Teleporady dla starających się o dziecko w czasie pandemii – gdzie szukać pomocy?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
teleporady1

Mimo, że lekarze absolutnie odradzają starania o dziecko w czasie pandemii, wiele par nie chce w tym okresie zupełnie spoczywać na laurach i szuka pomocy i porad w kwestii płodności. Gdzie się zwrócić? Czy teleporady mają sens?

W czasie pandemii lepiej wstrzymać starania

W kwestii starań o dziecko w czasie pandemii stanowisko lekarzy jest jasne – nie jest to zalecane. Wszyscy radzą, by wstrzymać się z decyzją o powiększeniu rodziny ze względów bezpieczeństwa i jest to podejście jak najbardziej racjonalne i zrozumiałe. Co ważne, rekomenduje się także, by pary będące w trakcie leczenia niepłodności  przerwały je i kontynuowały w późniejszym terminie (dotyczy to nawet tych, które czekają już na transfer zarodka!). Z czego to wynika?

Przede wszystkim z faktu, że mimo wszystko dalej wiemy bardzo mało o wpływie COVID-19 na ciążę oraz ze znacznych utrudnień jeśli chodzi o obecną opiekę nad ciężarną. Z jednej strony nie ma badań mówiących o tym, że koronawirus negatywnie wpływa na ciążę i płód, ale z drugiej – materiał nadal jest zbyt skąpy, by nazwać takie wnioski miarodajnymi i ostatecznymi, z czym zgadzają się specjaliści. Nie można też zaprzeczyć, że okres ciąży to dla organizmu i układu immunologicznego kobiety duże obciążenie. Chodzi więc głównie o bezpieczeństwo matki i dziecka, ale też, o czym nie wolno zapominać – o zdrowie personelu medycznego.

„Czytam, drążę, dopytuję” – możliwości są zawsze!

Dla wielu par takie zalecenia są bardzo ciężkie do pogodzenia się. Nie chcą odkładać starań na bliżej nieokreśloną przyszłość – chcą zrobić coś, cokolwiek, aby wykonać choć krok w przód…

Parą, która okres pandemii wykorzystuje jak tylko może są Agnieszka i Paweł. Chcieli rozpocząć starania o swoje pierwsze dziecko, ale przeszkodził im COVID-19.  - No mamy pecha, nie dość że dla mnie to była decyzja, do której dojrzewałam od dwóch lat, to kiedy już dojrzałam – dzieje się coś takiego. Ale robimy  co możemy. Ja bardzo dużo czytam – książek o ciąży, o płodności, drążę, dopytuję, korzystam gdzie mogę z telemedycyny np. żeby porozmawiać z internistą, ginekologiem, endokrynologiem, miałam też konsultację online z dietetykiem – wylicza Agnieszka. I dodaje, że poleca robić cokolwiek żeby nie odpuścić, bo nawet te najmniejsze rzeczy się liczą.

teleporady2

Telemedycyna a starania o dziecko

Mimo, że obecnie możliwości są bardzo ograniczone – najczęściej nawet nie wykonamy bez ważnej potrzeby badań – nie jest tak, że zmalały one do zera. Zawsze można zrobić coś, choćby miał to być nawet mały krok, to lepiej taki, niż żaden. Pewne szanse oferuje nam też telemedycyna, czyli konsultacje telefoniczne bądź online z lekarzami różnych specjalizacji – najczęściej platforma, z której korzystają różne placówki umożliwia np. wysłanie wyników badań.

Jakie kroki można poczynić?

  • Z pewnością warto porozmawiać z ginekologiem – jeżeli to dopiero początek starań, dobrze zapytać m.in. o suplementację w tym okresie, którą możemy już wdrożyć, od razu zapisać konkretne badania, jakie należy wykonać, kiedy będzie to już bezpieczne, zebrać wszystkie wytyczne tak, by po wszystkim móc wrócić jak najszybciej do działania.
  • Jeżeli naszym problemem jest styl życia, warto poświęcieć czas na skomponowanie zdrowego, wartościowego jadłospisu. Jeśli czujemy, że sami nie umiemy sobie poradzić z tematem odżywiania, możemy skonsultować się z dietetykiem. Specjalista, na podstawie szczegółowych informacji uzyskanych od nas, może – nawet bez wizyty – ułożyć jadłospis wspierający płodność i dopasowany do naszych potrzeb. Warto pamiętać, że sposób odżywiania ma ogromny wpływ na stan całego naszego organizmu!
  • Nie zaszkodzi też konsultacja z endokrynologiem – jeśli mamy podstawy sądzić (np. ze względu na wyniki badań) że mogą pojawić się, lub w przeszłości pojawiały, problemy o podłożu  hormonalnym. Z pewnością warto porozmawiać o problemach z tarczycą – nadczynność i niedoczynność to coraz częstsze problemy, a mogą powodować problemy z poczęciem!
  • Konsultacja z internistą będzie istotna, jeśli mamy inne problemy zdrowotne, które mogą wymagać leczenia lub dodatkowych badań. Pamiętajmy, że choroby i dolegliwości mogą wpływać na stan całego organizmu, więc warto je ze lekarzem omówić i dowiedzieć się, jakie np. dodatkowe badania będzie trzeba wykonać od razu wtedy, kiedy zaistnieje taka możliwość.
Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki