„In Vitro. Nauka czy cud?” – dokument Małgorzaty Rozenek-Majdan

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
majdan

Małgorzata Rozenek-Majdan znana jest nie tylko z licznych programów rozrywkowych, ale także, choć w mniejszym stopniu, z propagowania in vitro. Sama przeszła kilka procedur zapłodnienia pozaustrojowego i nie wstydzi się o tym mówić. Wydała głośną książkę „In vitro. Rozmowy intymne”, założyła fundację, a od niedawna można obejrzeć także dokument, który zrealizowała – „In vitro. Nauka czy cud?”.

Nie wstydzi się mówić o in vitro

Małgorzata Rozenek-Majdan większości osób znana jest jako gwiazda programów rozrywkowych bądź ich prowadząca. Jednak, co ważne, to jedna z polskich gwiazd, która najgłośniej mówi o in vitro. Sama dzięki tej metodzie doczekała się z pierwszym mężem dwóch synów. Obecnie, po dwóch poronieniach (do czego także głośno się przyznała, choć to temat niezwykle bolesny), spodziewa się trzeciego dziecka – z Radosławem Majdanem. Nie wstydziła się podać do informacji publicznej, że każde z dzieci zostało poczęte właśnie dzięki in vitro.

W 2019 głośno było o jej książce – „In vitro. Rozmowy intymne” , w której nie tylko dzieli się swoimi przeżyciami, ale także rozmawia z lekarzami różnych dziedzin i kobietami, które przeszły zapłodnienie pozaustrojowe. W marcu ruszyła jej fundacja, której zadaniem jest m.in. popularyzacja wiedzy dotyczącej płodności i leczenia niepłodności, w tym, oczywiście – in vitro.

Gwiazda robi wiele, by edukować na temat in vitro, rozwiewać obawy i obalać powszechne mity związane z tą metodą. Kolejnym krokiem na tej drodze jest program dokumentalny.

Program dokumentalny o in vitro

Dokument o in vitro miał swoją premierę końcem stycznia na kanale Discovery Life, emitowano go także na TVN Style. Jest obecnie dostępny na platformie Player. To krótki i zwięzły materiał trwający niewiele ponad 40 minut, który pokazuje m.in. jak przebiega zapłodnienie pozaustrojowe, jakie są etapy całej procedury oraz przedstawia pary, które zdecydowały się na tę metodę – każda z nich jest na innym etapie leczenia.

W zamyśle program ma dostarczać podstawowej wiedzy an temat in vitro, a także rozprawiać się z mitami , które wokół zapłodnienia pozaustrojowego narosły.

majdan1

Ludzka strona in vitro

Już sam początek dokumentu sugeruje, że dla prowadzącej, Małgorzaty Rozenek-Majdan, jest to temat bardzo osobisty. Mówi widzom, że w wieku 28 lat usłyszała diagnozę mówiącą, iż bez lekarskiej pomocy nigdy nie zostanie matką.

Bohaterowie programu to zwyczajne, sympatyczne pary, które z jakiegoś powodu nie mogą naturalnie począć dziecka – to pokazuje, że niepłodność może spotkać absolutnie każdego. Nie sposób przejść obojętnie wobec ich historii, nie sposób się nie wzruszyć, kiedy opowiadają o tych najtrudniejszych momentach swojego życia – utratach ciąż, poczuciu bezradności, obciążeniu psychicznym, ale także tych radosnych – o nadziei, walce i euforii, kiedy się udaje.

Z dokumentu dowiadujemy się wielu faktów – między innymi na temat przyczyn niepłodności, skali problemu w naszym kraju, badań diagnostycznych, a także płodności męskiej i sposobów na jej poprawę. To wiedza w pigułce – podana w bardzo przystępny dla widza sposób.

Procedura in vitro jest omówiona konkretnie i na przykładach par bohaterów. Dowiadujemy się jakie są kolejne etapy i w jaki sposób przebiegają, zostajemy nawet wpuszczeni za kulisy by obserwować, co niesamowite, moment samego zapłodnienia pozaustrojowego – moment połączenia komórek jednej z par.

Czy warto obejrzeć?

Dokument procedurę in vitro pokazuje z tej głęboko ludzkiej strony – nie tylko jako procedurę medyczną, zabieg, ale urzeczywistnioną nadzieję, faktyczny cud – szansę na spełnienie tego najważniejszego marzenia.

Małgorzata Rozenek-Majdan podchodzi do tematu ze zrozumieniem, współczuciem, entuzjazmem – dzieląc się też skrawkami własnej historii z in vitro. To program, który zdecydowanie warto zobaczyć. Polecamy!

Średnia ocena: 12345 1,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki