Starasz się o ciążę? Namów partnera i rzućcie palenie!

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
dreamstimefree_15416

Istnieje wiele czynników, które mogą obniżać zdolność pary do zapłodnienia. Wielu z nich uniknąć się nie da, na wiele jednak mamy spory wpływ. Zanim więc zaczniemy się starać o dziecko, wyeliminujmy te, które w pełni są zależne od nas. Czasami trochę dobrych chęci i wytrwałość wystarczy, aby szanse na zajście w ciążę kilkukrotnie wzrosły.

Co ma wpływ na zajście w ciążę?

W wielu przypadkach starająca się o dziecko para nie ma żadnego wpływu na to, że nie udaje jej się skutecznie doprowadzić do połączenia plemnika z komórką jajową. Ryzyko niepłodności dotyczy nas wszystkich –  to fakt. Istnieje szereg czynników, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na szansę zostania rodzicami. Warto zauważyć, że ich negatywne działanie nie jest regułą – u jednych skutecznie blokują wysiłki, u innych zaś – nie wywierają istotnego wpływu. Warto jednak wiedzieć o ich istnieniu, ponieważ niektóre – są zależne tylko od nas samych. Do czynników niezależnych od człowieka zaliczymy m.in. wiek, stan zdrowia (np. choroby układowe, infekcje), czynniki zawodowe i środowiskowe. Do tych, które możemy kontrolować zaliczymy wagę i  dietę, styl życia, intensywny wysiłek, stosowane leki i używki.

Wpływ używek na starania o ciążę

Przygotowując się do starań o dziecko, warto rozprawić się ze wszystkimi nałogami, takimi jak palenie papierosów, picie alkoholu, a także – dostarczanie organizmowi nadmiernej dawki kofeiny. Warto także odłożyć na bok nadmiar słodyczy  i słodkich napojów oraz zrezygnować z fast –foodów. Ważne, aby używki odstawić znacznie wcześniej, niż zdecydujemy się zrobić w brzuchu miejsce dla nowego lokatora. Ma to swoje powody – nagłe odrzucenie używek może mieć negatywny wpływ na płodność.  Mimo braku jednoznacznych danych na temat wpływu alkoholu na zdolność do zapłodnienia, niewątpliwie zbyt częste jego spożywanie oraz spożywanie go w nadmiernej ilości skutkuje osłabieniem wydolności seksualnej. U mężczyzn wzrost stężenia alkoholu we krwi może wywoływać zaburzenia wzwodu, opóźnienie wytrysku oraz ogólne osłabienie organizmu. Nadmierne spożywanie napojów alkoholowych może być także jedną z przyczyn impotencji lub tzw. atrofii. Ponadto piwo, które zawiera pochodzące z chmielu fitoestrogeny, może upośledzić funkcje plemników: spowolnić ich ruchliwość i doprowadzić do zniszczenia ich DNA, a więc – osłabić zdolność do zapłodnienia. U kobiet z kolei nazbyt częste spożywanie alkoholu może powodować zaburzenia cyklu miesiączkowego, zmniejszenie wydzielania śluzu pochwowego, zmiany zanikowe jajników oraz ogólne upośledzenie płodności. To skutek m.in. zmniejszonej częstości owulacji. Trudności z zajściem w ciążę, to u kobiet zbyt często sięgających po alkohol jedynie jeden ze skutków nadmiernego upodobania do owych napojów. Są one także narażone na większe ryzyko samoistnego poronienia oraz ryzyko upośledzenia rozwoju płodu. Badania, których celem było sprawdzenie wpływu  kawy na komórkę jajową wykazały, że spożycie kofeiny (także pod postacią herbaty, orzeźwiających napojów bezalkoholowych, czekolady, środków odchudzających) obniżało istotnie szansę na zajście w ciążę. Podobnie jak nieodpowiednia dieta, której ogromnego znaczenia nie trzeba zapewne przypominać.

Wpływ palenia na starania o ciążę

Badania pokazują, że jedną z ważniejszych używek, które wywierają znaczący wpływ na płodność, są papierosy. Palenie tytoniu, mimo, że nie powoduje obniżenia liczby plemników, może znacząco upośledzić ich funkcje. Wprowadza zmiany w ich DNA, a to z kolei może skutkować pojawieniem się u dziecka różnego rodzaju wad wrodzonych (jeżeli do zapłodnienia dojdzie). Palenie wpływa też istotnie na proces erekcji i jakość nasienia. Podobnie w przypadku kobiet. Panie, które wypalają co najmniej jedną paczkę papierosów dziennie oraz te, które przygodę z nikotyną rozpoczęły nazbyt wcześnie (przed ukończeniem 18-ego roku życia) stanowią grupę osób o podwyższonym ryzyku niepłodności. Najgorzej, jeśli pali obydwoje rodziców. Badania mówią, że dzieci palących są bardziej skłonne do zapadania na choroby układu oddechowego, charakteryzują się niższą wagą, natomiast w przyszłości – wręcz przeciwnie – mogą zmagać się z kłopotliwą nadwagą. Zwiększa się także prawdopodobieństwo, że kiedyś same będą miały skłonność do szkodliwej nikotyny. Warto jednak zauważyć, że to, iż papierosy pali jedynie przyszły tatuś, szkodzić może dziecku w równym stopniu! Bierne palenie, jak wiemy w niczym nie ustępuje aktywnemu. Jaka więc rada? Jeżeli planujecie zostać rodzicami, już teraz podejmijcie próbę walki ze szkodliwą nikotyną.

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki