Sygnały, że jajniki źle pracują

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
6122331011_f88ebddc37_z

Czy wiesz, że kondycję swoich jajników możesz rozpoznać na podstawie sygnałów wysyłanych przez organizm? Miej go więc na oku – bez względu na swój wiek! To właśnie jajniki są odpowiedzialne za produkcję żeńskich hormonów płciowych (estrogenów, progesteronu, relaksyny i androgenów), które wpływają na funkcjonowanie całego niemalże organizmu. Tym samym, czujnie obserwując swój organizm, możesz zauważyć niepokojące objawy na tyle wcześnie, by w porę wdrożyć odpowiednie leczenie.

Nieregularne cykle, bolesne lub skąpe miesiączki

Mimo, że wiek dojrzewania masz już dawno za sobą, okres nadal zaskakuje cię swoimi wizytami – miesiączki spóźniają się nawet o kilka tygodni. To tylko jeden problem. Kolejny to ten, że miesiączka przebiega naprawdę boleśnie lub jest wyjątkowo skąpa. Nieważne, czy miałaś z nią problem „od zawsze” czy daje ci się we znaki dopiero od jakiegoś czasu  – o  problemie tym w każdym przypadku powinien dowiedzieć się lekarz. Może się bowiem okazać, że cierpisz na endometriozę. To prawdopodobny powód wspomnianego bólu szczególnie, jeśli  jesteś już po 30-tce. Na czym polega schorzenie? Kiedy w czasie cyklu nie dochodzi do zapłodnienia, fragmenty błony śluzowej macicy, czyli właśnie endometrium, mogą przeniknąć przez jajowody do jamy brzusznej i wszczepić się, np. w jajniki. Obce fragmenty śluzówki krwawią w czasie okresu, a krew, która nie ma ujścia, gromadzi się wewnątrz, tworząc torbiele. Co więcej, torbiele te powiększają się w czasie każdej miesiączki, co grozi poważnymi konsekwencjami.

Problemy z zajściem w ciążę

Jajniki to miejsce, w których dojrzewają komórki jajowe, od ich stanu zależą więc nasze szanse na dziecko. Jeśli mimo kilkumiesięcznych starań, prowadzenia zdrowego stylu życia i dbania o dietę nasze próby nadal kończą się niepowodzeniem, należy zgłosić się do ginekologa. Poza tym, że zleci potrzebne badania, sprawdzi też stan naszych jajników. Może się bowiem okazać, że mimo, iż w jajnikach zalega sporo pęcherzyków Graafa, żaden nie rośnie i nie dojrzewa, co uniemożliwia uwolnienie gotowego do zapłodnienia jajeczka. Trudno się dziwić, że skoro nie dochodzi do owulacji, nie możesz zajść w ciążę! Co dzieje się ze zgromadzonymi jajeczkami? Przeobrażają się w cysty, co skutkuje powstaniem zespołu policystycznych jajników. Jak na pewno wiesz, to jeden z częstych powodów niepłodności.

Kłopoty ze skórą

Jak się jednak okazuje, zaburzenia w funkcjonowaniu jajników odbijają się nie tylko na kondycji intymnej. Sugestię, że pora je zbadać może dać nam nawet – nasza cera! Objawem złej pracy jajników może być bowiem przetłuszczająca się cera i trądzik, który nie ustępuje mimo, że nie należymy już do grona nastolatek. W przypadku, gdy do powyższych objawów dochodzą nieregularne miesiączki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że źródło problemów tkwi właśnie tam na dole – w zaburzonej pracy jajników (jajniki produkują wówczas nadmierne ilości androgenów – hormonów męskich). Jeśli okazuje się, że ich stężenie jest prawidłowe, przyczyna problemów może tkwić w niedoborze estrogenów. Sygnałem zaburzenia pracy jajników może być także nadmiernie przesuszona, cienka skóra – wówczas powodem może być zbyt mała ilość progesteronu lub nadmierna ilość estrogenów. Wówczas wysuszonej skórze towarzyszyć może tzw. trądzik różowaty (zaczerwienienia z wypryskami wokół ust i nosa). Innym objawem złej pracy jajników mogą być też białe plamy na twarzy i ciele, które nie znikają nawet po opalaniu.

Kłopoty z włosami

Sygnałem złej pracy jajników i produkowania nadmiernych ilości testosteronu może być także nadmierne owłosienie w miejscach dla kobiety raczej nietypowych, jak np. klatka piersiowa, plecy, uda, brzuch, ręce, nogi, twarz, broda, przy jednoczesnym przerzedzaniu się włosów na głowie. Często w takim przypadku dochodzi do tzw. łysienia typu męskiego ­ przerzedza się fryzura w okolicy ciemieniowej, zaś nad czołem tworzą się typowe dla mężczyzn zakola. Do tych problemów dochodzi też często nadmierne przetłuszczanie się włosów.

Nieuzasadnione przybieranie na wadze

Kolejnym sygnałem, że warto sprawdzić kondycję jajników jest nieuzasadnione przybieranie na wadze –  tyjesz, mimo, że jesz to co zwykle i w podobnych ilościach. W tym przypadku mówi się często o tzw. otyłości centralnej, która oznacza, że tkanka tłuszczowa skupia się głównie w dolnej części tułowia. Powodem może być właśnie opisany wyżej zespół policystyczych jajników. Badania mogą wówczas wykazywać także podwyższony poziom glukozy we krwi. Następną wskazówką, że warto zbadać jajniki, są zmiany w proporcjach ciała – nasza sylwetka z kobiecej staje się coraz bardziej męska (barki szersze niż biodra, bardziej wytrzymałe mięśnie). Powodem takiej nietypowej zmiany może być nadmierna produkcja testosteronu przez jajniki i/lub nadnercza.

Jak badać?

Sygnały, jakie wysyła nam organizm, nie pozwolą jednak samodzielnie postawić diagnozy. Są jedynie wskazówką, że trzeba udać się do lekarza, który wykona USG i sprawdzi, czy rzeczywiście obserwowane przez nas objawy można powiązać ze złym funkcjonowaniem tych narządów. Nie zwlekajmy więc z wizytą!

Średnia ocena: 12345 4,00/5 (głosów: 2).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki