Test ciążowy lepiej wykonać rano czy wieczorem?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
test ciążowy

Kiedy starasz się o dziecko, najchętniej o tym, czy się powiodło dowiedziałabyś się od razu albo na następny dzień. Niestety, twoja cierpliwość zostanie wystawiona na próbę. Test ciążowy, aby był wiarygodny, należy wykonać najwcześniej 14 dni po zapłodnieniu. Jaka pora dnia jest na to najlepsza? Od czego to zależy?

Test ciążowy – co mierzy?

Test ciążowy może być domowy – taki kupimy w każdej aptece, a trafność wyniku sięga 90%, albo laboratoryjny. Ten drugi możemy wykonać z moczu lub z krwi. Domowy test ma także kilka rodzajów. Wyróżniamy testy:

 • Paskowe – najpopularniejsze, pasek bibułki zanurza się w moczu.
 • Płytkowe.
 • Strumieniowe.

Test ciążowy pokazuje czy we krwi lub w moczu znajduje się beta-hCG, czyli gonadotropina komórkowa. To ważny hormon, produkowany przez kosmówkę, będącą zalążkiem łożyska. Jego stężenie zaczyna rosnąć, kiedy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w ścianie macicy, czyli około 14 dni po zapłodnieniu. Podwyższony poziom beta-hCG utrzymuje się do trzeciego miesiąca ciąży, czyli końca pierwszego trymestru, a później zaczyna spadać.

Test rano czy wieczorem?

Poranek jest zdecydowanie lepszy od godzin wieczornych na robienie testu ciążowego. Test ciążowy najlepiej wykonaj zaraz po tym, jak się obudzisz. Użyj do tego pierwszej porannej próbki moczu.  Dlaczego pora dnia ma znaczenie?

Chodzi o wspomniany już wyżej hormon beta-hCG. We wczesnej fazie ciąży największe stężenie ma właśnie rano, co sprawia, że wykonanie testu właśnie wtedy ma znacznie większy sens, niż robienie go w późniejszych godzinach. Jeśli natomiast moment zapłodnienia minął już jakiś czas temu, możesz pokusić się o zrobienie go później, choć i w takim wypadku zaleca się godziny poranne. Po całym dniu korzystania z toalety mocz może być rozwodniony, wobec czego test nie wykryje hormonu. To może doprowadzić do wyniku fałszywie negatywnego. Jednak być może na tym etapie poczujesz już jakieś objawy ciąży.

Odczekaj dwa tygodnie!

Zanim jednak pobiegniesz do apteki po domowy test ciążowy pamiętaj, że aby był wiarygodny musisz zrobić go najwcześniej 2 tygodnie po ewentualnym zapłodnieniu. Najlepiej – jeden dzień po terminie spodziewanej miesiączki. Ważne też, by wykonać dla pewności dwa testy (pamiętaj, rób wszystko tak, jak mówi instrukcja!), a później udać się do lekarza aby potwierdził ciążę.

Zwiększ wiarygodność testu!

Jak możesz jeszcze bardziej poprawić wiarygodność testu?

 • Najlepiej, jeśli przed wykonaniem testu prześpisz osiem godzin nie oddając w nocy moczu. Jeśli to zrobisz, stężenie beta-hCG może być nieco zbyt niskie.
 • Nie pij też zbyt dużo wody przed pójściem spać. Zbyt wiele wody może sfałszować wynik testu (będzie negatywny, kiedy powinien być pozytywny) ponieważ obniży stężenie hormonu.
 • Zrób test natychmiast po oddaniu moczu do pojemniczka, nie czekaj. Mocz jest „wartościowy” dla testu ciążowego tylko 15 minut po oddaniu. Później wynik może okazać się fałszywie negatywny. Zwróć też uwagę, aby nie zanieczyścić niczym próbki.
 • Pamiętaj, aby postępować dokładnie według instrukcji, w przeciwnym razie wynik może być nieprawidłowy.
 • Wyniki fałszywie dodatnie to rzadkość. Pojawiają się zazwyczaj wtedy, kiedy przyjmujemy np. leki na niepłodność (które mogą zawierać gonadotropinę kosmówkową).
 • Wykonaj dwa testy w odstępie kilku dni – jeśli obydwa zostaną wykonane prawidłowo
  i pokażą wynik negatywny, jest raczej pewne, że nie jesteś w ciąży.

Średnia ocena: 12345 4,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki