witaminy E? Orzechy laskowe, migdały, nasiona słonecznika, oliwki, szpinak.
—
O odpowiednią podaż witamin należy dbać na każdym etapie życia i w każdym wieku. Warto jednak pamiętać, że w czasie starań o dziecko są one ważne podwójnie. Mają wpływ nie tylko na ogólną kondycję naszego organizmu, ale także na zdolność do poczęcia: jakość komórek, stan endometrium czy poziom hormonów. Nie pozostają też bez znaczenia dla prawidłowego przebiegu ciąży oraz rozwoju i zdrowia dziecka.
Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności
Badanie cytologiczne – rób je regularnie!
Hormon rządzi – kobiety i ich humory
Ćwicz, gdy starasz się o dziecko
Konflikt serologiczny – kiedy występuje?
Przygotowania do ciąży – kwas foliowy
10 wskazówek, jak zwiększyć płodność u mężczyzn
Kosmetyki apteczne – czy rzeczywiście lepsze?
Kawa i dieta bogata w tłuszcze nasycone zmniejszają szanse na ciążę
Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.