
Dobre codzienne nawyki są na wagę złota – także w kwestii płodności. To, na co zwracamy uwagę i co robimy na co dzień liczy się najbardziej dla naszego zdrowia i dobrostanu całego organizmu i może również pomóc w staraniach o dziecko. Jakie „propłodnościowe” nawyki warto wcielić w życie? Oto nasza lista!
To nic odkrywczego, ale jednocześnie nie można przecenić wagi zdrowego odżywiania. Jest podstawą naszego zdrowia i wpływa także na płodność. Dieta sprzyjająca staraniom o dziecko powinna być, najprościej mówiąc, zdrowa. Należy unikać śmieciowego jedzenia i żywności mocno przetworzonej, słodyczy czy słodkich napojów. Warto zaś zapełnić talerz zdrowymi węglowodanami i tłuszczami, pełnotłustym nabiałem i białkiem roślinnym, owocami, warzywami, rybami. Więcej o diecie płodności pisaliśmy w tym artykule.
Trzeba także pamiętać, że zarówno nadwaga, jak i niedowaga mogą znacząco zmniejszać płodność! Styl odżywiania ciężko zmienić diametralnie od razu, dlatego najlepiej wprowadzać dobre nawyki krok po kroku – stopniowo rezygnować z kupowania słodyczy, ograniczać ilość cukru, wprowadzać więcej warzyw i owoców, pić wodę niegazowaną… Dobrym choć czasochłonnym nawykiem jest także gotowanie w domu i nieużywanie półproduktów – wtedy mamy kontrolę nad tym, jakie produkty lądują na naszym stole.
Sen, podobnie jak odżywianie i ruch, to czynnik wpływający na cały organizm i jego zdrowie. Odpowiedniej długości i jakości sen przyczynia się do poprawy funkcjonowania naszego ciała i procesów w nim zachodzących, regeneruje, wpływa na odporność, a także – samopoczucie.
Pij wodę
Ludzki organizm składa się w przeważającej części z wody. Odpowiednie nawodnienie pozwala na jego sprawniejsze funkcjonowanie – wpływa na pracę narządów i tkanek oraz gospodarkę hormonalną, a także poprawia jakość endometrium. Aby pomóc sobie wypracowaniu takiego nawyku możesz zastosować np. specjalną aplikację na telefon, która przypomni ci o wypiciu kolejnej szklanki i dzięki której będziesz kontrolować ilość przyjmowane wody.
Regularnie uprawiaj aktywność fizyczną
Drugi filar zdrowego stylu życia to, obok odżywiania, aktywność fizyczna. Ma ona znaczenie w kontekście płodności, ponieważ pomaga utrzymać cały nasz organizm w dobrej formie, a także – kontrolować wagę. Dzięki niej lepiej radzimy sobie ze stresem i mamy lepszy nastrój nastrój, a to również bardzo ważne jeśli staramy się o dziecko. Warto jednak pamiętać, że bardzo forsowna, długotrwała aktywność i ciężkie, obciążające ćwiczenia mogą mieć odwrotny skutek. Zbyt intensywny wysiłek może wręcz utrudnić poczęcie. Najlepsza więc będzie umiarkowana aktywność uprawiana z rozsądkiem.
Nie narażaj się na dym papierosowy
Jeśli palisz, oczywiście zdecydowanie najlepszą decyzją, jaką możesz podjąć dla swojego zdrowia jest zerwanie z tym nałogiem. Ale nawet, jeśli nie jesteś palaczką, koniecznie unikaj narażania się na dym papierosowy. Bierne palenie jest niezwykle szkodliwe dla zdrowia, a w tym – dla płodności. Może obniżać rezerwę jajnikową i jakość komórek jajowych. Dlatego najlepiej wyrób sobie nawyk unikania kontaktu z dymem – nie stój obok osób palących, zamykaj okna kiedy ktoś pali na balkonie obok, nie wchodź do zadymionych pomieszczeń…
Zastąp kawę yerba matę
Zbyt dużo kawy i alkoholu nie wpływa pozytywnie na płodność, a może ją wręcz… obniżać. Dlatego warto ograniczać ilość wypijanej kawy i jej siłę (ponieważ na szanse poczęcia negatywnie może wpływać kofeina), a winem czy piwem raczyć się okazjonalnie, a nie codziennie.
Warto wyrobić w sobie nawyk picia np. herbat ziołowych i zastąpić nadmiar „małej czarnej” właśnie nimi. Sprawdzi się np. yerba mate (doda energii) czy rooibos, zielona herbata. Jeśli zastosujesz radę z punktu 3. i zadbasz o sen, będziesz czuła mniejszą potrzebę pobudzania się kawą.
Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności
Badanie cytologiczne – rób je regularnie!
Hormon rządzi – kobiety i ich humory
Ćwicz, gdy starasz się o dziecko
Kawa i dieta bogata w tłuszcze nasycone zmniejszają szanse na ciążę
Konflikt serologiczny – kiedy występuje?
Przygotowania do ciąży – kwas foliowy
10 wskazówek, jak zwiększyć płodność u mężczyzn
Kosmetyki apteczne – czy rzeczywiście lepsze?
Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.