Torbiele jajników – objawy, leczenie, zagrożenia

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 2
S

Torbiele jajników, czyli cysty wypełnione płynem lub krwią występujące u kobiet w wieku produkcyjnym, to w wielu przypadkach dolegliwość, która, rozwija się i znika sama, nie wymagając specjalnego leczenia. Jednak nie zawsze. Niestety czasem torbiele rosną i zaczynają stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia, mogą przekształcić się bowiem w zmiany nowotworowe. Czy istnieją objawy, na które należy zwracać uwagę? W jaki sposób leczy się torbiele?

Czym są torbiele jajników?

Torbiele czy też cysty powstające na jajnikach to owalne przestrzenie przypominające pęcherzyki otoczone ściankami, wypełnione płynem lub krwią. Mogą pojawić się w tylko jednym jajniku bądź w obydwu. Powstają w ściance lub wewnątrz samego jajnika. Rozmiary wahają się dość znacznie, te największe mogą być nawet tak duże jak pomarańcza.

Przyczyny powstawania i rodzaje

Torbiele występują najczęściej u kobiet w wieku rozrodczym (związane jest to z faktem, iż właśnie wtedy jajniki pełnią swoją funkcję). Torbiel pojawia się najczęściej w związku z zaburzeniami hormonalnymi w organizmie. W ich wyniku pęcherzyk Graafa (otacza komórkę jajową, jego pęknięcie oznacza owulację, po której przekształca się w tzw. ciałko żółte) nie może pęknąć. Nie dochodzi więc do owulacji. Pęcherzyk rośnie i gromadzi w środku płyn, co kończy się powstaniem torbieli. Po kilku cyklach torbiel znika najczęściej sama i nie wymaga interwencji lekarza. Takie torbiele nazywamy czynnościowymi. Innymi rodzajami torbieli są tzw. torbiele endometrialne wypełnione brązowym płynem, występujące u kobiet z endometriozą czy też torbiele dermatoidalne – zawierające komórki nierozwiniętego płodu, 1-2% tych ostatnich torbieli to przypadki złośliwe, które mogą przekształcić się w nowotwór.

Czy są groźne?

Większość torbieli to zmiany niegroźne, niezagrażające zdrowiu czy życiu kobiety. Jednak w niektórych przypadkach występują torbiele złośliwe. Badania są bardzo ważne, ponieważ w niektórych przypadkach pojawia się ryzyko powstania zmian nowotworowych. Taki rodzaj zmian jest bardzo niebezpieczny, gdyż nie daje żadnych konkretnych i bardzo niepokojących objawów, w związku z czym często jest wykrywany późno. Torbiele złośliwe mogą pęknąć i spowodować krwotok, a także doprowadzić do poważnego uszkodzenia jajnika tak, że będzie konieczne jego wycięcie.

Objawy, na które należy zwrócić uwagę

Torbiele niestety nie dają wyraźnych, konkretnych i jasno wskazujących na tę właśnie dolegliwość objawów. W związku z tym kluczowe dla rozpoznania tych zmian jest badanie USG przezpochwowe. Powinna je wykonywać regularnie, co najmniej raz do roku, każda kobieta po 35. roku życia.

Objawy, które mogą się pojawić w przypadku torbieli sporych rozmiarów to:

  • częste oddawanie moczu (gdy torbiel uciska na pęcherz),
  • zaparcia i wzdęcia,
  • bóle brzucha,
  • wzdęcie, spuchnięcie brzucha,
  • problemy z miesiączkami: nieregularne cykle, bolesność, mniej lub bardziej obfite krwawienia,
  • nudności i wymioty,
  • bóle głowy,
  • omdlenia.

Jak widać, nie są to objawy, które można uznać za szczególnie pomocne w diagnozowaniu torbieli jajnika. Właśnie dlatego tak istotne są badania.

Leczenie

Sposób leczenia torbieli jest uzależniony od tego, jak poważne i zaawansowane są zmiany. Postać łagodna najczęściej znika sama, kobieta poddawana jest więc tylko obserwacji. W innym przypadku stosuje się środki hormonalne lub usuwa cysty operacyjnie.

Kto jest najbardziej narażony na powstanie torbieli?

W przypadku niektórych odmian torbieli bardziej narażone mogą być kobiety przyjmujące hormony – stosujące antykoncepcję hormonalną lub terapię hormonalną. Niestety, panie, u których raz wykryto torbiele muszą pogodzić się z faktem że istnieje spore prawdopodobieństwo, iż pojawią się one ponownie. Dziedziczna skłonność do powstawania torbieli nie została natomiast stwierdzona.

Zespół policystycznych jajników

Zespół policytsycznych jajników (inaczej: Zespół wielotorbielowatych jajników, w skrócie PCOS) to choroba, w której przebiegu na obydwu jajnikach tworzą się liczne torbiele, same jajniki są również powiększone. To schorzenie, którego konsekwencją jest niepłodność, nie dochodzi bowiem do owulacji i należy ją wywoływać lekami. Oprócz torbieli, w przebiegu PCOS mamy do czynienia ze zwiększeniem poziomu męskich hormonów i w konsekwencji m.in. z nadmiernym owłosieniem, trądzikiem, łojotokiem.

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki