Stosowanie diet a starania o ciążę

dodany: autor: Paulina Wójtowicz Komentarze 0
9275892417_35f283f38f_c

Odchudzanie ma ogromny wpływ na pracę całego organizmu. Okres starań o dziecko nie jest najlepszym momentem na stosowanie diet odchudzających, ale co w przypadku, gdy to właśnie dieta może pomóc zajść w ciążę? Czy dieta przed ciążą jest bezpieczna dla zdrowia kobiety? Czy może mieć wpływ na efekt starań i rozwój płodu?

Waga płodności

Prawidłowa waga oraz zbilansowana dieta to czynniki znacząco wpływające na płodność. Zarówno niedowaga, jak i nadmiar kilogramów mogą powodować problemy nie tylko z zajściem w ciążę, ale i jej utrzymaniem. W pierwszym przypadku najczęstszymi powikłaniami wynikającymi z nieprawidło-wej wagi są niedobory witamin i minerałów, które mogą być przyczyną wad rozwojowych u dziecka. Niska masa ciała jest także jedną z przyczyn problemów z zajściem w ciążę, a nawet niepłodności. Przyszłe mamy borykające się z nadwagą bądź otyłością natomiast częściej niż inne ciężarne chorują na nadciśnienie oraz cukrzycę. W każdym przypadku możliwe jest też poronienie ciąży. Dlatego tak ważne jest, by jeszcze przed rozpoczęciem starań popracować nad osiągnięciem odpowiedniej wagi. Pomoże w tym określenie BMI – wskaźnika, który oblicza idealną dla konkretnego wzrostu masę ciała. Uzyskany wynik to informacja dotycząca progu, który należy uzyskać, by cieszyć się idealną wagą i zdrowo rozpocząć starania o dziecko. Niejednokrotnie osiągnięcie odpowiedniej masy ciała pokonuje kłopoty przyszłych rodziców z poczęciem.

Odchudzanie przed ciążą

Stosowanie popularnych diet odchudzających tuż przed rozpoczęciem starań o dziecko lub podczas nich może poważnie zaszkodzić zdrowiu kobiety i rozwojowi dziecka.

Okres przygotowań do ciąży jest czasem, który wiele przyszłych mam słusznie poświęca na pracę nad sobą. Chodzi nie tylko o podreperowanie zdrowia (udanie się na kontrolne wizyty, wyleczenie uciążliwych, a ignorowanych dotychczas dolegliwości, wykonanie podstawowych badań), ale także pracę nad sylwetką oraz zbilansowanie diety. Wiele kobiet staje też oko w oko z problemem, z którym już nieraz próbowała się uporać: osiągnięciem odpowiedniej wagi. Odchudzanie to proces wieloetapowy, który wymaga wiele wyrzeczeń i jeszcze więcej samodyscypliny w utrzymaniu uzyskanych efektów – jak znaleźć na to wszystko siłę tuż przed poczęciem? Lekarze i dietetycy są zgodni co do czasu idealnego na dietę przed ciążą – okres jej trwania może być dowolny, ale dieta musi zakończyć się przynajmniej 3-6 miesięcy przed planowanym rozpoczęciem starań. Organizm potrzebuje czasu, by dojść do siebie po rewolucji, która została mu zafundowana, a przede wszystkim unormować gospodarkę mineralną. Z tego powodu niezwykle ważne jest uzupełnianie diety o składniki odżywcze, witaminy i minerały, które nie tylko wzbogacą organizm o cenne substancje, ale także przygotują go na ciążę.

Stosowanie diet

Czasem dzieje się jednak tak, że na zbilansowaną dietę i odpoczynek po niej jest już za późno. Przy-szłe mamy są jednak zdeterminowane, by pozbyć się zbędnych kilogramów lub już są w trakcie stosowania diet odchudzających, gdy podejmują decyzję o rozpoczęciu starań o dziecko. Czy dieta powinna być w takiej sytuacji kontynuowana? Czy warto rozpoczynać odchudzanie, jeśli w każdej chwili może dojść do zapłodnienia? Według lekarzy okres ten nie jest dobrym momentem na odchudzanie, szczególnie gdy stosowana dieta nie jest skonsultowana z dietetykiem. Popularna dieta Dukana pozbawia na przykład organizm cennych witamin, których źródłem są owoce czy produkty zbożowe pełnoziarniste, zalecane szczególnie kobietom w ciąży. Także odżywianie się produktami wysokobiałkowymi ma niekorzystny wpływ na zdrowie przyszłej mamy – zmiany w procesach metabolicznych oraz nadmiar wolnych rodników obciążają organizm i negatywnie wpływają na funkcjonowanie poszczególnych układów. Także inne diety, ograniczające spożycie produktów do określonej liczby kalorii bądź zubożające codzienne menu w ważne dla rozwoju płodu i zdrowia kobiety produkty i składniki (choćby tłuszcze, kwas foliowy, żelazo, cynk czy jod, które są niezwykle ważne w pierwszym etapie rozwoju płodu), są w tym czasie niewskazane. Istotne jest, by przed rozpoczęciem starań zbilansować dietę i nabrać odpowiednie nawyki żywieniowe, które będą podstawą zdrowej ciąży.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki