In vitro – jakie są szanse na powodzenie?

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
17-12-2014_09-01-43

Kiedy niepłodność to już nie przypuszczenie, a potwierdzony fakt, z którym trzeba się zmierzyć, kolejnym krokiem jest wybranie strategii działania i metod leczenia. Oczywiście należy polegać przede wszystkim na zdaniu zaufanego lekarza, jednak warto też mieć świadomość na co się decydujemy. Kiedy przychodzi do in vitro, określanego jako „ostatnia deska ratunku”, powstaje wiele pytań. Czy warto? Czy się uda? Jakie mamy szanse procentowe na powodzenie?

In vitro – ostatnia deska ratunku

In vitro jest często określane mianem „ostatniej deski ratunku” dla par leczących niepłodność. Zazwyczaj stosuje się je bowiem dopiero wtedy, kiedy wszystkie inne metody zawiodą, gdy naprawdę nie ma już szans na sukces chociażby inseminacji.

In vitro to nazwa oznaczająca zespół technik, których celem jest doprowadzenie do zapłodnienia komórki jajowej pozaustrojowo – poza organizmem kobiety. Aby to mogło się udać, najpierw przeprowadzane są badania zarówno mężczyzny, jak i kobiety. Chodzi o hormony, narządy rodne i oczywiście – jakość nasienia. Kolejnym krokiem jest stymulacja owulacji u kobiety i pobranie komórek jajowych. Komórki te przygotowuje się laboratoryjnie do całej procedury, a następnie dochodzi do pozaustrojowego zapłodnienia (oczywiście wcześniej mężczyzna oddaje nasienie). Zarodki przenoszone są do macicy i po dwóch tygodniach wiadomo już, czy wszystko zakończyło się sukcesem.

Jakie często udaje się in vitro?

Po przeczytaniu tego bardzo ogólnego i skrótowego opisu procedury in vitro, może się wydawać, że wszystko jest bajecznie proste i nie ma powodów, dla których miałoby się nie udać. A jednak bardzo wiele par przechodzi to wszystko nawet kilka razy… bezskutecznie. Jakie są szanse na powodzenie in vitro?

Ciężko podeprzeć się ogólnymi danymi, ponieważ w naszym kraju nie ma centralnej bazy, z której jasno wynikałoby ile procent zabiegów ze wszystkich przeprowadzonych zakończyło się sukcesem. Do tego wiele kobiet po udanym in vitro po prostu znika, nie przychodzi już do kliniki, aby potwierdzić sukces. Właśnie dlatego nie można do końca zaufać podawanym wartościom procentowym i trzeba spojrzeć na nie przez palce.

Szacuje się, że u kobiet do 35. roku życia szansa na ciążę z in vitro to około 30-35%. Procenty maleją wraz z wiekiem i u Pań w wieku 40-44 to już około 5-10%. Jednak to tylko statystyka, a do tego oparta na wybrakowanych danych.

Co zwiększa szanse na powodzenie?

Nietrudno się domyślić, że głównym czynnikiem zwiększającym szanse na powodzenie in vitro jest wiek kobiety. Im wyższy, tym bardziej maleją. Niestety, w tym wypadku biologia jest nieubłagana. Liczy się też liczba procedur. Nie zawsze pierwsze podejście do in vitro kończy się sukcesem. Czasem trzeba dwóch, trzech, czterech… Gdy w grę wchodzi kilka prób, szanse oczywiście są większe. Jednak nawet mimo to około 50% kobiet nie doczeka się dziecka po skorzystaniu z procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Trzecim istotnym czynnikiem jest czas, czyli to, jak długo para boryka się już z niepłodnością. Im dłużej trwała (niepłodność stwierdzana jest po roku regularnego współżycia bez zabezpieczenia), tym niestety gorzej.

Aby lekarz mógł realnie ocenić szanse bierze pod uwagę:

  • wiek kobiety,
  • jakość nasienia mężczyzny,
  • wyniki badania AMH (to hormon wskazujący na poziom tzw. rezerwy jajnikowej, czyli ilości i jakości komórek jajowych, którymi „dysponuje” kobieta),
  • ilość wcześniejszych poronień,
  • przyczynę niepłodności,
  • wcześniejsze zabiegi oraz metody leczenia niepłodności,
  • dotychczasowe ciąże,
  • budowę narządów płciowych.

Kalkulator szans?

Ciekawym wynalazkiem, którego jednak nie warto traktować jak wyroczni, jest „IVF Predict”. To model matematyczny opracowany przez naukowców z Glasgow i Bristolu, który na podstawie dziewięciu pytań określa procentowe szanse na powodzenie procedury in vitro. Pytania nie są przypadkowe. Powstały po przestudiowaniu 144 000 zabiegów in vitro. Analiza ta miała miejsce w latach 2003-2007.

Jakie to pytania? Wiek kobiety, długość dotychczasowych starań o dziecko, pochodzenie jajeczek które będą użyte podczas in vitro (czy są własne czy pochodzące od „dawcy”), przyczyna niepłodności, ilość dotychczasowych procedur in vitro, ilość nieudanych procedur in vitro, dotychczasowe ciąże, leki, jakie zostaną użyte, czy lekarz rekomendował inseminację.

Po odpowiedzi na wszystkie dziewięć pytań na ekranie pojawia się wynik procentowy prezentujący szansę na urodzenie dziecka dzięki zastosowaniu metody in vitro. Kalkulator jest dostępny online, każdy może z niego skorzystać. Twórcy „IVF Predict” ręczą za jego skuteczność i adekwatność. Czy jednak warto sugerować się wynikiem? Z pewnością lepiej zachować zdrowy dystans. To w końcu tylko statystyka, a trzeba pamiętać, że każdy przypadek jest inny.

Średnia ocena: 12345 1,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki