Świąteczna atmosfera sprzyja… płodzeniu dzieci?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
święta1

Najwięcej dzieci rodzi się we wrześniu. Nietrudno więc obliczyć, że najwięcej ciąż rozpoczyna się… w grudniu. Czy to przypadek? A może atmosfera Świąt i długie, zimowe wieczory faktycznie sprzyjają staraniom o maluchy?

Najwięcej „wrześniowych” dzieci

Najwięcej dzieci rodzi się w miesiącach letnio-jesiennych, czyli w lipcu, sierpniu oraz wrześniu. Spośród tych trzech wygrywa ostatni. Według statystyk za rok 2016,  w Polsce rekordowa ilość dzieci na świat przyszła 13. września –  tego dnia na Świecie pojawiło się ich aż 1447. Co ciekawe, to fenomen dotyczący nie tylko naszego kraju, lecz powtarzający się w wielu innych państwach.

Brak miejsc na porodówkach

Ponad trzy lata temu, we wrześniu 2016 roku miała miejsce zadziwiająca sytuacja. Na porodówkach w niektórych miastach w naszym kraju… zabrakło miejsc! Oznacza to, że bardzo wiele par zdecydowało się na spłodzenie dziecka właśnie w grudniu – najbardziej świątecznym miesiącu ze wszystkich.

Rok 2016 był niezwykły, ponieważ ogółem ilość urodzeń w Polsce wzrosła pierwszy raz od lat. Możliwe, że związane jest to z faktem, iż roczniki wyżu demograficznego zaczęły decydować się na posiadanie dzieci.

dzieci2

Dlaczego właśnie grudzień?

Dlaczego właśnie w grudniu płodzonych jest tak dużo dzieci? Cóż, na to pytanie, jak na wiele innych dręczących rzesze ludzi, postanowili odpowiedzieć… amerykańscy naukowcy. Konkretnie – badacze z Uniwersytetu Indiany.

Według ich ustaleń, w okresie świąteczno-noworocznym ludzie są szczególnie zainteresowani seksem i mają  na niego większą niż zwykle ochotę. Ma to zapewne związek z emocjami i uczuciami, jakie zwykle nam wtedy towarzyszą oraz z ogólną atmosferą wesołości. Mamy lepszy nastrój, jesteśmy spokojni, weseli, zrelaksowani, mamy też zwykle kilka dni wolnego. Świąteczny nastrój sprzyja płodzeniu dzieci!

Swoją rolę może odgrywa także fakt, że grudniowe dni są krótkie, a wieczory – długie. Przyzwyczajenie do uprawiania seksu, kiedy na dworze panuje ciemność jest w nas głęboko zakorzenione – noce i wieczory to wciąż ulubiona pora na łóżkowe igraszki .

Biologia sprzyja!

Okazuje się także, że grudniowej prokreacji może sprzyjać biologia. Naukowcy z Izraela (Ben-Gurion University of the Negev) wykazały, że sperma jest najlepszej jakości w miesiącach zimowych (biorąc pod uwagę ilość plemników oraz możliwość ich poruszania się). Wysoka temperatura panująca w lecie jest dla plemników mniej korzystna.

Stąd też wiele zaleceń sugerujących, by nie przegrzewać jąder nosząc obcisłą bieliznę czy biorąc częste, długie kąpiele w gorącej wodzie.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki