Stres – wróg starań o dziecko

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 1
dreamstime_11354333

Stres zwany jest już „chorobą cywilizacyjną”. To plaga zataczająca coraz szersze kręgi w społeczeństwie. Najczęściej łączony jest tylko z objawami psychicznymi. Dla większości to dość mgliste pojęcie oznacza po prostu sprawiające dyskomfort napięcie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Jednak stres jest w stanie dokonać większych szkód w naszym organizmie niż możemy się spodziewać. To nasz groźny wróg również podczas starań o dziecko.  

Umysł i ciało – nierozerwalnie połączone

Nie jest odkryciem fakt, że nasz umysł i ciało to nie dwa odrębne byty działające niezależnie od siebie. Nasz stan zdrowia zależy także od stanu psychicznego, w jakim się aktualnie znajdujemy. Często różnego rodzaju dolegliwości nie są związane z nękającą nas chorobą, lecz np. nieuświadamianym lękiem i napięciem. Choroby, jakie nas dręczą, mogą być psychosomatyczne, czyli wynikać z zaburzeń w naszej psychice. Zdarza się, że ból lub inne dolegliwości, których źródła nie może wykryć lekarz, pochodzą właśnie z naszego umysłu. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne i tak samo trzeba o nie zadbać. Niestety, wciąż zbyt mało osób pamięta o tym fakcie. Spokój i równowaga wewnętrzna to nie stan, który jest nam dany z góry, ale luksus, o który trzeba się zatroszczyć.

Wróg każdego

Stres to nic innego, jak reakcja organizmu na stawiane mu różnego rodzaju wymagania, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Jest zaburzeniem równowagi, a dokładniej mówiąc homeostazy, czyli równowagi biologicznej organizmu. Stres stawia nas w gotowości do działania – podwyższa ciśnienie krwi, przyśpiesza tętno, oddech, rozszerza źrenice. Pobudza także nasz organizm do wydzielania adrenaliny. Taka reakcja jest wywołana przez czynnik zwany stresorem. Może on być zarówno fizyczny, jak i umysłowy. Z punktu widzenia biologii stres jest jednak potrzebny – mobilizuje organizm do obrony przed zagrożeniem, np. ucieczki lub walki. Jednak wraz z rozwojem cywilizacyjnym do naszego mózgu zaczęło docierać coraz więcej bodźców, na które organizm reaguje właśnie stresem. Dlatego mówi się o nim jako o chorobie cywilizacyjnej.

Dolegliwości, którym sprzyja stres

Stres bardzo negatywnie wpływa na nasz organizm. Sam nie powoduje chorób, lecz sprawia, że jesteśmy o wiele bardziej podatni na różne dolegliwości. Przede wszystkim chodzi o choroby powodowane przez wirusy, czyli przeziębienie i grypę. Stres osłabia bowiem odporność. Jest tez powodem ciągłego zmęczenia, które odczuwamy. Dodatkowymi konsekwencjami jego działania są m.in. bezsenność, brak apetytu lub jego nadmiar, bóle kręgosłupa, drażliwość, czy zaburzenia koncentracji. Jednak są to, w porównaniu z innymi, lekkie konsekewncje przewlekłego stresu. Do cięższych zaliczyć można przede wszystkim większą podatność na choroby serca i nowotwory.

Chcesz zajść w ciążę? Pożegnaj się ze stresem

Czynników, które mogą powodować trudności w staraniach o dziecko jest wiele. Otyłość, wiek powyżej 30 lat, palenie papierosów czy picie alkoholu – te utrudnienia są już dobrze udokumentowane. Jednak okazuje się, że sporą przeszkodą jest także stres. Co prawda, badania ze względu na specyfikę tej dolegliwości, nie są tak zaawansowane, jednak naukowcy stwierdzili z dużą dozą pewności, że silny stres to wróg płodności. Jeśli para od dłuższego czasu bezskutecznie stara się o dziecko, atmosfera może zacząć się robić nerwowa. Kobieta zaczyna się stresować, obwiniać, martwić… Jeśli do tego dojdą inne czynniki stresogenne, takie jak obciążenie pracą czy problemy rodzine, zajście w ciążę może być dodatkowo utrudnione. Oczywiście stres nie jest jedyną możliwą przyczyną takiego stanu rzeczy, lecz zanim zaczniemy myśleć o rozpoczęciu leczenia niepłodności, warto wyeliminować tę przeszkodę. Jeśli nawet później okaże się, że problem leży głębiej, nasz organizm będzie nam wdzięczny za pozbycie się obciążenia, jakim jest stres.

Tę walkę można wygrać!

Aby przezwyciężyć stres, który może negatywnie wpływać na płodność można zastosować kilka metod. Przede wszystkim zaleca się różnego rodzaju techniki relaksacyjne. Te możesz z powodzeniem zastosować sama. Spróbuj zacząć słuchać muzyki relaksacyjnej, przyjmij wygodną pozycję i staraj się nie myśleć o problemach, a tym bardziej o presji związanej z zajściem w ciążę. Możesz zacząć też nowe hobby, które sprawi, że się odprężysz. Niech będzie to nawet szydełkowanie lub haftowanie. Ważne, abyś wykonywała tę czynność regularnie, maksymalnie się przy tym relaksując. Dobrym pomysłem jest także zapisanie się na kurs jogi lub medytacji. To sprawdzone metody na walkę z wewnętrznymi problemami. Kiedy uważasz, że sama nie dasz sobie rady – skorzystaj z pomocy specjalisty. Terapia to nic strasznego, a dobry psychoterapeuta z pewością przyniesie ulgę. Ważna jest także zmiana nastawienia. Nie możesz odczuwać ciągłej presji i przymusu zajścia w ciążę. To tylko pogarsza sprawę i może wpływać negatywnie na związek z partnerem. Kiedy oboje zaangażujecie się w wyeliminowanie stresu z życia, jest więcej niż pewne, że poprawi się jego jakość. I nawet, jeśli to nie pomoże zajść w ciążę, będziecie sobie wdzięczni za tę zmianę i z nową energią i nadzieją postawicie kolejny krok w drodze po upragnione dziecko.

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność - aspekt emocjonalny

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki