Te produkty pomagają płodności! Co warto włączyć do swojej diety?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
dieta płodności 1

Samą dietą nie wyleczymy oczywiście niepłodności ani poważniejszych problemów z poczęciem. Jednak jeśli naszym celem jest naturalne wsparcie zdrowia całego organizmu, a także – jego płodności – warto włączyć właśnie te produkty do swojego jadłospisu!

Dieta płodności?

Nie istnieje, niestety, żadna cudowna dieta , która w magiczny sposób pozwoli pozbyć się problemów z płodnością. Jednak to, co na co dzień ląduje na naszym stole ma ogromny wpływ na cały nasz organizm – jego zdrowie i kondycję. A to ma znaczenie w przypadku starań o dziecko. Nadwaga, niedowaga, niedobory, zła dieta to czynniki, które mogą zmniejszyć naszą płodność.

Co więcej, istnieją pewne konkretne produkty uważane (dzięki swoim właściwościom, zawartości witamin, minerałów i innym składników) za poprawiające płodność. Dlatego warto przyjrzeć się swojemu jadłospisowi i, po pierwsze – zmodyfikować go tak, by był odpowiednio zbilansowany i zdrowy, a po drugie – włączyć do niego konkretne produkty, które omówimy niżej.

Szukasz pomysłów na posiłki zawierające produkty wspomagające płodność? Proste (i pyszne!) przepisy na śniadania, obiady i kolacje zebraliśmy tutaj .

dieta płodności 2

Produkty wspomagające płodność

Wiele z nich zawiera także składniki, które powinny znaleźć się w diecie mężczyzn, jak choćby cynk czy selen!

1. Awokado – jest źródłem Witaminy E, bardzo ważnej w okresie starań o dziecko, gdyż zwanej „witaminą płodności”. Ma pozytywny wpływ na endometrium, jest silnym przeciwutleniaczem, a także ma działanie ochronne na plemniki. Oprócz tego awokado to źródło zdrowych tłuszczy, witamin A, C i tych z grupy B oraz kwasu foliowego.

2. Buraki – polecane ze względu na wysoką zawartość żelaza, które wspomaga dojrzewanie komórki jajowej, jest przeciwutleniaczem.

3. Komosa i Amarantus – co w nich tak wyjątkowego? Komosa ryżowa zawiera wszystkie aminokwasy potrzebne człowiekowi, sporo witamin z grupy B i minerałów. Amarantus to także świetne źródło białka, witamin z grupy B, magnezu i wapnia. Zawiera także kwas foliowy. Co ciekawe, poleca się go osobom… zestresowanym i przemęczonym.

4. Jajka – zawierają ważne dla płodności Witaminę E, a także cynk, selen, cholinę i witaminę B12.

5. Ryby morskie – świetne źródło NNKT. Kwasy omega wpływają pozytywnie na śluz szyjkowy, układ hormonalny oraz cykle miesiączkowe. Warto włączyć do menu sardynki, łososia, szprotki – ale wybierać produkty jakościowe i ze sprawdzonych źródeł.

6. Rośliny strączkowe – czyli bób, groch, fasola czy soczewica. Ta ostatnia będzie świetnym wyborem, ponieważ oprócz białka zawiera witaminy z grupy B, selen, żelazo, cholinę, a nawet kwasy omega-3!

7. Kakao naturalne – o świetne źródło cynku, białka, żelaza, witamin z grupy B, wapnia, fosforu, magnezu i zdrowych tłuszczów. Jest rewelacyjnym przeciwutleniaczem, zawiera więcej antyoksydantów niż zielona herbata!

8. Pestki dyni i nasiona słonecznika – te pierwsze to „klasyczne” już, znane i polecane źródło cynku i żelaza. Słonecznik z kolei zawiera sporo witaminy E oraz miedź, która ułatwia wchłanianie żelaza.

9. Kasza gryczana – to świetne źródło cynku, białka, żelaza, witamin z grupy B, wapnia, fosforu i magnezu.

Nie tylko dieta!

Pamiętaj, że chcąc starać się o dziecko warto dbać nie tylko o swoją dietę, ale także takie czynniki, jak ruch, higiena zdrowia psychicznego czy sen. Stres to ogromny wróg płodności i plaga naszych czasów – więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule. Z kolei zdrowy sen może być ogromnym sprzymierzeńcem w walce o dziecko. W jaki sposób? Dowiesz się tutaj .

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki