Teratozoospermia a szanse na naturalne poczęcie

dodany: autor: Paulina Wójtowicz Komentarze 1
Embryologist processing sperm sample

Teratozoospermia, czyli zbyt niski odsetek zdrowych plemników w męskim nasieniu, to problem wielu mężczyzn. Zwykle diagnozowany jest dopiero podczas wykonywania rutynowych badań mających na celu ustalenie przyczyn trudności z zajściem w ciążę. Czy przy teratozoospermii naturalne poczęcie jest w ogóle możliwe?

Idealne nasienie

W skład męskiego nasienia wchodzi wiele różnych związków, które wpływają na jego smak, zapach, wygląd i funkcjonowanie. I choć są one niezbędnym elementem ejakulatu, to jego najważniejszymi „mieszkańcami” są męskie gamety, czyli plemniki. Nie są one identyczne: mogą różnić się od siebie zarówno morfologią (budową), jak i ruchliwością, żywotnością czy składem. Wszystkie te czynniki mają wpływ zdolność rozrodczą, dlatego terapii wymaga każde poważne odchylenie od normy. A ta w 2010 roku została przez Światową Organizację Zdrowia uaktualniona. Zgodnie z wytycznymi WHO wartości referencyjne męskiego nasienia prezentują się następujące:

• Całkowita liczba plemników – 39 mln
• Liczba plemników – 15 mln/ml
• Objętość – 1,5 ml
• pH – ≥ 7,2
• Ruchliwość (plemniki progresywne/nieprogresywne) – 40%
• Plemniki progresywne – 32%
• Żywotność – 58%
• Morfologia – 4%
• Leukocyty test z preoksydazą – < 1 mln
• Fruktoza – ≥ 13 mmol/ejakulat
• Immunobeat test – < 50%

Plemnik z defektem

Męskie nasienie nie zawsze jednak spełnia powyższe kryteria. Zaburzenia wykrywane są przeważnie dopiero podczas diagnostyki niepłodności, gdy wyniki badań partnerki są prawidłowe i lekarz prowadzący podejrzewa, że przyczyną problemów z poczęciem jest czynnik męski. Nieprawidłowości w zakresie morfologii mogą dotyczyć wadliwej budowy główki plemnika (np. nienaturalny kształt, zbyt duży lub zbyt mały akrosom, niewyraźny kontur), wstawki (np. zbyt długa, krótka, gruba lub cienka wstawka) lub witki (np. zmienna grubość, spiralne ułożenie, podwójna witka). Jednym z częstszych zaburzeń morfologii nasienia jest właśnie teratozoospermia. Występuje ona wówczas, gdy pro-cent prawidłowo zbudowanych plemników w ejakulacie jest niższy niż normalnie (czyli wynosi mniej niż 30%). Takie zaburzenie może być zarówno wrodzone, wykształcone jeszcze na etapie życia płodowego, jak i wtórne, nabyte wskutek infekcji, chorób lub innych dysfunkcji.

Płodność przy teratozoospermii

Choć naturalne poczęcie przy teraotozoospermii jest możliwe, zajście w ciążę może być znacznie utrudnione. Lekarze ostrożnie oceniają, że takie pary mogą mieć nawet trzy razy mniejszą szansę na niewspomaganą ciążę, a nawet jeśli dojdzie ona do skutku, nie zawsze przebiega prawidłowo (nierzadko dochodzi do nawykowych poronień). Najczęściej w przypadku prawidłowych parametrów nasienia, a nieco obniżonej morfologii pary starające się o dziecko czeka inseminacja domaciczna.

Średnia ocena: 12345 3,14/5 (głosów: 37).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki