Sygnały, że jajniki źle pracują

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
menstruacja

Nikomu nie trzeba zapewne mówić, że sprawnie funkcjonujące jajniki są kluczowe dla kobiecej płodności. Jednak problemy z zajściem w ciążę czy nieregularne cykle to nie jedyne sygnały, które wskazują, że dzieje się źle. O tym, że jajniki nie funkcjonują tak jak powinny świadczą choćby problemy ze skórą czy włosami, a także przybieranie na wadze.

Jajniki – „centrum płodności”

Jajniki można nazwać centrum kobiecej płodności. To w nich wytwarzane są i dojrzewają komórki jajowe, które następnie podczas owulacji są uwalniane do jajowodu, aby mogło dojść do zapłodnienia. To jednak nie koniec ich, i tak bardzo poważnej, roli! Jajniki wydzielają też żeńskie hormony płciowe – estrogeny, progesteron, androgeny, relaksynę.

Źle pracujące jajniki to nic dobrego – mogą sporo namieszać w kobiecym organizmie. Właśnie dlatego warto zwracać uwagę na wszelkie sygnały, które sugerują, że dzieje się z nimi coś niedobrego. Zalecane są także ich kontrolne badania. Takim badaniem jest USG, które pozwala na ocenę stanu jajników.

Niepłodność i nieregularne cykle

Problemy z zajściem w ciążę to dość oczywisty sygnał, że coś jest nie tak. Powodem niepowodzeń oczywiście niekoniecznie muszą być jajniki, ale warto sprawdzić ich funkcjonowanie w  sytuacji, kiedy starania o malucha od dłuższego czasu nie przynoszą pożądanych rezultatów. Wtedy warto udać się przede wszystkim na badanie USG oraz zbadać poziom hormonów. Powodem niepłodności w takim wypadku mogą być choćby bezowulacyjne cykle (występują np. kiedy komórki jajowe nie są uwalniane z jajnika).

Nieregularne cykle to kolejny symptom, który powinien wzbudzić nasz niepokój i którego nie można bagatelizować. Nie zakładaj lepiej, że taka już twoja uroda – zbadaj to!

Mniej oczywiste sygnały

Nie zawsze symptomy źle działających jajników są oczywiste. Mogą na to wskazywać także poniższe dolegliwości.

  • Bardzo bolesne miesiączki – może być to objaw wskazujący na nieprawidłowe działanie jajników, dlatego warto zgłosić ten problem lekarzowi. Nie ma znaczenia, że borykasz się
    z tym problemem odkąd tylko pamiętasz.
  • Skąpe miesiączki – mimo, że skąpa miesiączka jest w kwestii komfortu zdecydowanie lepsza niż bardzo obfita, z punktu widzenia naszego zdrowia może być sygnałem niepokojącym, który również należy zgłosić ginekologowi.
  • Trądzik – znając dwie podstawowe funkcje jajników łatwo zrozumieć, że trądzik może być objawem zaburzeń hormonalnych. Przyczyną jest najczęściej nadmierna produkcja androgenów, która sprawia, że możesz borykać się z przetłuszczaniem cery i uciążliwymi zmianami skórnymi.
  • Nadmiar włosków na ciele – to również sygnał, że w organizmie może być produkowanych zbyt dużo androgenów. Szczególnie, jeśli występują w miejscach mniej typowych dla kobiet takich, jak np. twarz, ręce, piersi, brzuch.
  • Przerzedzenie włosów na głowie – koniecznie należy to skonsultować z lekarzem, a nie polegać na cudownych wcierkach, maskach czy szamponach, ponieważ winne zapewne są znów androgeny.
  • Tycie bez oczywistej przyczyny – bez objadania się, bez zmiany jadłospisu. Dodatkowe kilogramy, które wpadają mimo, że nie widać wyraźnej przyczyny mogą wskazywać np. na zespół policystycznych jajników.
Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki