“In vitro. Rozmowy intymne” – nowa książka Małgorzaty Rozenek-Majdan. Recenzja

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
majdan1

Ostatnio bardzo głośno jest o książce Małgorzaty Rozenek-Majdan, która dzieli się w niej swoimi przeżyciami związanymi z kilkukrotnie wykonywaną procedurą zapłodnienia pozaustrojowego. Czego dowiemy się z tej pozycji? Czy warto po nią sięgnąć? Jakie ma opinie?

Historia Małgorzaty Rozenek-Majdan

Małgorzata Rozenek-Majdan jest osobą bardzo znaną i zapewne większość osób kojarzy ją choćby z jednego z programów rozrywkowych, które prowadziła bądź w których brała udział. Jednak dla „niewtajemniczonych” kilka słów na temat jej biografii i dokonań. Małgorzata Rozenek (wtedy jeszcze nie była żoną byłego piłkarza – Radosława Majdana, z którym ślub wzięła w roku 2016) zaczęła swoją karierę telewizyjną w 2012 roku od programu „Perfekcyjna Pani Domu” i prawdopodobnie właśnie z tą rolą jest nadal najbardziej kojarzona.

W formacie tym wydała również kilka poradników dotyczących prowadzenia domu, pielęgnacji ogrodu, planowania ślubu, dbania o siebie. Później przyszły kolejne programy i formaty reality show m.in. – „Bitwa o dom”, „Projekt Lady”, „Piekielny hotel”, „Azja Express”, „Iron Majdan”, „Warsztat urody”. Radosław Majdan to jej trzeci mąż. Z poprzednim, Jackiem Rozenkiem, ma dwójkę dzieci – Stanisława (urodzonego

w 2006 r.) oraz Tadeusza (urodzonego w 2010 r.). Obydwaj chłopcy zostali poczęci dzięki in vitro .

„In vitro. Rozmowy intymne” – o czym jest ta książka?

W książce „In vitro. Rozmowy intymne”, Małgorzata Rozenek-Majdan nie opisuje wyłącznie swoich doświadczeń związanych z zapłodnieniem pozaustrojowym. Robi o wiele więcej – przeprowadza trzynaście rozmów m.in. z lekarzami z różnych dziedzin (są nawet embriolog i seksuolog), by otrzymać konkretne i wiarygodne odpowiedzi (niestety, wokół in vitro narosło wiele mitów. Znajdziemy tam także historie kobiet, które przeszły in vitro, par, a nawet rozmowę z zakonnikiem. Dzięki książce poznajemy jej własną historię walki o dzieci, która jest wstępem do dalszych rozdziałów.

W nocie wydawcy (wydawnictwa Prószyński i S-ka) można przeczytać taką wypowiedź autorki:

„Jestem szczęśliwą mamą dwóch wspaniałych synów. Nie byłoby ich ze mną, gdyby nie pomoc lekarzy. Gdyby nie in vitro. Dyskusja wokół tego tematu wciąż rodzi niezdrowe emocje, powiela krzywdzące stereotypy. Kilkakrotnie przeszłam procedury in vitro, i tak jak tysiące kobiet, mających problem z zajściem w ciąże, znam radość sukcesu i smutek porażki. Nie mogę dłużej milczeć. Czuję, że mam obowiązek zabrać głos. Pragnę, żeby atmosfera wokół in vitro się zmieniła, aby moje dzieci, wszystkie dzieci, mogły dorastać w atmosferze tolerancji i szacunku. Bo za drzwiami laboratorium kliniki leczenia niepłodności kryje się magia. Magia rodzicielstwa”.

majdan2

Odbiór książki

Książka została wydana stosunkowo niedawno, bo w maju 2019 roku, ale oceny wystawione do tej pory tej pozycji przez użytkowników największego polskiego portalu książkowego, lubimyczytać.pl, wyglądają obiecująco.

Recenzje są w większości pozytywne, podkreślają bezstronność książki i fakt, że pokazuje problematykę in vitro z wielu perspektyw – zarówno tej medycznej, lekarskiej, ale i ludzkiej, osobistej, psychologicznej. To na pewno ogromna zaleta, ponieważ faktycznie do in vitro należy podchodzić wielotorowo. Z tą procedurą wiąże się wiele tematów dodatkowych, o których warto mówić. Osoby wystawiające opinie uważają także, że merytorycznie, „In vitro. Rozmowy intymne”, stoi na wysokim poziomie. Dzięki temu stanowi zarówno interesującą lekturę, jak i dobre źródło wiedzy. To książka pełna emocji, potrafiąca wzbudzić w czytelniku nadzieję, ale również złość i frustrację podczas zapoznawania się z danymi historiami czy faktami.

 Niepłodność – coraz ważniejszy temat

„In vitro. Rozmowy intymne” to bardzo ważna książka. Dobrze, że jest o niej głośno. Prawdopodobnie, gdyby napisała ją osoba niebędąca osobowością telewizyjną, nie wzbudziłaby takiego rozgłosu. Tymczasem na szczęście mamy na rynku pozycję, która może uniknie klasyfikacji jako „niszowa”, po którą będzie sięgać więcej osób pragnących zrozumieć in vitro i która, dzięki dyskusjom i zainteresowaniu, jakie budzi, podniesie świadomość na temat tej metody.

Niepłodność to problem dotykający bowiem coraz większe grono osób. Coraz częściej in vitro staje się szansą na posiadanie dzieci, dlatego każda merytoryczna publikacja próbująca rzucić na nią więcej światła jest tak cenna.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki