Szczepienie przeciwko Covid-19 – czy twoja płodność jest zagrożona?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
szczepienie1

Planujesz powiększenie rodziny i masz wątpliwości, czy szczepienie przeciw Covid-19 nie pokrzyżuje twoich rodzicielskich planów? Przeczytaj koniecznie!

Obecnie każdy z nas może już zgłosić chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19, a chętnych do przyjęcia szczepionki z dnia na dzień przybywa. Nie brakuje jednak osób, które mają wątpliwości, czy taka profilaktyka w ich przypadku na pewno jest bezpieczna. Najwięcej obaw o bezpieczeństwo pojawia się w grupie przyszłych i świeżo upieczonych (a dokładnie karmiących) mam.
Jak się jednak okazuje, sporo wątpliwości mają też kobiety, które dopiero planują zostać matkami. O ile jednak ciężarne mogą liczyć na poradę swojego lekarza prowadzącego, te ostatnie często pozostają ze swoim pytaniem same. Dzisiaj więc postaramy się ustalić, czy planując powiększenie rodziny warto zdecydować się na szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 .

Szczepienie na Covid 19 a płodność

Skąd w ogóle takie wątpliwości? Dlaczego szczepionka miałaby w jakikolwiek sposób upośledzać nasze zdolności rozrodcze? Otóż w sieci – zwłaszcza na forach antyszczepionkowych – znaleźć możemy informację, jakoby szczepionka Pfizera miała wpływać negatywnie na płodność. Odpowiedź specjalistów jest jednoznaczna: nie ma ku temu żadnych naukowych podstaw. Twierdzenie powtarzane w sieci albo opiera się na nieprawdziwych informacjach albo nie jest poparte jakimikolwiek argumentami. Ale w tak wrażliwych kwestiach wystarczy słowo, by wątpliwości zostały zasiane…
Jak podkreślają specjaliści, zagrożeniem dla płodności czy ewentualnej ciąży w większym stopniu może być ciężki przebieg infekcji koronawirusowej. Bo choć po prawie roku walki z pandemią naukowcy wiedzą o podstępnym wirusie coraz więcej, nadal nie wiedzą wszystkiego. Wiele aspektów ciągle budzi wątpliwości, a sporo niejasności dotyczy właśnie wpływu COVID-19 na przebieg ciąży czy nawet na starania o dziecko.

Wprawdzie do tej pory nie odnotowano, by przebycie schorzenia mogło w jakikolwiek sposób wpływać na możliwość zajścia w ciążę, ale ciągle przecież bazujemy na świeżych danych albo – na ich braku (skąd możemy wiedzieć, ile kobiet, które przeszły COVID-19 stara się o dziecko i jak długo trwają ich starania?). Brak danych absolutnie nie jest podstawą do tego, by wysnuwać hipotezy, jakoby koronawirus upośledzał nasze funkcje rozrodcze. Jak jednak wiemy, niektóre osoby przechodzą zakażenie bardzo ciężko, co odbija się negatywnie na całym ich organizmie, obniżając jego wydolność. A to może rzutować także (przynajmniej czasowo) na plany reprodukcyjne.

szczepienie2

Szczepienie na Covid-19 a planowanie ciąży

Jak więc podkreślają specjaliści, nie ma żadnych powodów, by kobiety planujące ciążę rezygnowały ze szczepienia. Rozdźwięk pojawia się jedynie w przypadku okresu, jaki należałoby odczekać pomiędzy przyjęciem szczepionki, a rozpoczęciem starań o dziecko. Do niedawna można było usłyszeć, że takim optymalnym okresem są dwa miesiące. Takie zalecenie poparte jest wspomnianym wyżej faktem, że nie znamy wpływu szczepionki na kobiety w ciąży i na sam jej przebieg.

Coraz częściej jednak pojawiają się głosy, że odraczanie starań po szczepieniu nie jest konieczne. Eksperci wskazują w tym wypadku na charakter szczepionek typu mRNA, które nie zawierają żywych wirusów, nie wnikają do jądra komórkowego i są szybko ewakuowane z organizmu. Zauważają, że wystarczy wstrzymać się z planowaniem ciąży na okres całego cyklu szczepienia, który obecnie składa się z dwóch dawek i wynosi około 21 dni.

szczepienie3

Ostateczną decyzję w tej kwestii powinna jednak podjąć sama kobieta. Jak wiemy, psychika odgrywa ogromną rolę w kwestii starań o dziecko. Jeśli „odczekanie” po zaszczepieniu miałoby uspokoić kobietę i dać jej większą pewność, że wszystko będzie w porządku, nie warto się spieszyć. Lepiej poczekać kilka tygodni niż rozpocząć starania z głową pełną obaw i wątpliwości. A wspomniane tygodnie można z powodzeniem wykorzystać na wzmocnienie organizmu przed czekającym go wyzwaniem. Powodzenia!

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki