Wczesna menopauza a in vitro

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
menopauza1

Menopauza występuje u kobiet w wieku około 50 roku życia. Za normę uważa się nawet, kiedy ma miejsce u kobiety 45-letniej. Jednak może pojawić się nawet przed 30., 40. rokiem życia, a w ekstremalnych sytuacjach – u dwudziestokilkulatek. Mówimy wtedy o menopauzie przedwczesnej. Czy oznacza ona koniec starań o dziecko? Jak ma się do procedury zapłodnienia pozaustrojowego in vitro?

Menopauza przedwczesna – kluczowe fakty

Menopauza to okres, w którym dochodzi do wygasania funkcji jajników, kończy się owulacja i, co za tym idzie, ustaje naturalna płodność. Dochodzi też do zmian hormonalnych – spada poziom estrogenów, zwiększa się w związku z tym poziom FSH i LH. Miesiączki stają się nieregularne, a w końcu zupełnie ustają.

To, kiedy ten moment nadejdzie zależy od wielu indywidualnych czynników – w dużej mierze predyspozycji genetycznych, chorób (np. tarczycy), przebytej chemioterapii, radioterapii. U niektórych zdrowych kobiet menopauza nadchodzi jednak zbyt wcześnie – przed 40., a nawet 30. czy 20. rokiem życia. Co bardzo istotne, w tym przypadku jest ona w wielu przypadkach odwracalna i nie musi oznaczać absolutnego końca płodności.

Przyczyny przedwczesnej menopauzy

Niestety, konkretne i jednoznaczne przyczyny przedwczesnej menopauzy nie są do końca znane. Jako potencjalnych „winowajców” wskazuje się:

  • czynniki genetyczne,
  • nowotwory,
  • choroby autoimmunologiczne (Choroba Hashimoto, Addisona, bielactwo, cukrzyca typu 1, toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów…),
  • zabiegi związane z usunięciem jajników, macicy,
  • przewlekły stres.

menopauza2

Objawy przedwczesnej menopauzy

Najwcześniejszym objawem menopauzy ą nieregularne cykle – miesiączka występuje rzadziej lub częściej niż powinna. Ten zwiastun może pojawić się nawet już dwa lata przed menopauzą, dlatego absolutnie warto zwracać uwagę na częstość okresu i wszelkie niepokojące zmiany konsultować z lekarzem. Pozostałe objawy to m.in. uderzenia gorąca, zmęczenie, apatia, wahania nastrojów, niewysypianie się, spowolniony metabolizm i wzrost wagi.

Co z leczeniem niepłodności?

U niektórych kobiet ze stwierdzoną przedwczesną menopauzą stosuje się terapię hormonalną, która jednak ma zarówno swoje zalety, jak i wady i jej zastosowanie powinno być dobrze przemyślane. U takich kobiet ową terapię stosuje się bowiem aż do wystąpienia naturalnej menopauzy. W takim przypadku istnieją szanse na naturalne zajście w ciążę, jednak mimo wszystko bardzo niskie i zwykle wymagane jest leczenie niepłodności.

Kobiety chcące skorzystać z procedury in vitro a borykające się z problemem przedwczesnej menopauzy mają przed sobą kilka możliwości. Jednak przede wszystkim – kluczowa jest diagnoza. Kiedy jest postawiona szybko – w momencie, w którym owulacja jeszcze zupełnie nie ustała, jest możliwe pobranie komórek jajowych do procedury in vitro. Można je także zamrozić do późniejszego wykorzystania. Kriokonserwacja jest bardzo ważna w przypadku kobiet, które rozpoczęły menopauzę w młodym wieku i nie chcą dzieci w tym momencie, natomiast planują zostanie mamami w nieco późniejszym okresie.

menopauza6

In vitro z komórką dawczyni

Kolejnym możliwym rozwiązaniem jest przeprowadzenie procedury in vitro z komórką jajową dawczyni. Nie ma sensu rozpoczynać stymulacji owulacji u kobiet, z bardzo niską rezerwą jajnikową. Wtedy para może zdecydować się na zapłodnienie z użyciem komórki jajowej kobiety, która oddała je do „adopcji”. Wiele klinik posiada programy dawstwa, które w podobnych sytuacjach okazują się na wagę złota.

Oczywiście dawczynią komórki jajowej może być osoba bliska, jednak zwykle wiąże się to z problemami emocjonalnymi i pewnym obciążeniem psychicznym dla obydwu stron. To rozwiązanie, które można wziąć pod uwagę, lecz warto bardzo dokładnie przemyśleć wszystkie jego wady i zalety.

Niestety, in vitro wykorzystujące komórki dawców jest też procedurą droższą niż standardowa. Więcej o ukrytych kosztach in vitro przeczytasz w tym artykule.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki