Trzustka – jak ją chronić?

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
356674475_e732fffbfb_z(1)

Trzustka to niepozorny narząd znajdujący się w górnej części jamy brzusznej. Najczęściej nie dbamy o nią tak, jak o wątrobę czy żołądek. Często nie wiemy nawet… jakie pełni funkcje. A te są bardzo ważne – związane z trawieniem oraz wydzielaniem hormonów. Nieprawidłowo funkcjonująca trzustka może dać o sobie znać w dość nieprzyjemny sposób i  stać się sporym utrapieniem. Jakie dolegliwości grożą z jej strony i jak się przed nimi chronić?

Po co nam trzustka?

Trzustka jest to organ znajdujący się w jamie brzusznej, a konkretnie w jej górnej części. Nie jest „na widoku”, ponieważ z jednej strony zasłania ją kręgosłup, a z drugiej wątroba i jelita. Jej rozmiary nie są też imponujące – ma 15 cm długości i waży zaledwie około 100 gramów. Być może dlatego wiedza o tym, jakie są zagrożenia związane z jej nieprawidłowym działaniem i w jaki sposób ją chronić nie jest tak rozpowszechniona.

Nieprawidłowe funkcjonowanie trzustki ma wpływ na całe ciało. Pełni ona bowiem w organizmie dwie bardzo istotne role:

 1. Produkuje sok trzustkowy, w którego skład wchodzą enzymy trawienne. Dostają się one do dwunastnicy i uczestniczą w trawieniu składników pożywienia. Trzustka odpowiada za trawienie białek, węglowodanów i tłuszczy.
 2. Wytwarza hormony, z których najważniejsze i najbardziej znane to glukagon (zwiększa poziom cukru we krwi), insulina (zmniejsza poziom cukru we krwi).
  Niedoczynność trzustki skutkuje cukrzycą, a z kolei nadczynność prowadzi do niedoboru cukru we krwi. Inne choroby związane z tym organem to zapalenie trzustki (ostre bądź przewlekłe), torbiele oraz nowotwór.

Niepokojące objawy

Działająca nieprawidłowo trzustka daje pewne objawy. Przede wszystkim jest to ból. Przywykliśmy do ignorowania tego o mniejszym natężeniu lub faszerowania się tabletkami, które maskują dyskomfort, ale nijak nie rozwiązują właściwego problemu. Ból trzustki powinien niepokoić – czuć po lewej stronie brzucha, pod żebrami. Zaparcia i wzdęcia oraz biegunka, mimo oczywistego dyskomfortu, który powodują, mogą być także objawami problemów z tym organem. Spadek masy ciała (niezwiązany np. ze stosowaną dietą odchudzającą) również powinien dać do myślenia. Wszystkie powyższe dolegliwości można w łatwy sposób przypisać problemom żołądkowym czy stresowi więc często nie przywiązuje się do nich wielkiej wagi.

Jak chronić trzustkę?

 • Słuchaj tego, co mówi ci ciało
  Nie wolno ignorować niepokojących objawów. Ból jest sygnałem, że coś niedobrego może dziać się w naszym organizmie. Dlatego jeśli boli trzustka absolutnie konieczna jest wizyta
  u lekarza.
 • Nie pij zbyt wiele alkoholu
  Zbyt częste i obfite spożywanie alkoholu wpływa negatywnie nie tylko na płodność oraz wątrobę, ale jest również jednym z ważniejszych czynników rozwoju chorób trzustki. Nie chodzi o zupełną abstynencję, ale o pozostawieniu alkoholu na specjalne okazje.
 • Uważaj na leki
  Przyjmowanie niektórych leków np. moczopędnych,  sterydów, tetracykliny, paracetamolu, a także leków antykoncepcyjnych zawierających estrogen jest czasem wiązane
  z dolegliwościami trzustki.
 • Zadbaj o dietę
  Dieta jest ogromnie ważna w profilaktyce wielu chorób, w tym – tych dotyczących trzustki. Należy uważać przede wszystkim na czerwone mięso (wołowinę, wieprzowinę, jagnięcinę) oraz inne tłuszcze nasycone, a także unikać ciężkostrawnych posiłków. Odstawić m.in. majonez, margarynę, śmietanę. Zamiast tego dobrze włączyć do jadłospisu produkty bogate w białko, chude mięsa i ryby.
 • Nie pal!
  Do tego, że palenie tytoniu wpływa niszcząco na nasz organizm na wielu polach nie trzeba już nikogo przekonywać. Jest to także czynnik ryzyka wymieniany przy najgroźniejszej chorobie trzustki – raku.

Najgroźniejszy rywal – rak trzustki

Najgroźniejsza choroba trzustki to rak. Nowotwór ten jest złośliwy, a jego śmiertelność zastraszająca – wynosi aż 90%. Rak trzustki zazwyczaj wykrywany jest późno, najczęściej przy okazji badania innych narządów pod kątem związanych z nimi chorób. Rozpoznawaniu raka nie pomaga też fakt, iż pierwsze jego objawy mogą w ogóle nie wystąpić bądź być mało charakterystyczne. Są to m.in.: ból czy dyskomfort brzucha, nudności, wymioty, biegunka, brak łaknienia i chudnięcie. Czynniki ryzyka w przypadku raka trzustki to otyłość, palenie papierosów, cukrzyca typu 2, zapalenie trzustki, duże spożycie alkoholu, czerwonego mięsa, nasyconych tłuszczy.a

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki