W Polsce rodzi się coraz więcej wcześniaków

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
15122257755_f3b0758318_z

Dane pochodzące z różnych statystyk są zbliżone – w Polsce co około 10 dziecko rodzi się jako wcześniak. Dlaczego tak się dzieje? Co wpływa na wcześniejszy poród?

Co wpływa na wcześniejszy poród?

O porodzie przedwczesnym mówimy w sytuacji, kiedy akcja porodowa rozpoczyna się przed planowanym terminem, a dokładnie przed 37. tygodniem ciąży. Z uwagi na to, że dziecko przebywało w łonie matki zbyt krótko, jest nieprzygotowane do samodzielnego funkcjonowania poza nim – najczęstszym problemem u wcześniaków są nie do końca wykształcone płuca, które nie pozwalają dziecku samodzielnie oddychać. To sprawia, że noworodki urodzone przedwcześnie wymagają ciągłej specjalistycznej opieki medycznej aż do chwili osiągnięcia odpowiedniego stopnia rozwoju.

Możliwe przyczyny urodzenia dziecka przed czasem to:

 • niski status ekonomiczny przyszłej mamy i wynikające z niego złe warunki socjalne,
 • ciężka lub stresująca praca w czasie ciąży,
 • zła dieta w czasie ciąży,
 • stosowanie używek w czasie ciąży,
 • wiek kobiety – poniżej 16. roku życia oraz powyżej 30. roku życia (jeśli ciąża w tym wieku  jest dla kobiety pierwszą),
 • ciąża wielopłodowa,
 • doświadczenie przedwczesnego porodu, poronienia bądź martwego urodzenia w poprzedniej ciąży,
 • wady macicy – niewydolność ciśnieniowo-szyjkowa, mięśniaki, przegrody,
 • pęknięcie błon płodowych (najczęściej w wyniku zakażenia wewnątrzmacicznego),
 • łożysko przodujące, przedwczesne oddzielenie się łożyska,
 • różyczka, toksoplazmoza, cytomegalia przebyte w ciąży,
 • choroby zakaźne przebyte w ciąży oraz infekcje z wysoką gorączką,
 • cukrzyca, nadciśnienie w trakcie ciąży, zaburzenia pracy tarczycy, choroby wątroby, niedokrwistość, choroby serca i zaburzenia krążenia, zakażenie dróg moczowych, zapalenie nerek, wielowodzie, nadmierna pobudliwość skurczowa macicy.

Coraz więcej wcześniaków

Statystyki pokazują, że wcześniaki przychodzą na świat coraz częściej – każdego roku przed czasem rodzi się około 15 milionów dzieci. Mimo, że jednym z powodów urodzenia dziecka przedwcześnie jest niski status ekonomiczny, złe warunki socjalne i niewystarczająca opieka medyczna, z obserwacji wynika, że rośnie także liczba wcześniaków w krajach najbogatszych, m.in. USA, Wielkiej Brytanii i bogatszych krajach europejskich (co ważne – również w Polsce). Zdaniem ekspertów, w przypadku tych państw powodem może być wspomniane wyżej odkładnie macierzyństwa na później (po 35. roku życia). Jak tłumaczą, mieszkanki tych krajów są spokojne o profesjonalną opiekę medyczną i dlatego nie spieszą się z macierzyństwem.

Jest i inne wytłumaczenie – specjaliści zauważają, że wzrost liczby wcześniaków w krajach rozwiniętych to faktycznie efekt poprawy specjalistycznej opieki, ale w nieco innym aspekcie: te ciąże, które kiedyś traciliśmy, obecnie udaje się uratować (przykładem ciąża kobiety z cukrzycą).

Powodem wzrostu liczby wcześniaków może być także popularyzowanie zabiegów zapłodnienia in vitro (w jego przypadku rośnie ryzyko ciąży wielopłodowej, a jak już zostało wspomniane – w jej wyniku dzieci często rodzą się przed czasem). Istotne jest również to, że kobiety – także przyszłe matki, żyją w coraz większym napięciu. Z uwagi o utratę pracy starają się jak najdłużej pozostać aktywne zawodowo. A tego, jak stres matki odbija się na ciąży z pewnością nie trzeba przypominać.

Eksperci z World Health Organization, Save the Children oraz London School of Hygiene and Tropical Medicine informują, że 39 najbardziej rozwiniętych państw wdrożyło już zalecenia, jakie mają zapobiec przedwczesnym porodom, a są to:

 • rezygnacja z palenia  przez ciężarną,
 • zmniejszenie liczby planowanych cesarskich ciąż przed terminem – o ile nie ma powodu do zabiegu,
 • przyjmowanie leków z progesteronem przez kobiety z grupy ryzyka zagrożonej ciąży i słabej szyjki macicy, która może nie utrzymać ciąży,
 • promowanie pojedynczych ciąż in vitro.

Jak twierdzą, działanie takie ma zapobiec przedwczesnym porodom w około 58 tysiącach przypadków. Problemem wciąż jednak jest to, że nie każdy region jest odpowiednio przygotowany na przyjęcie wcześniaków. Dziecko urodzone przed czasem wymaga bowiem stałej opieki lekarzy wielu specjalności (m.in. neurologa, pulmonologa, okulisty, kardiologa czy rehabilitanta), a nie każdy ośrodek oferuje maluszkom taką kompleksową pomoc.

Nadal najwięcej wcześniaków przychodzi na świat w krajach afrykańskich i azjatyckich. W tym wypadku przyczynami przedwczesnych porodów są właśnie niski status ekonomiczny i brak odpowiedniej opieki medycznej. Jak można się domyślić, dzieci urodzone przedwcześnie w tych państwach mają znacznie mniejsze szanse na przeżycie niż te, które rodzą się w krajach zamożnych. Z ostrożnych szacunków wynika, że wcześniactwo jest druga najczęstszą przyczyną śmierci dzieci do lat pięciu – statystyki mówią, że rocznie umiera 1,1 miliona dzieci urodzonych przed czasem.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki