W jakim wieku najlepiej zajść w ciążę?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
ciąża1 (1)

Ciężko na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie i nie pozostawiając żadnych wątpliwości. Temat nie jest prosty, bo składa się na niego nie tylko biologia i jej prawa, określające okres najlepszej płodności, ale także cała masa dodatkowych czynników, w tym – społeczne, psychologiczne. Postaramy się więc spojrzeć na pytanie zadanie w tytule z kilku perspektyw.

„Biologicznie” rzecz biorąc…

Biologia ma swoje nieubłagane prawa. Nie da się ich nagiąć, nie da się zmienić. Po prostu – tak jesteśmy zbudowani, w taki sposób funkcjonują nasze organizmy. Można tego nie lubić, ale to nie zmieni faktów.
A fakty są takie, że najlepsza płodność, w przypadku kobiet, przypada na lata pomiędzy 18. a 25. rokiem życia.

Nie oznacza to oczywiście, że po przekroczeniu magicznej bariery dwudziestu pięciu lat nagle stajemy się mniej płodne i zaczynamy mieć problemy z zajściem w ciążę. Płodność znacząco zmniejsza się dopiero po 35. roku życia i to wtedy można odczuć sporą różnicę. Oznacza to, że przez całą dekadę, która teoretycznie jest już czasem, gdy najlepsze minęło, płodność utrzymuje się na dobrym poziomie.

Jakie inne czynniki sprawiają, że z wiekiem zmniejsza się płodność?

  • zaburzenia hormonalne,
  • zaburzenia owulacji,
  • endometrioza,
  • zespół policystycznych jajników,
  • mięśniaki macicy. 

ciaza2

Klucz – rezerwa jajnikowa

Natura nie jest sprawiedliwa. Mężczyzna produkuje nasienie całe życie. Kobieta już rodząc się zostaje wyposażona w skończoną ilość komórek jajowych. I właśnie ta ilość, zwana rezerwą jajnikową, determinuje w dużej mierze to, jak długo będziemy płodne i w pewniej mierze też to, jak szybko płodność zacznie się zmniejszać.

Można oszacować, że każda kobieta ma do dyspozycji średnio około 400 tys. sztuk. Co oznacza, że zdarzają się przypadki, gdy jest ich o wiele więcej, a także i te, kiedy niestety – o wiele mniej. Im bliżej wyczerpania rezerwy tym większe prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z wadami. Z wiekiem zużywanie komórek jajowych przyspiesza, ale dobra wiadomość jest taka, że tryb życia też ma wpływ na ten proces. Siedzący tryb życia i palenie papierosów obniżają rezerwę. Rezerwę jajnikową da się sprawdzić tak zwanym badaniem AMH.

Aspekt psychologiczny

Natura swoje, a „głowa” swoje. Biologicznie najlepszy czas bardzo często nie zgrywa się z czasem, w którym stajemy się psychicznie gotowi na dziecko. Owa psychiczna gotowość przychodzi w obecnych czasach coraz później i później z wielu względów. Dłużej chcemy być niezależni od wszystkiego, chcemy, jeszcze przed zostaniem rodzicami, spełniać się – realizować marzenia i cele, zdobyć wykształcenie, piąć się po drabinie zawodowej, by zdobyć jak najwyższe stanowisko. Wszystko to zanim zdecydujemy się na dziecko. Niebagatelne znacznie ma też gotowość materialna – decyzja pada, kiedy wiemy, że nas na to zwyczajnie stać.

Nie można też zapomnieć o sytuacji kobiet na rynku pracy i tego, w jaki sposób pracodawca podchodzi do młodych matek – czy jest wyrozumiały i respektuje ich prawa, czy może niedługo po macierzyńskim trzeba szukać pracy na nowo.

W wielu przypadkach nie czujemy się wewnętrznie gotowi na dziecko, na rolę matki czy ojca. Wydaje nam się, że to jeszcze nie ten moment na tak ważną decyzję. I choć niektórzy potępiają odwlekanie w nieskończoność, znacznie lepiej zdecydować się na malucha świadomie, niż pochopnie i pod wpływem chwili.

Kiedy jest najlepszy czas na dziecko?

Nie ma czegoś takiego, jak „najlepszy czas na dziecko”. Odpowiedź na to pytanie będzie inna dla każdej osoby i każdej pary. Trzeba na pewno wypośrodkować wymogi biologii i kwestie materialne
i psychologiczne. Na pewno złym pomysłem jest jednak kompletne ignorowanie upływu czasu. Późna ciąża, mimo psychicznej gotowości, niesie wszak ze sobą całą masę zagrożeń dla mamy i dla dziecka, z których warto zdawać sobie sprawę.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki