W Katowicach zmierzą się z sytuacją rodziców po stracie dziecka

dodany: autor: Redakcja Portalu Komentarze 0
fpc_logo_300dpi

24 maja br. w Katowicach odbędzie się Pierwsza Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Medyczna pt.: „Aspekt prawny, medyczny i psychologiczny rodziców po stracie dzieci”. To jedyna tego typu inicjatywa w Polsce, poświęcona sytuacji rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko. Organizatorem konferencji jest Fundacja Przetrwać Cierpienie.

Podczas konferencji, która będzie okazją do podsumowania kampanii „Ja też jestem dzieckiem”, eksperci, w tym m.in.: Konsultant Krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz lekarze i psycholodzy, poruszą trudny temat jakim jest sytuacja, w której znajdują się rodzice po stracie nienarodzonego dziecka. W ramach panelu dyskusyjnego zostaną omówione obowiązujące przepisy prawne, regulujące m.in.: świadczenia przysługujące kobietom roniącym oraz obowiązki szpitala i personelu medycznego w kontakcie z pacjentami po stracie dziecka.

W trakcie wydarzenia poruszony zostanie także problem sprzecznych informacji na temat praw rodziców, jakie można znaleźć m.in. w Internecie. Jak podkreślają przedstawiciele Fundacji Przetrwać Cierpienie, w sieci pojawia się dużo – często nieprawdziwych – komunikatów, które skłaniają cierpiących rodziców do podejmowania walki ze szpitalami. Konsekwencją takiej sytuacji mogą być liczne problemy w relacjach lekarz – pacjent, ale przede wszystkim – silne zakłócenie przeżywania procesu żałoby i pogrążanie się rodziców w depresji.

Celem konferencji „Aspekt prawny, medyczny i psychologiczny rodziców po stracie dzieci” jest pokazanie prawdy o sytuacji, nie tylko prawnej, w jakiej znajdują się rodzice po stracie nienarodzonego dziecka. Nie wszyscy wiedzą, że istnieją procedury prawne, opracowane przez specjalistów, które regulują cały ten proces. Trzeba obalić mity na ten temat, przypomnieć rodzicom, że mają swoje prawa i przekonać ich, że nie są pozostawieni sami sobie – mówi Małgorzata Ostrowska-Czaja, Prezes Fundacji Przetrwać Cierpienie.

W konferencji wezmą udział m.in.:

  •  prof. dr hab. med. Stanisław Radowicki, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Ginekologii i Położnictwa,
  •  Krystyna Czaplicka-Trojanowska, Naczelnik Wydziału Opieki nad Matką i Dzieckiem w Departamencie Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia,
  •  Magdalena Stolarczyk, psycholog kliniczny,
  •  Bolesław Gębarski, Prezes Zarządu Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich,
  •  lek. med. Jerzy Świtała, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala im. Leszczyńskiego w Katowicach,
  •  ks. Ryszard Halwa,
  •  Małgorzata Ostrowska-Czaja, Prezes Fundacji Przetrwać Cierpienie.

Więcej informacji o konferencji „Aspekt prawny, medyczny i psychologiczny rodziców po stracie dzieci” można znaleźć tutaj: www.konferencjapc.pl

O Fundacji
Fundacja Przetrwać Cierpienie powstała, by pomagać, wspierać i ułatwić dostęp do specjalistów osobom psychicznie chorym, w ciężkiej sytuacji życiowej, przeżywającym lub po przeżyciu traumy. Przedstawiciele Fundacji opiekują się ofiarami przemocy domowej, zarówno dziećmi, kobietami, jak i mężczyznami. Ich praca opiera się na ścisłej współpracy z zespołem specjalistów, w którego skład wchodzą psychiatrzy, terapeuci, psychologowie kliniczni oraz pracownicy środowiskowi. Fundacja prowadzi również Punkty wsparcia, w których można skorzystać z pomocy psychologicznej, m.in.
w Katowicach, Bytomiu, Sosnowcu, Warszawie, Lublinie, Wrocławiu czy Krakowie. Fundacja Przetrwać Cierpienie realizuje liczne programy wsparcia, m.in. „Nie bij, nie krzywdź, pozwól żyć”, skierowany do ofiar przemocy domowej, „Bezpieczna szkoła=bezpieczne dziecko”, którego celem jest dotarcie do szkół oraz rodzin i dzieci zarówno krzywdzących, jak i krzywdzonych, a także kampanię „Ja też jestem dzieckiem”, kierowaną do rodziców, którzy utracili dziecko, jak i placówek medycznych w całym kraju.
Więcej informacji o Fundacji można znaleźć tutaj: www.przetrwaccierpienie.org.pl

 

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Warto wiedzieć

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki