Urlop macierzyński i tacierzyński w przypadku adopcji małego dziecka

dodany: autor: Paulina Wójtowicz Komentarze 4
lll

Urlop macierzyński jest uprawnieniem przeznaczonym dla świeżo upieczonych matek, które na czas opieki nad dzieckiem muszą zawiesić pełnienie obowiązków zawodowych. Prawo nie pomija jednak kobiet, które nie urodziły, a adoptowały, swoje dziecko. To dla nich – i ich partnerów, ojców – przeznaczony jest urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Czym różni się od „standardowego” urlopu?

Urlop na warunkach macierzyńskiego

Podstawa prawna, regulująca kwestię urlopu macierzyńskiego dla kobiety przysposabiającej dziecko, zawiera się w art. 183 kodeksu pracy. Zwolnienie od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem należy się każdej kobiecie pozostającej w stosunku pracy, która zaadoptowała dziecko nie starsze niż 7-letnie lub 10-letnie, w przypadku gdy odroczono mu obowiązek szkolny. Wymiar takiego urlopu jest analogiczny do ilości wolnego od pracy, jaki przysługuje kobietom po porodzie: od 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka do nawet 37 tygodni (liczb tygodni zależna jest od liczby urodzeń podczas jednego porodu). Prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego mają także rodzice zastępczy (wyjątek: rodzina zastępcza zawodowa, niespokrewnione z dzieckiem).

Dodatkowy urlop na warunkach macierzyńskiego

Rodzicom adopcyjnym przysługują analogiczne uprawnienia w zakresie urlopu macierzyńskiego, jak parom, które doświadczyły narodzin swojego dziecka.

Podobnie jak świeżo upieczonym mamom po porodzie, tak i mamom adopcyjnym przysługuje do-browolny (kobieta nie musi z niego korzystać) dodatkowy urlop, do wykorzystania bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Wymiar takiego urlopu od 1 stycznia 2012 r. wynosi do 4 tygodni w przypadku adoptowania jednego dziecka i do 6 tygodni w przypadku adopcji wielokrotnej (więcej niż 1 dziecka). Taki stan prawny przewidziany jest do końca 2013 roku. Od roku 2014 wymiar urlopu ulegnie zwiększeniu: analogicznie, do 6 tygodni w pierwszym przypadku i 8 tygodni przy adoptowaniu więcej niż jednego dziecka.

Prawo także dla ojców

Urlop w przypadku adopcji małego dziecka należy się także pozostającemu w stosunku pracy ojcu, o ile jego partnerka nie wykorzystała całości swojego urlopu. Wymiar „tacierzyńskiego” zależy właśnie od liczby tygodni, pozostałych do zakończenia urlopu macierzyńskiego przez matkę. Ojciec dziecka może z niego skorzystać, przejmując wszystkie prawa, jakimi objęta była dotychczas kobieta. Analogiczne zasady obowiązują w przypadku dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Tata, wybierający się na tak urlop, musi pamiętać, by wskazać w skierowanym do pracodawcy wniosku termin zakończenia urlopu swojej partnerki jako poświadczenie, że nie zamierza ona korzystać z urlopu dodatkowego.

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki