Warszawa zwiększa dofinansowanie in vitro!

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
Para na spacerze

Za niewątpliwy sukces uznać można przegłosowanie przez Radę Warszawy zmian w programie dofinansowania in vitro. Został on przedłużony, a co najważniejsze – zwiększono poziom pomocy finansowej, jaką mogą uzyskać pary!

Dofinansowanie in vitro w Warszawie

Jak to wyglądało do tej pory? Warszawski program refundacji in vitro został przyjęty i wcielony w życie w 2017 roku. Pierwsza „tura” miała potrwać do 2019 roku. Program przewiduje on pomoc dla kobiet w wieku 25-40 lat przy maksymalnie trzech procedurach in vitro.

Dofinansowanie obejmowało maksymalnie do 80% kosztów – kwotowo nie więcej niż 5 tysięcy złotych. Wyniki programu można uznać za satysfakcjonujące – do końca zeszłego roku udział wzięło w nim 1,7 tys. par, a na świat przyszło 154 dzieci.

Walentynkowa podwyżka

W Walentynki, 14. lutego 2019 roku, radni warszawscy pochylali się nad projektem, który miałby wprowadzić zmiany w programie dotyczącym dofinansowania procedur in vitro. Uchwała mająca zwiększyć poziom dofinansowania była projektem prezydenta miasta – Rafała Trzaskowskiego, który już w swojej kampanii wyborczej obiecywał zwiększenie poziomu dopłat.

Słowa dotrzymał – już nie 5 000 zł, a 5 600 stanowić będzie dofinansowanie do procedur zapłodnienia pozaustrojowego, czyli zamiast 80%, już 90%. Tak, jak do tej pory – kiedy pierwsza próba się nie powiedzie, miasto dopłaci jeszcze do drugiej i trzeciej. Co ważne, program został tez przedłużony na następne 4 lata, czyli do roku 2023.

Dyskusji nad uchwałą nie można raczej nazwać spokojną. Wysuwano argumenty światopoglądowe, a radni z partii rządzącej zwracali uwagę na etyczną wątpliwość procedur in vitro. Mimo wszystko udało się jednak podwyżkę przegłosować – n38 osób było za, 10 – przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu.

To dużo czy mało?

Kwota dofinansowania, biorąc pod uwagę średni warszawski koszt jednej procedury (6 200 zł) jest spora i nawet różnica dodatkowych 600 zł na jednej próbie ma duże znaczenie. Każda dodatkowa pomoc, szczególnie dla osób, u które muszą poddawać się in vitro kilkukrotnie, jest bardzo potrzebna.

in vitro2

Dzięki warszawskiemu programowi szansę na dziecko mają nawet te pary, których w normalnych warunkach nie byłoby stać na poddanie się zapłodnieniu pozaustrojowemu.

Zasady kwalifikacji

Jakie kryteria musi spełniać para, by starać się o dofinansowanie in vitro? Oprócz wspomnianego wyżej wieku kobiety w przedziale 25-40 są to:

  • zamieszkanie w Warszawie od minimum dwóch lat
  • pozostawanie w związku małżeńskim lub partnerskim
  • odpowiedni poziom rezerwy jajnikowej u kobiety
  • spełnienie wytycznych kwalifikacji do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego opracowanych przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii.
Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Warto wiedzieć

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki