Suplementy na poprawę męskiej płodności

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
płodnosc 1.jpg

Płodność to stan bardzo złożony, na który wpływa cała masa różnych czynników takich, jak m.in. aktualne lub przebyte choroby, waga, stan zdrowia, czy nałogi. Zalecenia dotyczące zdrowego stylu życia są ważne zawsze, ale w okresie starań o dziecko nabierają jeszcze większego znaczenia. Czy do odpowiedniej dawki snu, ruchu, zdrowego odżywiania, unikania stresu warto, w przypadku mężczyzn, dorzucić też suplementację?

Zdrowie a płodność

Fakt, że ogólnie zdrowy organizm, to bardziej płodny organizm, nie jest żadnym odkryciem. Jeśli w grę nie wchodzą m.in. poważne schorzenia czy nieprawidłowości, na jakie nie mamy wpływu, styl życia, mocno wpływa na męską płodność. Można powiedzieć, że nasienie niejako… odzwierciedla styl życia!

Na męską płodność wpływ mają m.in. takie elementy, jak odpowiednia waga (otyłość negatywnie wpływa na płodność), aktywność fizyczna (nie może być nadmiernie forsująca i obciążająca organizm), używki, przegrzewanie jąder , odżywianie (dieta jest absolutnie kluczowa dla stanu zdrowia).

Suplementy nie zastąpią zdrowego jadłospisu

Cudownie, gdyby istniała tabletka, która sprawi, że nasze zdrowie magicznie się poprawi, znikną problemy z wagą… Niestety, mimo tego, co usilnie starają się nam wmówić wszechobecne reklamy suplementów, nie są one cudownymi środkami. Nie wykonają za nas niestety całej „brudnej roboty”. Zmiana nawyków na zdrowsze to konieczność, jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem i nie ma tutaj niestety żadnej drogi na skróty.

Suplementy to nie ekwiwalent zbilansowanego jadłospisu i zdrowego stylu życia, a jedynie element, który ma pomóc wyrównać ewentualne niedobory i wspomóc naszą pracę w tym zakresie.

Czy łykanie suplementów na płodność ma sens?

Z pewnością kupienie pierwszego lepszego suplementu i łykanie go nie ma większego sensu. Suplementacja „na ślepo”, bez konsultacji z lekarzem czy wykonanych badań, to nie jest dobry pomysł. Zawsze, absolutnie zawsze, warto porozmawiać ze specjalistą, który może zlecić konkretne badania – one dopiero potwierdzą, czy – i czego – występują niedobory. Na tej podstawie lekarz może przepisać lub zasugerować konkretną suplementację i, co ważne, dobrać indywidualnie dawkę. Wtedy – owszem – takie działanie może mieć pozytywny wpływ na płodność.

płodność 2

Czego szukać?

Na rynku istnieją suplementy zawierające kilka-kilkanaście różnych składników mających dodatnio wpłynąć na męską płodność . Przy ich wyborze oczywiście najlepiej kierować się opinią specjalisty. Co powinny zawierać suplementy na płodność? Ważne są oczywiście niektóre witaminy i minerały, ale jeśli niedobór nie jest naprawdę poważny – te można w większości uzupełnić odpowiednią dietą. Ciężko też dobrać optymalną dawkę w przypadku preparatów wieloskładnikowych mających poprawiać płodność.

Jednymi z najważniejszych związków w kontekście męskiej płodności są antyoksydanty. Dlaczego? Otóż okazuje się, że stres oksydacyjny bardzo szkodzi plemnikom. Zmniejsza ich ruchliwość, żywotność ale nawet ilość w ejakulacie! Wolne rodniki mogą też wywoływać mutacje w DNA plemników. Oprócz nich, warto szukać także substancji o działaniu antyestrogenowym (choć tutaj lekarze zwykle przepisują leki o takich właściwościach).

Jakie składniki można znaleźć w suplementach na męską płodność?

Sprawdźmy jakie składniki można zaobserwować w suplementach mających poprawić męską płodność i jaką spełniają tam funkcję.

 • glutation – bardzo silny antyoksydant;
 • L-karnityna – bardzo silny antyoksydant;
 • koenzym Q10 – antyoksydant;
 • witamina C – antyoksydant;
 • witamina E – antyoksydant, bierze udział w spermatogenezie (choć tu uwaga, gdyż jej nadmiar negatywnie wpływa na ten proces!);
 • witamina A (lub beta-karoten, czyli prowitamina A) – antyoksydant;
 • likopen – silny antyoksydant;
 • cynk – mikroelement pojawiający się w niemal każdym suplemencie na męską płodność, bierze udział w produkcji testosteronu oraz procesie spermatogenezy (dla takiego działania łączony jest z witaminą B9 czyli kwasem foliowym);
 • selen – działa antyoksydacyjnie, bierze udział w wydzielaniu testosteronu, często w suplementach występuje z cynkiem – taki dobór składników ma pozytywnie wpłynąć na ruchliwość plemników;
 • witaminy z grupy B – mają wpływ na prawidłowość DNA znajdującego się w plemnikach – np. witamina B3 bierze udział w syntezie testosteronu, a B12 wpływa na większą ruchliwość plemników;
 • różnego rodzaju ekstrakty roślinne – niektórzy producenci w suplementach używają także ekstraktów roślinnych o różnym działaniu, niektóre mają za zadanie np. poprawę krążenia w jądrach lub potencji, wzmocnienie organizmu, inne są antyoksydantami, mogą to być między innymi Shatavari (antyoksydant), korzeń Maca (wzmacnia oraz działa na potencję), Boswellia serrata (wzmacnia organizm).

Ile kosztują suplementy na męską płodność?

Ceny takich preparatów oczywiście się różnią. 60 kapsułek można kupić już za około 50-60 zł. Istnieją także suplementy droższe, gdzie za taką samą ilość zapłacimy nawet 150-200 zł.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki