In vitro metodą IMSI – czy warto?

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
dreamstime_5002153

Przeprowadzenie zapłodnienia pozaustrojowego metodą In vitro IMSI, czyli z użyciem wyselekcjonowanego plemnika, wzbudza pewne kontrowersje. Według niektórych zwiększa szanse na zajście w ciążę, jeśli przyczyna niepłodności leży po stronie mężczyzny. Z kolei zdaniem innych jej lansowanie to tylko chwyt marketingowy, gdyż wcale nie poprawia wyników zapłodnienia pozaustrojowego.

Na czym polega In vitro IMSI?

IMSI (ang. Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm Injection), czyli  docytoplazmatyczna iniekcja plemnika, który został wybrany pod względem morfologicznym. Mówiąc bardzo ogólnie, IMSI opiera się na ocenie główki plemnika pod bardzo dużym powiększeniem. Dzieje się to zaraz przed jego wstrzyknięciem do komórki jajowej. IMSI to obecnie najbardziej zaawansowana technika In vitro. Stosuje się ją zazwyczaj
w najtrudniejszych przypadkach niepłodności, gdy wynika ona z nieprawidłowości po stronie mężczyzny, np. przy bardzo słabych wynikach badania nasienia, lub gdy wcześniejsze sesje ICSI nie przyniosły rezultatu.  Podczas IMSI ocenie podlega budowa plemnika. MSOME (ang. Motile Sperm Organelle Morphology Examination), to technika, przy pomocy której badane są plemniki. Wykorzystuje się ją w IMSI. MSOME pozwala na wybór żywego, ruchliwego plemnika w taki sposób, aby go nie uszkodzić. Urządzeniem pomocnym podczas tej procedury jest mikroskop dający obraz powiększony ponad 6 000 razy. Dzięki temu widać wszelkie detale plemników, co pozwala wybrać te najlepsze, przy użyciu których szanse na zapłodnienie będą największe, i następnie wstrzyknąć je do komórki jajowej.

Zalety IMSI

Według zwolenników, IMSI to metoda, dzięki której znacznie zwiększa się skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego. Pozwala w skuteczny sposób poradzić sobie z męską niepłodnością, nawet gdy nasienie jest bardzo słabe. Jest to również skuteczna metoda dla  kobiet, które przeszły poronienia oraz tych, u których po ICSI  nie nastąpiła implantacja zarodka. Ponadto, dzięki IMSI pary nie są zmuszone do korzystania z banku spermy. Metoda ta zmniejsza także szanse wystąpienia samoistnego poronienia. Zalety IMSI wynikają przede wszystkim z wykorzystania tak dużego powiększenia obrazu. Dla porównania, podczas procedury ICSI jest to powiększenie zaledwie 400-krotne.

Kontrowersje

Jednak IMSI ma także swoich przeciwników. Jako wadę tej metody wskazują przede wszystkim słabą jakość obrazu plemników uzyskaną po wielokrotnym powiększeniu – jest on rozmyty, co stanowi według nich istotny defekt procedury IMSI. Kolejny argument to brak naukowych dowodów potwierdzających skuteczność tej metody. Dodatkowo, stosunkowo niewielka ilość ośrodków ma w ofercie wykonanie IMSI, co miałoby potwierdzać tezę, iż na jej dobrą sławę wpływają w większym stopniu względy marketingowe, a nie medyczne. Trzeba jednak dodać, iż to metoda stosunkowo młoda, bardzo zaawansowana i wymagająca specjalistycznego sprzętu. W związku z tym warto być może z tak kategorycznymi stwierdzeniami na temat stosowania IMSI w naszym kraju jeszcze poczekać.

Średnia ocena: 12345 3,67/5 (głosów: 6).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki